Laser wolumetryczny
Laser wolumetryczny
Zabieg laserem wolumetrycznym to przełom w nieinwazyjnym odmładzaniu skóry i wolumetrii ust! Zastosowana w nim technologia to nowość w terapiach anti-aging, polegająca na wolumetryzacji tkanek bez konieczności stosowania wypełniaczy i bez okresu rekonwalescencji.
Dzięki zastosowaniu w urządzeniu nieablacyjnego lasera o długości fali 675 nm zabieg koncentruje się na stymulacji produkcji kolagenu typu I, czyli tzw. kolagenu młodości.
Spis treści:
Oddziaływanie na kolagen
Technologia
Działanie
Wskazania do zabiegu
Przebieg zabiegu
Efekty
Ilość zabiegów
Przeciwwskazania
JAK ZABIEG LASEREM WOLUMETRCZNYM ODDZIAŁUJE NA KOLAGEN?
Zabieg laserem wolumetrycznym oddziałuje bezpośrednio na kolagen w skórze właściwej i dzięki temu zwiększa wolumetrię skóry właściwej, co wpływa na poprawę wyglądu twarzy oraz innych obszarów ciała poddanych zabiegowi.
Kolagen to białko będące głównym składnikiem skóry właściwej, które nadaje jej gęstość i jędrność. Odkryto jak dotąd 29 typów kolagenu, a każdy z jego rodzajów ma inną funkcję i występuje w innym miejscu w organizmie. Dla skóry kluczowy jest kolagen typu I i III. Organizm człowieka produkuje kolagen w procesie tzw. fibrylogenezy i na bieżąco jest on wymieniany, jednak już od 25 roku życia proces ten stopniowo i wyraźnie spowalnia. Ma na niego wpływ także zmniejszająca się ilość witamin oraz składników mineralnych, które uczestniczą w naturalnej syntezie kolagenu. Dodatkowo sama jego cząsteczka wraz z upływem czasu zmienia swoją strukturę i właściwości fizykochemiczne, co skutkuje utratą jędrności i elastyczności skóry, a nadmierne odwodnienie cząsteczki kolagenu jest jedną z przyczyn tworzenia się zmarszczek i bruzd.
TECHNOLOGIA
Leser wolumetryczny, którym dysponuje nasz gabinet to nieablacyjny laser frakcyjny o mocy 15 W i długości wiązki 675 nm, którego głównym celem jest odmładzanie skóry za pomocą zwiększenia jej wolumetrii, szczególnie w obrębie twarzy i szyi oraz usuwanie łagodnych zmian barwnikowych i blizn potrądzikowych. To, co wyróżnia ten laser to długość światła, dla której chromoforem jest bezpośrednio kolagen. Przeważnie wiązka światła działa poprzez kontrolowane uszkodzenie skóry, tworząc kolagen typu trzeciego, który przekształca się w typ pierwszy dopiero po kilku dniach. W przypadku tego urządzenia od razu stymulowana jest w skórze produkcja kolagenu typu pierwszego.
DZIAŁANIE
Laser ten wyposażony jest w skaner zintegrowany z głowicą (15x15mm), który generuje mikrostrefy kontrolowanych uszkodzeń termicznych na skórze. Dzięki selektywnej długości fali 675 nm oraz zintegrowanemu z urządzeniem nowoczesnemu systemowi chłodzenia cały zabieg jest komfortowy i bezpieczny, a warstwa naskórka nie ulega uszkodzeniu. Podczas swojej pracy laser wywołuje natychmiastową denaturację włókien kolagenowych, co prowadzi do procesu neokolagenezy i pobudzenia w skórze produkcji kolagenu typu I.
Histologia skóry
Histologia skóry przed (A) i po (B) zabiegu laserem wolumetrycznym oparta na metodzie barwienia Van Giesona
WSKAZANIA DO ZABIEGU LASEREM WOLUMETRYCZNYM I PRZEBIEG PROCEDURY
Zabieg laserem wolumetrycznym można wykonać na wszystkich fototypach skóry. Terapię przeprowadza się na twarzy oraz innych obszarach ciała, takich jak – szyja, dekolt, ramiona, dłonie, brzuch, uda, obszar nad kolanami. Laser może też być stosowany bezpośrednio na czerwień wargową.
Wskazania do zabiegu to m.in.:
– utrata jędrności, gęstości i elastyczności skóry na twarzy i na ciele,
– fotouszkodzenie skóry,
– tzw. skóra palacza,
– kurze łapki,
– bruzdy nosowo-wargowe,
– opadające policzki, tzw. chomiki,
– linie marionetki,
– zmarszczki palacza,
– opadające kąciki ust,
– zanik objętości ust,
– przesuszenie ust,
– przebarwienia,
– rumień,
– blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe,
– blizny zanikowe,
– rozstępy,
– zapobieganie procesom starzenia – profilaktyka.
