fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Efekty usuwania rozstępów

Efekty usuwania rozstępów w dużym stopniu zależą od wielu czynników indywidualnych. Znaczenie ma chociażby moment wykonania procedury, ponieważ z reguły łatwiej przebiega redukcja zmian niedojrzałych i jeszcze nieutrwalonych. Istotną kwestią pozostaje przyczyna powstania rozstępów, a także obszar ich umiejscowienia na skórze. O efektach decyduje ponadto specyfika technologii i procedur wykorzystywanych celem usuwania tego rodzaju zmian, które to zawsze powinny być dobrane indywidualnie.

Spis treści:
Od czego zależą rezultaty?
Faza rozwoju zmian
Stopień utrwalenia zmian
Jakie rezultaty dają poszczególne metody?
Zabiegi laserowe
Inne procedury

Od czego zależą efekty usuwania rozstępów?

Efekty usuwania rozstępów mogą dotyczyć wielu różnych obszarów ciała, na których występują tego typu niedoskonałości. Zabiegi pod tym kątem wykonują specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic, w którym przeprowadzamy redukcję zmian umiejscowionych chociażby na brzuchu, pośladkach, piersiach czy udach. Rozstępy zwykle powstają w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry – np. pod wpływem gwałtownej zmiany masy ciała, ciąży czy ćwiczeń fizycznych. Zmiany takie powiązane są również z czynnikami genetycznymi, stosowaniem niektórych leków czy schorzeniami tkanki łącznej. Za przyczynę bezpośrednią uznaje się natomiast zerwanie włókien kolagenu i elastyny, co wynika z osłabienia skóry.

Faza rozwoju zmian

Rozstępy są zmianami, które rozwijają się w kilku etapach. W pierwszym z nich dochodzi do powstania stanu zapalnego, zwykle trwającego kilka miesięcy. W tym czasie dochodzi do postępującego odkształcenia włókien kolagenu i elastyny w wyniku ich zerwania, co często objawia się obrzękiem skóry właściwej. Na tym etapie rozstępy mają czerwone zabarwienie. W następnej kolejności następuje faza zanikowa, której towarzyszy blednięcie rozstępów i zmiana ich formy na wklęsłą. Zaawansowana redukcja elastyny i kolagenu sprawia, że zmiany mocniej się uwidoczniają i utrwalają. Wszystko to sprawia, że rezultaty zabiegów są z reguły korzystniejsze na najwcześniejszym etapie rozwoju rozstępów. Kluczowe znaczenie ma też profilaktyka. Ograniczenie ryzyka powstawania nowych zmian może również ograniczyć widoczność już obecnych niedoskonałości.

Stopień utrwalenia zmian

Rozstępy występują najczęściej u osób uprawiających sporty siłowe oraz kobiet w ciąży. Problem może się pojawić także u dojrzewających dzieci o zbyt szybkim wzroście ciała, np. wzdłuż kręgosłupa u chłopców czy w okolicach piersi u dziewcząt. W każdym przypadku łatwiejsze do usunięcia są zmiany o mniejszym stopniu utrwalenia. Z czasem one dojrzewają i jaśnieją, co znacząco ogranicza możliwości ich redukcji. Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju zmiany stanowią problem przede wszystkim estetyczny. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak ich duża widoczność w często odkrywanych miejscach na ciele może wzbudzać dyskomfort psychiczny.

Jakie mogą być efekty laserowego usuwania rozstępów?

Efekty laserowego usuwania rozstępów mogą się różnić w zależności od tego, jaki zabieg zostanie zarekomendowany i przeprowadzony przez specjalistę. Poszczególne metody różnią się rodzajem wykorzystywanych technologii, dobieranych ściśle do obszaru występowania zmian oraz stopnia ich utrwalenia. Takie podejście pozwala na dopasowanie optymalnej terapii, co zawsze odbywa się podczas specjalistycznej konsultacji z lekarzem. W redukcji rozstępów stosuje się zarówno pojedyncze procedury, jak i zabiegi łączone. O ich rodzaju i ewentualnej kombinacji decyduje zwykle zakres występujących zmian oraz ich wiek. W praktyce możliwe jest całkowite zniwelowanie zmian bądź też znaczące zredukowanie ich widoczności.

Zabiegi laserowe

Laseroterapia znajduje szerokie zastosowanie w redukcji rozstępów. Zabiegi tego typu często przeprowadzane są laserem pikosekundowym, który wywołuje kontrolowane mikrouszkodzenia tkanek zmiany skórnej. Proces ten pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Zabieg przebiega pod napływem chłodnego powietrza i zwykle nie wymaga znieczulenia miejscowego, a przy tym trwa zaledwie kilkanaście minut. Kolejnym rozwiązaniem jest laser tulowy, z reguły zalecany w przypadku mocniej utrwalonych i dojrzalszych rozstępów. Zabieg z jego użyciem bazuje na kilku trybach działania, co umożliwia precyzyjne dopasowanie parametrów aparatury do grubości skóry czy rozległości zmian.

Inne procedury

W redukcji rozstępów wykorzystywana jest również radiofrekwencja mikroigłowa. Zabieg ten opiera się na użyciu prądu o częstotliwości fal radiowych, który pozwala na kontrolowane podgrzanie skóry. W ten sposób tkanki ulegają regeneracji, co podnosi elastyczność i jędrność w obszarze pokrytym zmianami. Radiofrekwencja połączona z mikronakłuwaniem dodatkowo zapewnia efekt stymulacji procesów odnowy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego, pozyskanego bezpośrednio z krwi pacjenta. W substancji tej znajdują się cenne enzymy, oligoelementy, witaminy i czynniki wzrostu, które po dotarciu do skóry aktywują mikrokrążenie oraz podnoszą produkcję elastyny i kolagenu. Dobrym rozwiązaniem na zredukowanie zwłaszcza świeżych rozstępów jest naświetlanie lampą LED, które może stanowić uzupełnienie laseroterapii lub zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Światło lampy stymuluje mechanizmy regeneracji komórek oraz przyspiesza proces naprawy uszkodzonych tkanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas