Cena plastyki powiek jest jednym z aspektów, który wiele osób bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu takiego zabiegu. Procedura ma na celu redukcję charakterystycznego zwiotczenia skóry w tym obszarze, z reguły spowodowanego utratą kolagenu i elastyny. Powieki charakteryzują się bardzo delikatną i cienką skórą, a jej „obwisanie” negatywnie odbija się na wyglądzie twarzy. Zabieg pozwalający na usunięcie tego problemu to blefaroplastyka laserowa, której koszt wynika z kilku czynników.
Spis treści:
Z czego wynika koszt zabiegu?
Charakterystyczne wskazania
Złożony przebieg procedury
Jak kształtuje się koszt procedury?
Właściwe postępowanie po zabiegu
Z czego wynika cena laserowej plastyki powiek?
Cena laserowej plastyki powiek wynika bezpośrednio ze specyfiki tej procedury, która wykonywana jest z użyciem zaawansowanej aparatury. Blefaroplastykę przeprowadzają lekarze specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Na naszej stronie udostępniamy do wglądu ogólny cennik. Procedurę taką przeprowadza się głównie z powodów estetycznych, ale ma ona też szczególne wskazania medyczne. Zabieg może pomóc w poprawie wyglądu strefy oczu, a zarazem niweluje liczne problemy spowodowane nadmierną wiotkością powiek – np. takie jak bóle głowy, podniesione ryzyko zeza i astygmatyzmu, osłabienie wzroku czy zawężenie pola widzenia.
Charakterystyczne wskazania
Do wykonania blefaroplastyki występują specyficzne wskazania. Zabieg rekomendowany jest pacjentom, u których występuje nadmiar skóry w obszarze powieki – zarówno dolnej, jak i górnej. Plastyka ma na celu przywrócenie jej odpowiedniego napięcia, co zniweluje niepożądane zwiotczenie. Procedura pozwala również na usunięcie ptozy, która objawia się obwisaniem powieki pod wpływem osłabienia mięśni czy urazu nerwu. Zabieg można wykonać także pod kątem ptozy rzekomej, powiązanej z nadmierną rozbudową mięśnia. Blefaroplastyka znajduje zastosowanie w korekcie kształtu i konturu powiek, co przyczynia się do poprawy wyrazistości spojrzenia i mocniejszego uwydatnienia rzęs. Procedura wykonywana jest również w celu poszerzenia pola widzenia, ograniczenia ciężkości powiek czy zniwelowania symptomów towarzyszących niewydolności dźwigacza.
Złożony przebieg procedury
W cenę blefaroplastyki wliczają się koszty związane z realizacją samej procedury. Zabieg ten wymaga odpowiedniego przygotowania od pacjenta, który w porozumieniu z lekarzem powinien na określony czas przed jego wykonaniem zaprzestać stosowania np. polopiryny, aspiryny i innych środków zawierających kwas salicylowy. Wymienione leki wydłużają czas krzepnięcia krwi oraz podnoszą ryzyko wystąpienia zwiększonego krwawienia. Zabieg plastyki wymaga odbycia specjalistycznej konsultacji, podczas której chirurg dokonuje kwalifikacji i informuje pacjenta o szczegółach całej procedury. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 60 minut. W przypadku zabiegu powiek dolnych ten czas może wydłużyć się nawet do 90 min. W przebiegu blefaroplastyki następuje cięcie laserowe i usunięcie wiotkiej skóry, a także odpowiednie obkurczenie odsłoniętego mięśnia laserem. Opcjonalnie można też zredukować obszar zajęty przez wypukliny tłuszczowe. Rana wymaga warstwowego zamknięcia, a użyte szwy są odpowiednio cienkie. Po wygojeniu blizna znajduje się w naturalnej fałdzie powieki, przez co jest praktycznie niewidoczna.
Jak kształtuje się cena plastyki powiek górnych i dolnych?
Cena plastyki powiek jest wyższa w przypadku wykonania zabiegu na obszarze powiek górnych i dolnych. Wynika to z rozleglejszego zakresu samej procedury, a tym samym jej bardziej złożonego i skomplikowanego przebiegu. Blefaroplastyka jest droższa także w przypadku przeprowadzenia dodatkowej regeneracji skóry. Zastosowanie metody laserowej sprawia, że zabieg odznacza się krótkim okresem rekonwalescencji. Przed procedurą niezbędne jest odbycie konsultacji, która umożliwia prawidłową kwalifikację pacjenta oraz przedstawienie mu wszystkich szczegółów. Etap ten może wymagać wykonania dodatkowych badań okulistycznych, np. pod kątem oceny drożności kanalika łzowego.
Właściwe postępowanie po zabiegu
Po zabiegu blefaroplastyki kluczowe znaczenie ma zabezpieczenie skóry powiek przed infekcjami. W zależności od potrzeb, oko można chronić niewielkim opatrunkiem. W początkowym okresie zaleca się stosowanie chłodnych kompresów, które mają na celu łagodzenie zasinienia i obrzęku. Dyskomfort z reguły mija w okresie 2-4 tygodni. W czasie rekonwalescencji mogą pojawić się swędzenie, pieczenie, łzawienie czy nadwrażliwość na światło, jednak objawy te ustępują po podaniu kropel do oczu. Po zabiegu należy ponadto unikać intensywnej aktywności fizycznej, sauny, solarium czy przebywania na słońcu. Szwy zdejmuje się średnio po upływie 7-10 dni.