fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Laser frakcyjny na rozstępy

Laser frakcyjny na rozstępy znajduje szerokie zastosowanie w redukcji tych często spotykanych zmian skórnych. Do powstawania charakterystycznych pasm dochodzi pod wpływem nadmiernego lub zbyt szybkiego rozciągnięcia się skóry, jednak mogą one wynikać również ze zmian hormonalnych czy predyspozycji genetycznych. Sposobem ich zniwelowanie może być właśnie zastosowanie nowoczesnego lasera frakcyjnego.

Spis treści:
Na czym polega?
Przebieg zabiegu
Kiedy może przynieść efekty?
Wskazania do zabiegu
Rozstępy w ciąży
Oddziaływanie światłem LED
Od czego zależy cena?
Przeciwwskazania do zabiegu

Na czym polega usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym?

Laser frakcyjny na rozstępy metody
Asian woman have problem with long hair loss attach in her hand.

Usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym opiera się głównie na odpowiednim stymulowaniu aktywności fibroblastów, które znajdują się w skórze oraz odpowiadają za produkcję nowych włókien kolagenowych. Zabieg ten może być wykonywany w różnych miejscach występowania zmian skórnych, na obszarze całego ciała. Pod wpływem pracy lasera ulegają one przebudowie, co poprawia sprężystość i wygląd tkanek. Urządzenie to regeneruje skórę i intensywnie stymuluję syntezę nowego kolagenu, co nie pozostaje bez wpływu na widoczność rozstępów.

Przebieg zabiegu

Do regeneracji skóry w naszym gabinecie wykorzystujemy m. in. laser frakcyjny CO2, który znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii. Jego zadaniem jest nie tylko naświetlanie skóry, ale także poddanie jej serii tysięcy mikroskopijnych impulsów (kontrolowane oparzenie). Wokół tych urazów pozostaje obszar zdrowej skóry, co inicjuje proces regeneracji. Zabieg redukcji rozstępów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego może być wykonywany na różnych obszarach ciała. Podczas procedury stosujemy znieczulenie miejscowe, ale pacjent nadal może odczuwać delikatne mrowienie. Intensywność tych doznań zależy głownie od ilości wykorzystanej energii. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, jednak objawy te stosunkowo szybko mijają. Naskórek ulega następnie brązowieniu i złuszczeniu, a po średnio 2 tygodniach się goi.

Kiedy laser frakcyjny CO2 na rozstępy może przynieść efekty?

Laser frakcyjny CO2 na rozstępy przynosi widoczne efekty dopiero po pewnym czasie. Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po wygojeniu skóry, jednak narastają one stopniowo. Proces tworzenia nowego kolagenu trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy, ale przez cały ten czas następuje zauważalna redukcja rozstępów. W zależności od potrzeb pacjenta, możemy zadecydować o powtórzeniu zabiegu laserem frakcyjnym CO2 po upływie odpowiedniego czasu.

Wskazania do zabiegu

Zabieg ten wykonywany jest w przypadku osłabienia struktury włókien kolagenu i elastyny, które ulegają zniszczeniu w obrębie skóry właściwej. Rozstępy mogą występować na całym ciele, jednak najczęściej pojawiają się w obrębie ud, brzucha, pośladków, barków czy piersi. W początkowej fazie ich powstawania mają kolor czerwony, co wynika z uszkodzeń skóry i aktywacji mediatorów prozapalnych. Na kolejnym etapie rozwoju następuje faza zanikowa, w czasie której rozstępy bledną i staja się jaśniejsze od zdrowej skóry otaczającej zmiany. Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju niedoskonałości nie znikają samoistnie. Sposobem na ich zredukowanie może być właśnie zastosowanie lasera frakcyjnego. Rozstępom lepiej jednak zapobiegać, a tym samym uważać na czynniki przyczyniające się do ich rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza zbyt szybkiego spadku masy ciała, nagłego przyrostu masy mięśniowej czy stosowania glikokortykosteroidów.