PRZED ZABIEGIEM
Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadza wywiad medyczny, ocenia skórę i dokonuje kwalifikacji do zabiegu, jednocześnie wykluczając ewentualne przeciwwskazania. Aby laseroterapia mogła być wykonana należy bowiem przestrzegać kilku kwestii. Zabiegu nie przeprowadza się na świeżo opalonej skórze, nie powinno się także aplikować na kilkanaście dni przed kremów z samoopalaczem czy kremów brązujących. Nie należy też stosować wcześniej peelingów chemicznych, kosmetyków z retinolem, witaminą C oraz preparatów czy suplementacji ze składnikami światłouczulającymi. Musi upłynąć także odpowiedni czas od zakończenia stosowania antybiotyków i leków rozrzedzających krew. Z zabiegu dyskwalifikuje opryszczka i stan zapalny skóry w obszarze zabiegowym. Przed zabiegiem warto natomiast odpowiednio się nawodnić, gdyż energia lasera pochłaniana jest przez wodę zawartą w tkankach, co powoduje, że skóra efektywniej reaguje na jego działanie.
Przed zabiegiem skóra jest dokładnie oczyszczana, w miarę potrzeb może na nią zostać nałożone znieczulenie w maści. Po upływie ok. godziny, maść zostaje zmyta.
ZABIEG
Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent nakłada okulary ochronne, które zapewniają mu bezpieczeństwo, następnie na skórę aplikowany jest specjalny żel. Procedura polega na stemplowaniu skóry w obszarze zabiegowym specjalistyczną głowicą, która ma wbudowany silny system chłodzenia, czyniąc zabieg komfortowym. Podczas pracy lasera pacjent odczuwa jedynie lekkie mrowienie.
Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, ponieważ warstwa naskórka nie zostaje uszkodzona.
Czas trwania laseroterapii zależy od okolicy zabiegowej, w przypadku twarzy wynosi około 40 minut.
Laser pozwala odmłodzić twarz, szyję, dekolt, dłonie oraz inne obszary ciała, na których występuje problem wiotkości skóry. Co ważne – może być też stosowany bezpośrednio na czerwień wargową, zapewniając ustom gładkość i delikatne zwiększenie objętości. Laser sprawdzi się również z powodzeniem w redukcji zmian pigmentacyjnych, np. przebarwień posłonecznych czy melasmy.
Zabieg laserem wolumetrycznym jest doskonałą terapią w przypadku delikatnej, cienkiej i naczyniowej skóry, dla której inne rodzaje laseroterapii mogą być zbyt agresywne.
Ta metoda zabiegowa jest idealna dla osób prowadzących aktywny tryb życia i tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na proces rekonwalescencji związany z gojeniem się skóry.
PO ZABIEGU
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i delikatnie obrzęknięta, jest to normalna reakcja, która ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin.
Laser nie wymaga rekonwalescencji, od razu po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności, pamiętając o stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i filtra SPF.
EFEKTY ZABIEGU LASEREM WOLUMETRYCZNYM
Pierwsze efekty zabiegu laserem wolumetrycznym w postaci poprawy napięcia i gładkości skóry są widoczne bezpośrednio po jego wykonaniu, pełen rezultat uzyskuje się po upływie około miesiąca. Dla najbardziej zadowalających efektów zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.
Laser wolumetryczny redukuje objawy fotostarzenia, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, skutecznie poprawia gęstość i jędrność skóry na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach i innych obszarach na ciele, pozwala zmniejszyć zmarszczki mimiczne i bruzdy, daje możliwość poprawy wyglądu i objętości ust.
Rezultaty zabiegowe będą się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentów, takich jak kondycja wyjściowa skóry, czy prowadzony styl życia – odżywianie, używki, aktywność fizyczna itp. Poza tym na efekty wpływa także ilość wykonanych sesji laserowych i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.
ILOŚĆ ZABIEGÓW
Efekty zabiegu widoczne są już po pierwszej sesji, natomiast żeby je wzmocnić i przedłużyć zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni. Na pełen rezultat należy poczekać od 1 do 3 miesięcy po zakończonej serii zabiegów, gdyż w tym okresie następuje wzmożona synteza kolagenu typu I.
PRZECIWSKAZANIA
– ciąża i karmienie piersią
– stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
– stosowanie retinoidów
– choroby nowotworowe
– nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
– zaawansowana cukrzyca
– tendencje do powstawania bliznowców
Zdjęcia pokazują włókna elastynowe (ciemne). Po zabiegu są bardziej widoczne i równoległe, taka struktura pokazuje lepszą elastyczność tkanki. Zdjęcie B pokazuje bardziej złożoną strukturę skóry ze wzrostem włókien kolagenowych.