Kwas polimlekowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie. Jego specyficzne właściwości jako wypełniacza sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie w kondycjonowaniu skóry. Kwas ten pobudza bowiem wytwarzanie nowych włókien kolagenowych, których utrata spowodowana procesami starzenia prowadzi do pogorszenia i osłabienia jędrności skóry. Obecnie coraz częstsze jest stosowanie tego stymulatora w zabiegach medycyny estetycznej.

Spis treści:
Na czym opiera się zabieg?
Charakterystyczne właściwości
Główne wskazania
Rezultaty i koszty
Specyfika preparatu
Zalecenia po zabiegu i przeciwwskazania

Na czym opiera się zabieg z kwasem polimlekowym na twarz i pod oczy?

Zabieg z kwasem polimlekowym jest realizowany przez specjalistów naszego gabinetu, Kaniowscy Clinic, gdzie przeprowadzamy go między innymi na twarz. Procedura ta służy głównie do wypełniania zmarszczek i bruzd, które mogą występować w okolicach łuków jarzmowych, skroni, kącików ust, kątów żuchwy czy też tzw. dolinie łez. Zabieg zwykle rekomendujemy pacjentom stosunkowo szczupłym, o cienkiej skórze, ze względu na najbardziej widoczne objawy zwiotczenia w ich przypadku. Kwas polimlekowy naturalnie pobudza produkcję kolagenu, co odbywa się stopniowo, w ciągu kilku tygodni.

Charakterystyczne właściwości

Kwas polimlekowy jest naturalnym aktywatorem kolagenu, który w procedurach medycyny estetycznej stosowany jest w postaci odpowiedniego preparatu. Substancja ta ma na celu pobudzenie komórek skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych. Preparaty zawierające ten konkretny kwas wstrzykuje się w wybrane obszary zarówno twarzy, jak i ciała. Oprócz redukcji bruzd i zmarszczek taka procedura umożliwia również uzupełnienie objętości w obszarach skóry o niedostatecznej jędrności. Stymulacja syntezy włókien kolagenowych odbywa się poprzez uruchomienie odpowiednich procesów regeneracyjnych, co w rezultacie prowadzi do poprawy napięcia skóry, kluczowego dla zniwelowania oznak starzenia.

Główne wskazania

Ten konkretny kwas wykorzystywany jest w korekcji różnych niedoskonałości. Substancję tę można stosować np. w okolicach podbródka, fałd nosowo-wargowych, a także w obszarze kości policzkowych. Głównym wskazaniem do zabiegu jest przywrócenie właściwej objętości tkankom i modelowanie rysów twarzy. Kwas można również bez przeszkód stosować na wiotką skórę dekoltu, szyi, ramion, brzucha, pośladków czy dłoni. Może być także stosowany na obszary z bliznami czy objęte cellulitem. Preparaty zawierające ten składnik występują w kilku wariantach, odpowiednio dopasowanych do wybranych części ciała lub twarzy.

Jakie efekty daje kwas polimlekowy i z czego wynika cena procedury?

Kwas polimlekowy przynosi określone efekty ujędrniające, wygładzające i uelastyczniające skórę, natomiast cena zabiegu zależy od kilku czynników. Na koszt wpływa przede wszystkim miejsce iniekcji preparatu, a tym samym także jego ilość. Procedura ta zawsze powinna być poprzedzona konsultacją, podczas której ustalamy wszystkie szczegóły i wykluczamy przeciwwskazania. Zabieg wykonywany jest przy użyciu cienkich igieł na znieczulonej skórze. Po aplikacji preparatu niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniego masażu, który umożliwia równomierne rozprowadzenie substancji czynnych. Zabieg trwa zazwyczaj około 20-30 minut.

Specyfika preparatu

W preparacie zawarte są cząsteczki kwasu, które docierają do głębszych warstw skóry. Dzięki temu mogą wywołać naturalną reakcję organizmu, aktywując produkcję kolagenu. Substancja wykazuje wieloetapowe działanie regeneracyjne. Bezpośrednio po wstrzyknięciu pełni funkcję wypełniacza. W preparacie znajduje się także woda, która stopniowo ulega wchłonięciu. Efekt wypełnienia zanika wtedy, ale w wyniku zachodzącego w skórze procesu struktury kolagenowe stopniowo odbudowują się, tworząc swego rodzaju szkielet dla tkanki skórnej, który daje efekt liftingu. Procedura ta poprawia kondycję skóry także od wewnątrz, co umożliwia przywrócenie jej objętości na dłuższy czas. O trwałości rezultatów decydują indywidualne predyspozycje pacjenta. Zazwyczaj kolejne sesje wymagają użycia już mniejszej ilości kwasu.

Zalecenia po zabiegu i przeciwwskazania

Wstrzyknięciu kwasu mogą towarzyszyć niewielkie dolegliwości bólowe, obrzęk, tkliwość i zaczerwienienie, które ustępują samoistnie. Obszar skóry poddany iniekcji należy masować przez kilkanaście dni po zabiegu, najlepiej dwa razy dziennie przez kilka minut. Zakres masażu powinien być jednak ustalony indywidualnie, w zależności od obszaru ciała. Przez dobę po zabiegu nie wolno stosować kosmetyków na miejsce iniekcji. Przez pierwszy tydzień należy również unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych, sauny, basenu i opalania, aby zapobiec przegrzaniu skóry. Istnieją także przeciwwskazania do stosowania tej substancji. Procedury nie wykonuje się u osób ze stanami zapalnymi skóry, chorobami infekcyjnymi, nowotworami, nieregulowaną cukrzycą czy schorzeniami autoimmunologicznymi. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, skłonność do bliznowców oraz przyjmowanie niektórych leków.