Rozstępy w ciąży

Zabieg laserowy znajduje zastosowanie również w zmniejszaniu widoczności rozstępów, które pojawiają się w okresie ciąży i po porodzie. U wielu pacjentek takie zmiany wywołują spory dyskomfort psychiczny. W okresie ciąży ciało kobiety ulega licznym zmianom, do których należą również rozstępy występujące w nawet 90% przypadków późnych faz ciąży. Z reguły pojawiają się w trakcie trzeciego trymestru i obejmują nie tylko brzuch. Wpływa na to zarówno wzrost dziecka w łonie matki, jak i fakt występowania różnych wahań hormonalnych w jej organizmie. Domowe metody zmniejszania ryzyka powstawania rozstępów najczęściej nie przynoszą dobrych efektów, dlatego dobrze jest wtedy skorzystać z pomocy specjalistów. Laseroterapia nie musi ograniczać się do zastosowania lasera frakcyjnego CO2. Zabieg ten wspomóc można bowiem też innymi metodami, takimi jak terapia światłem LED.

Oddziaływanie światłem LED

Oddziaływanie światłem LED pobudza aktywność fibroblastów, a tym samym stymuluje produkcję białek podporowych oraz syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego czy innych glikozoaminoglikanów. Metoda ta polega na fototerapii, która przyspiesza szereg reakcji biochemicznych i ułatwia regenerację tkanek. Światło LED oddziałuje na metabolizm komórkowy, wywołując określone reakcje fotobiochemiczne wewnątrz komórek. Jego zastosowanie wspiera rezultaty osiągane za pomocą lasera frakcyjnego CO2, przyspieszając proces gojenia się skóry pokrytej rozstępami. Terapia LED może być używana również jako indywidualna i samodzielna procedura, a przy tym zmniejsza odczucia bólowe, działa antybakteryjnie i redukuje obrzęki. Z tego względu naświetlanie lampą miejsca zabiegowego zalecane jest po każdej procedurze z użyciem lasera. Zabieg ten wymaga doboru odpowiedniego koloru światła lub świateł, co odbywa się pod okiem specjalistów.

Od czego zależy cena za zabieg wykorzystujący laser frakcyjny na rozstępy?

Laser frakcyjny na rozstępy wykorzystywany jest w zabiegu, którego cena zależy tak naprawdę od wielu różnych czynników. Podstawę do ustalenia kosztów związanych z wykonaniem takiej procedury stanowi sam rodzaju użytego systemu, a także okolica ciała poddana jego oddziaływaniu. Koszty mogą być bardzo zróżnicowane i zwykle nie dotyczą tylko jednego zabiegu, ale całej serii niezbędnej do zredukowania rozstępów występujących na skórze. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do procedury. Na kilka tygodni przed zabiegiem nie powinno się opalać skóry, wykonywać zabiegów złuszczających oraz przyjmować leków i ziół fotouczulających.

Przeciwwskazania do zabiegu

Warto pamiętać, że laserowe usuwanie rozstępów nie jest możliwe u wszystkich pacjentów. Istnieją pewne przeciwwskazania, które niwelują szanse wykonania tej procedury. Laser frakcyjny nie powinien być stosowany u osób z aktywnymi infekcjami okolic skóry pokrytej rozstępami, świeżą opalenizną oraz czynnymi lub leczonymi chorobami nowotworowymi. Z zabiegu należy też zrezygnować na czas stosowania retinoidów. Procedura nie powinna być przeprowadzana również u pacjentek w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Oprócz usuwania rozstępów, laser frakcyjny pozwala na zniwelowanie również innych niedoskonałości, takich jak blizny, zaskórniki, rozszerzone pory, zmarszczki keloidy, zmiany naczyniowe, plamy starcze czy przebarwienia pigmentowe. Warto jednak pamiętać, że zabieg z jego użyciem zawsze musi być poprzedzony dokładną kwalifikacją pacjenta. W ten sposób uniknąć możemy skutków ubocznych i powikłań, których ryzyko występuje w przypadku wykonania procedury u osób z przeciwwskazaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas