Plamy starcze na dłoniach to charakterystyczne zmiany barwnikowe, które przyjmują postać wyraźnie zaznaczonych przebarwień w brązowym odcieniu. Z reguły występują pojedynczo lub w większych skupiskach. Ich powstawanie na dłoniach jest ściśle powiązane z naturalnymi procesami starzenia, a także z czynnikami genetycznymi, nadmierną ekspozycją słoneczną czy stylem życia. Obecnie istnieją metody, które pozwalają na pozbycie się plam tego typu lub zredukowanie ich widoczności.
Spis treści:
Charakterystyka
Przyczyny powstawania
Prawidłowa pielęgnacja i identyfikacja
Jak sobie poradzić z problemem?
Procedura z użyciem lasera pikosekundowego
Zastosowanie lasera tulowego
Czym się odznaczają plamy starcze na dłoniach i kiedy zdecydować się na ich usuwanie?
Plamy starcze na dłoniach zaliczają się do przebarwień soczewicowatych, a ich usuwanie jest możliwe dzięki zabiegom realizowanym przez specjalistów z gabinetu Kaniowscy Clinic. Zmiany te wynikają z nadmiernego nagromadzenia w naskórku komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Barwa takich plam jest ciemnobrązowa, a średnica zwykle wynosi od 2 do 20 mm. Plamy starcze pojawiają się nie tylko na dłoniach, ale również na przedramionach, plecach, tułowiu czy twarzy. Zmiany soczewicowate różnią się od innych przebarwień tym, że pod wpływem promieniowania słonecznego nie zmieniają swojego zabarwienia na ciemniejsze.
Przyczyny powstawania
Plamy soczewicowate tego typu najczęściej uwidaczniają się około 50. roku życia, a z czasem pojawia się ich coraz więcej. Ich powstawanie jest bezpośrednio związane ze zwiększoną produkcją melaniny, będącej naturalnym barwnikiem skóry. Substancja ta pełni funkcję ochronną, działając jako naturalny filtr, który niweluje negatywny wpływ promieniowania UV. Melanina jest także przyczyną przebarwień i zmian skórnych, zwłaszcza u osób niestosujących odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej oraz wystawionych na nadmierną ekspozycję słoneczną. Z tego powodu plamy najczęściej występują na częściach ciała najbardziej odsłoniętych. Zmiany na grzbietowej części dłoni są też najłatwiej dostrzegalne, przez co wiele osób poszukuje sposobów na ich usunięcie.
Prawidłowa pielęgnacja i identyfikacja
Skóra z przebarwieniami starczymi wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z reguły zaleca się stosowanie preparatów hamujących nadmierną produkcję melaniny, takich jak środki z witaminą C, arbutyną, kwasem fitowym, glikolowym lub azelainowym. Plamy starcze powodują miejscową różnicę w kolorycie skóry, co stanowi problem głównie estetyczny. Nie powinny jednak budzić niepokoju, ponieważ zazwyczaj nie świadczą o problemach zdrowotnych. Wyjątek stanowią zmiany, które z czasem zmieniają swój wygląd, np. stają się zrogowaciałe, ciemniejsze lub wyraźnie oddzielone od pozostałej skóry. Objawy takie mogą wskazywać na przebarwienia z potencjałem do rozwoju czerniaka. Jeśli zmiany są złośliwe, konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie.
Jak usunąć plamy starcze na dłoniach poprzez odpowiednie zabiegi?
By usunąć plamy starcze na dłoniach, można poddać się różnego rodzaju zabiegom. W ich redukcji stosuje się, m.in. wiele zaawansowanych metod, ze szczególnym wskazaniem na laseroterapię. Procedury tego rodzaju bazują na specjalnie dobranych technologiach, które zmniejszają widoczność zmian barwnikowych o różnym pochodzeniu. Plamom często towarzyszą inne niedoskonałości skórne, spowodowane procesami fotostarzenia lub różnymi uszkodzeniami. Podstawą doboru właściwej metody jest zawsze profesjonalna konsultacja ze specjalistą dermatologiem, która umożliwia określenie odpowiedniej formy zabiegu.
Procedura z użyciem lasera pikosekundowego
Do metod wykorzystywanych w usuwaniu starczych plam soczewicowatych należy laser pikosekundowy. System ten jest wyposażony w specjalną głowicę, której frakcyjna końcówka pozwala na stymulowanie skóry dzięki emisji krótkich impulsów o wysokiej mocy. Laser pikosekundowy jest również przystosowany do emisji wiązki o podwójnej długości fali i może działać w kilku trybach pracy. Zabieg z jego użyciem pozwala na dotarcie do głębszych warstw skóry, co wpływa na pobudzenie procesów regeneracyjnych. Przebieg procedury jest ściśle kontrolowany przez specjalistów, a okres rekonwalescencji trwa wyjątkowo krótko.
Zastosowanie lasera tulowego
Plamy tego typu można również wyeliminować poprzez zabieg z wykorzystaniem lasera tulowego. Jako źródło energii w takim urządzeniu służy tul, który jest jednym z najrzadziej spotykanych lantanowców na Ziemi. Redukcja zmian laserem tulowym odbywa się w kilku trybach pracy, a fala może osiągać długość nawet 1927 nm. System ten jest przystosowany do konfiguracji parametrów, co pozwala na dostosowanie głębokości penetracji skóry do indywidualnych potrzeb. Zabieg może odbywać się z różną długością impulsu oraz intensywnością energii, co zwiększa dokładność i precyzję wyrównywania struktury skóry.