fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Leczenie rumienia
Leczenie rumienia

Leczenie rumienia za pomocą lasera jest jedną z zalecanych metod walki z tego rodzaju zmianami skórnymi, które często stanowią duży problem. Proces ten odbywa się poprzez realizację specjalnego zabiegu z zakresu laseroterapii. Z reguły rumień występuje na twarzy, jednak specjalistyczne procedury mogą być wykonywane również na innych obszarach ciała. Zmiany tego typu mają pochodzenie naczyniowe, a na ich usunięcie pozwala laser emitujący odpowiednio dopasowaną wiązkę światła.

Spis treści:
Kiedy należy przeprowadzić terapię?
Główne przyczyny rozwoju
Najczęstsze symptomy
Jak przebiega terapia?
Zastosowanie lasera naczyniowego
Przebieg terapii

Kiedy należy przeprowadzić leczenie rumienia na twarzy?

Laser na rumień przyczyny

Leczenie rumienia na twarzy jest jedną z procedur, którą przeprowadzają specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic we Wrocławiu. Zmiany tego typu mają postać wielu przylegających do siebie drobnych naczyń krwionośnych. Rumień w takiej formie tworzy charakterystyczne przebarwienie, które objawia się zaczerwienieniem skóry. Zmiana może być trwała lub może ustąpić po czasie, a jej rozwój jest spowodowany zagęszczeniem sieci naczyń włosowatych.

Główne przyczyny rozwoju

Przyczyny powstawania rumienia mogą być dość zróżnicowane. Do uwidocznienia takiej zmiany często dochodzi w wyniku różnych czynników genetycznych, środowiskowych lub cywilizacyjnych, które występują wspólnie oraz przyspieszają objawy lub podnoszą ich intensywność. Z reguły tendencja do powstawania tego schorzenia jest nieco większa u osób ze stosunkowo jasną karnacją i wrażliwą cerą. Problem może wystąpić niezależnie od wieku czy płci, jednak najczęściej dotyka dość młodych pacjentów. Warto też pamiętać, że rumień może być symptomem współistniejących problemów zdrowotnych. Obszarem najbardziej narażonym na wyraźne uwidocznienie się zmian są policzki i dekolt, co często następuje w wyniku silnych emocji, ekspozycji na skrajne temperatury czy wzrostu ciśnienia tętniczego.

Najczęstsze symptomy

Do powszechnie spotykanych objawów należy zauważalne rozszerzenie naczyń krwionośnych, czemu bardzo często towarzyszy podwyższona wrażliwość na stosowanie różnych kosmetyków do pielęgnacji. Do nasilenia się zmian może dojść w wyniku rozmaitych czynników zewnętrznych, po czym nierzadko zanikają i ponownie nawracają po pewnym czasie. Brak podjęcia odpowiednich działań prowadzi do trwałego naruszenia struktury naczyń krwionośnych, co grozi widocznym zaczerwienieniem skóry i rozszerzeniem przebarwień na większy obszar. Taka zmiana skórna niepoddana właściwym zabiegom może też doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego. Podstawę do rozpoznania problemu stanowi profesjonalna konsultacja z lekarzem dermatologiem, która pozwala na zdiagnozowanie zmian i zaplanowanie odpowiednich działań.

Jak odbywa się laserowe leczenie rumienia?

Laserowe leczenie rumienia odbywa się przy zastosowaniu odpowiednio przygotowanej aparatury, która bazuje na zaawansowanych technologiach. Pierwszym etapem przygotowującym do zabiegu jest zebranie kompleksowego wywiadu, pozwalającego na przeprowadzenie szczegółowej oceny obecnego stanu skóry pacjenta. Sama procedura polega na wykorzystaniu lasera naczyniowego, który znajduje zastosowanie również w przypadku innych zmian. Laseroterapia jest jednocześnie uzupełniona dodatkową pielęgnacją z użyciem specjalistycznych dermokosmetyków.

Zastosowanie lasera naczyniowego

Laser naczyniowy emituje wiązkę o odpowiednio dobranej długości fali, a także dysponuje systemem dwóch głowic stosowanych zamiennie. Parametry urządzenia można odpowiednio dostosować do potrzeb skóry. Aparatura laserowa dysponuje specjalnym oknem szafirowym, które zapewnia optymalne chłodzenie skóry w trakcie zabiegu. W procedurze tej kluczowe znaczenie ma oddziaływanie na uszkodzone, rozszerzone naczynia krwionośne. Laser naczyniowy emituje wiązkę, która następnie jest absorbowana przez cząsteczki hemoglobiny obecne we krwi i przepływające przez naczynia. W czasie zabiegu wytwarzane jest ciepło, co inicjuje fotokoagulację, oddziałując na ściany naczyń i doprowadzając do ich trwałego zamknięcia. Proces ten sprzyja ochronie przed ryzykiem ponownej rekanalizacji.

Przebieg laseroterapii

Przed zabiegiem konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry. Pacjent musi też założyć specjalne okulary ochronne, po czym specjalista aplikuje na wybrany obszar twarzy żel zabezpieczający. Laser naczyniowy emituje wiązkę sterowaną za pomocą głowicy, która odpowiada za zamknięcie naruszonych naczyń. W wyniku działania fotokoagulacji, rozszerzone naczynka ulegają obkurczeniu oraz zrośnięciu. Po zabiegu często występuje przejściowe zaczerwienienie skóry, co wymaga jej schładzania zimnymi okładami. Z reguły dyskomfort mija po kilku godzinach. Po zabiegu może też wystąpić obrzęk, jednak jest to naturalna reakcja organizmu, która po paru dniach zanika. Z zastosowaniem laseroterapii wiążą się pewne zalecenia, takie jak przede wszystkim unikanie intensywnej ekspozycji słonecznej, solarium i sauny, ochrona przed nagłymi zmianami temperatury ciała i otoczenia oraz rezygnacja ze spożywania pikantnych posiłków czy picia alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas