Laserowe usuwanie makijażu permanentnego często jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą skutecznie pozbyć się widocznych oznak wykonania wcześniejszego zabiegu upiększającego. Taka decyzja często wynika z chęci przywrócenia dawnego wyglądu twarzy, co wymaga usunięcia umieszczonego w skórze pigmentu. Zabieg realizowany w tym celu odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego lasera medycznego.
Spis treści:
Na czym polega zabieg i od czego zależy cena?
Zasada działania
Przebieg procedury
Wskazania
Okres rekonwalescencji
Przeciwwskazania
Na czym polega laserowe usuwanie makijażu permanentnego i od czego zależy cena tego zabiegu?
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego może dotyczyć wielu wybranych obszarów twarzy, od których w dużej mierze zależy cena zabiegu. Na koszty wpływa również rodzaj aparatury, z której korzystają specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Procedura usunięcia barwnika zawsze powinna być wykonywana przez doświadczonych lekarzy, ze względu na konieczność umiejętnego posługiwania się sprzętem. W ten sposób możemy zminimalizować ryzyko powstania powikłań pozabiegowych, takich jak np. blizny.
Zasada działania
Makijaż permanentny może być usunięty poprzez rozbicie barwnika obecnego pod skórą, co odbywa się poprzez odpowiednie oddziaływanie światłem lasera. Jego zadaniem jest podgrzanie i rozbicie cząstek tuszu, a w konsekwencji doprowadzenie do ich rozpadu na mikroskopijne drobiny (pył) i następnie samoistne wydalenie przez system odpornościowy organizmu. Aby całkowicie usunąć makijaż tego typu, z reguły musimy wykonać zabieg w kilku sesjach. Wynika to z potrzeby upłynięcia odpowiedniej ilości czasu potrzebnego na pozbycie się rozbitego barwnika przez organizm. Na przebieg terapii i jej efekty wpływają pewne czynniki indywidualne i uwarunkowania pacjenta. Ze względu na zastosowanie odpowiednich technologii, ryzyko przegrzania, poparzeń czy blizn jest znacząco zredukowane.
Przebieg procedury
Pierwszym etapem przygotowującym do zabiegu jest specjalistyczna konsultacja, pozwalająca na omówienie z pacjentem przebiegu procedury oraz okresu rekonwalescencji. W jej trakcie rozpoznajemy też ewentualne przeciwwskazania do usunięcia makijażu permanentnego metodą laserową. Aby utrzymać komfort pacjenta podczas zabiegu, specjalista nakłada na miejsce poddawane depigmentacji odpowiedni żel znieczulający. Sama procedura polega na naświetlaniu skóry, co musi się odbywać z wysoką precyzją oraz bardzo dokładnym nakierowaniem wiązki lasera. Urządzenie wykorzystywane podczas zabiegu charakteryzuje się krótkim czasem trwania impulsu i jednocześnie obejmuje duży obszar. Zabieg trwa średnio kilka minut.
Kiedy zaleca się przeprowadzić laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi lub ust?
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi lub ust to zabieg, do którego istnieją pewne wskazania estetyczne. Procedurę najczęściej przeprowadzamy celem przywrócenia dawnego wyglądu twarzy, np. w przypadku niepoprawnie wykonanej pigmentacji czy utraty pierwotnego kształtu lub barwy. U niektórych pacjentów występują też negatywne objawy noszenia makijażu permanentnego, takie jak zwiotczenie skóry wokół ust czy oczu. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z aktualną modą czy też potrzebą zmiany wyglądu zewnętrznego.
Okres rekonwalescencji
Obszar poddany zabiegowi musi być traktowany z dużą delikatnością, aż do czasu całkowitego zagojenia. W tym czasie należy przede wszystkim zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej, opalania, basenu czy sauny. Nie powinno się też dotykać i masować skóry, a także stosować zwykłego makijażu przez okres około dwóch tygodni. O czasie gojenia się obszaru zabiegowego decydują czynniki indywidualne. Kluczowe znaczenie ma też wysoka fotoprotekcja, która jest obowiązkowa w okresie laseroterapii oraz po jej zakończeniu. Zalecamy stosowanie kremów przeciwsłonecznych z najwyższym filtrem, zabezpieczającym przed promieniowaniem UVA i UVB. Do zakończenia terapii nie powinno się też stosować henny w obszarze zabiegowym.
Przeciwwskazania do zabiegu
Do laseroterapii występują pewne przeciwwskazania, przez co nie wszystkie osoby mogą skorzystać z takiej metody usuwania trwałego makijażu. Z zabiegu muszą zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazaniem jest także świeża opalenizna, dlatego zalecamy odczekać minimum miesiąc od opalania. Zabieg trzeba odłożyć również w przypadku świeżo wykonanego makijażu permanentnego, najlepiej około 6-8 tygodni. Zastosowanie lasera uniemożliwia aktywna infekcja, łuszczyca, bielactwo czy skłonność do keloidów. Do przeciwwskazań zaliczamy również choroby tkanki łącznej, aktywne choroby nowotworowe, padaczkę czy niewyrównaną cukrzycę. Procedura nie jest ponadto wskazana u osób, które przyjmowały izotretynoinę w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub tretinoinę w ciągu ostatnich 2 tygodni oraz stosują leki i zioła światłouczulające.