Ginekomastia tłuszczowa to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn. W przeciwieństwie do dolegliwości spowodowanej rozrostem gruczołu piersiowego, przyczyną lipomastii jest natomiast nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej.
Obecnie wykorzystuje się specjalne metody zabiegowe do usuwania ginekomastii, których doborem powinien zająć się doświadczony lekarz specjalista.
Spis treści:
Charakterystyka
Przyczyny problemu
Odpowiednia kwalifikacja
W jaki sposób poradzić sobie z problemem?
Odsysanie tłuszczu
Okres rekonwalescencji
Czym charakteryzuje się ginekomastia tłuszczowa?
Ginekomastia tłuszczowa to męska dolegliwość, która objawia się przerośniętą tkanką tłuszczową w obszarze piersi. Z reguły problem dotyczy pacjentów zmagających się z nadmierną masą ciała, jednak często występuje również po gwałtownej utracie wagi. Natomiast do specyficznych symptomów lipomastii, która często towarzyszy tej pierwszej przypadłości, należy widoczne powiększenie piersi, które wyglądają bardzo nienaturalnie. Aby skorygować problem, należy przeprowadzić odpowiedni zabieg. Procedury umożliwiające pozbycie się ginekomastii tłuszczowej przeprowadzają specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic.
Przyczyny problemu
Powiększenie piersi u mężczyzn w wyniku lipomastii jest bezpośrednio spowodowane nadmiernym zgromadzeniem się w tym obszarze ciała znacznej ilości tkanki tłuszczowej. Za przyczynę tej dolegliwości nie zawsze jednak uznaje się otyłość, ponieważ problem może dotyczyć także pacjentów o szczupłej budowie ciała. Powodem może być w takiej sytuacji nieodpowiednia dystrybucja tkanki tłuszczowej w obszarze klatki piersiowej, spowodowana niewłaściwą dietą czy niedostateczną aktywnością fizyczną. W wielu przypadkach problem ustępuje po zredukowaniu wagi, z uwagi na pozbycie się tłuszczu. Piersi mogą jednak pozostać nadal powiększone, przez co przyjmują kształt kobiecego biustu. Przypadłość w takiej postaci jest już zaawansowana i może wymagać interwencji w bardziej specjalistycznej formie.
Odpowiednia kwalifikacja
Lipomastia często określana jest mianem pseudo-ginekomastii lub ginekomastii pozornej, jednak w praktyce nie powinna być mylona z tym schorzeniem. Obie dolegliwości dają podobny objaw, czyli nienaturalny rozrost piersi u mężczyzn. Inne jest jednak podłoże, ponieważ ginekomastia nie wynika z nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Problem ten ma bardziej skomplikowaną etiologię, powiązaną z rozrostem tkanki gruczołowej w wyniku zaburzeń hormonalnych. Ginekomastia jest częściej spotykana u mężczyzn w średnim wieku i może stanowić uboczny skutek hormonoterapii w przebiegu raka prostaty. Schorzenie to z reguły wymaga podawania odpowiednich środków farmakologicznych, a także leczenia chirurgicznego.
W jaki sposób ginekomastia tłuszczowa może być usunięta?
Ginekomastia tłuszczowa może być zredukowana przede wszystkim poprzez odpowiednią modyfikację stylu życia. Z reguły rekomenduje się prawidłowo zbilansowaną dietę redukcyjną, a także zwiększoną aktywność fizyczną. Jeżeli działania te nie przynoszą rezultatów, problemu można się pozbyć także poprzez odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej. W takim przypadku podstawę stanowi konsultacja ze specjalistą, który prawidłowo zidentyfikuje rodzaj schorzenia. Rozrost tkanki tłuszczowej jest zwykle dość łatwy do odróżnienia względem rozrostu tkanki gruczołowej. Piersi są w tym pierwszym przypadku gładkie i pozbawione niejednorodnej, grudkowatej struktury czy guzków.
Odsysanie tłuszczu
Problem redukuje się przede wszystkim poprzez liposukcję, która może być wykonana metodą klasyczną, ultradźwiękową lub laserową. Obecnie szczególną popularnością cieszy się ten ostatni zabieg. Procedura polega na wykorzystaniu specjalnego systemu, który emituje wiązkę lasera, co skutkuje podgrzaniem tkanki tłuszczowej. W rezultacie dochodzi do jej rozbicia, co znacząco usprawnia cały proces odsysania tłuszczu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do jego wprowadzenia wymagane jest wykonanie niedużego nacięcia. Rezultaty zabiegu są widoczne od razu po jego zakończeniu, a w całości uwidoczniają się w ciągu kilku tygodni, po zejściu pozabiegowego obrzęku.
Okres rekonwalescencji
Liposukcja laserowa pozwala na zredukowanie ginekomastii oraz przywrócenie naturalnego wyglądu męskiego torsu, a także przyczynia się do uwydatnienia mięśni klatki piersiowej. Rezultaty utrzymują się trwale, pod warunkiem niedoprowadzenia do ponownego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w obszarze klatki piersiowej. Procedura nie wiąże się z groźnymi powikłaniami, jednak wymaga rekonwalescencji. Po zabiegu należy nosić przez około 6 tygodni również specjalny pas uciskowy. W okresie powrotu do zdrowia odradzany jest też duży wysiłek fizyczny. Należy ponadto pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej diety, a także zrezygnować przez pewien czas z sauny czy basenu.