Plamy starcze na rękach to spowodowane procesami starzenia zmiany barwnikowe. Z reguły występują w skupiskach lub pojedynczo, a także wyraźnie zaznaczają się na skórze swoim brązowym odcieniem. Przebarwienia tego typu rozwijają się z wiekiem, jednak mają też związek ze stylem życia, nadmierną ekspozycją na słońce oraz czynnikami genetycznymi. Obecnie istnieją różne metody, za pomocą których można pozbyć się takich plam lub ograniczyć ich widoczność na skórze rąk.
Spis treści:
Jak powstają i jak się ich pozbyć?
Proces powstawania przebarwień
Właściwe rozpoznanie zmian
Jakie zabiegi umożliwiają pozbycie się problemu?
Laseroterapia
Jak powstają i jak usunąć plamy starcze na rękach?
Jak usunąć plamy starcze na rękach? Aby poznać metody redukcji tego typu zmian, warto na początek przyjrzeć się ich specyfice. Usuwaniem przebarwień soczewicowatych zajmują się specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic we Wrocławiu. Plamy starcze są bezpośrednio spowodowane gromadzeniem się w naskórku melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Zmiany te są najczęściej ciemnobrązowe, a ich średnica może sięgać od 2 do nawet 20 mm. Do powstawania przebarwień tego typu dochodzi nie tylko na rękach, ale też tułowiu, plecach, przedramionach czy twarzy. Plamy soczewicowate nie ciemnieją pod wpływem ekspozycji słonecznej, czym różnią się od innych zmian.
Proces powstawania przebarwień
Z reguły plamy tego typu stają się widoczne po 50. roku życia, a ich ilość stopniowo wzrasta. Do rozwoju takich zmian dochodzi bezpośrednio w wyniku nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Jej działanie jest ochronne i zabezpiecza skórę, np. przed oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego. Melanina prowadzi jednak również do powstawania przebarwień, szczególnie w przypadku braku stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Na rozwój plam starczych najmocniej narażone są zatem najbardziej eksponowane i odsłaniane części ciała. W przypadku rąk, zmiany są szczególnie dostrzegalne na grzbietowym obszarze dłoni.
Właściwe rozpoznanie zmian
Plamy starcze są problemem głównie estetycznym, ponieważ wywołują jedynie miejscową różnicę w naturalnym kolorycie skóry. Z reguły nie stanowią objawu żadnych dolegliwości zdrowotnych, o ile ich wygląd nie ulega zmianie z czasem. Jeżeli przebarwienia stopniowo rogowacieją, ciemnieją lub wyraźnie oddzielają od pozostałej skóry, mogą świadczyć o postępującym rozwoju czerniaka. Zmiany o charakterze złośliwym muszą być usunięte chirurgicznie. Skóra pokryta plamami wymaga natomiast właściwej pielęgnacji. Specjaliści zalecają stosowanie kosmetyków ze składnikami, które ograniczają produkcję melaniny. Takie działanie wykazują chociażby kwas azelainowy, glikolowy czy fitowy, a także arbutyna i witamina C.
Jakie zabiegi umożliwiają usuwanie plam starczych na rękach?
Usuwanie plam starczych na rękach jest możliwe za pośrednictwem różnych metod, z czego obecnie największym powodzeniem cieszy się zastosowanie technologii laserowych. Zabiegi tego typu pozwalają na znaczące ograniczenie widoczności przebarwień, które mają zróżnicowane pochodzenie. Dotyczy to również zmian soczewicowatych, występujących nierzadko w towarzystwie innych niedoskonałości skóry. Defekty takie mogą być spowodowane zarówno procesami fotostarzenia, jak i urazami mechanicznymi. Dobór odpowiedniej metody zabiegowej powinien bazować na wynikach konsultacji, która pozwala na trafne dostosowanie formy terapii do potrzeb pacjenta.
Redukcja zmian laserem pikosekundowym
Jednym z systemów wykorzystywanych do redukcji plam starczych jest laser pikosekundowy. Aparatura tego typu bazuje na specjalnie skonstruowanej głowicy zabiegowej, wyposażonej w końcówkę frakcyjną. Laser tego typu emituje krótkie impulsy o znacznej mocy, które pozwalają na odpowiednie stymulowanie skóry pokrytej przebarwieniami. Urządzenie jest w stanie generować wiązkę o podwójnej długości fali, a także zostało specjalnie przystosowane do pracy w kilku trybach działania. Zabieg laserem pikosekundowym daje możliwość penetracji głębszych warstw skóry, co znacząco pobudza naturalne procesy regeneracyjne. Procedura ta odbywa się pod ścisłą kontrolą specjalistów a rekonwalescencja trwa stosunkowo krótko.
Likwidowanie przebarwień laserem tulowym
W redukcji tego typu zmian zastosowanie znajduje również laser tulowy. W tym przypadku cechą charakterystyczną systemu jest samo źródło energii, czyli tul. Materiał ten uznaje się za najrzadziej spotykany lantanowiec, który posiada specyficzne właściwości. Laser tulowy również może działać w kilku trybach pracy, a także emituje falę o długości 1927 nm. Zabieg z jego użyciem odbywa się przy ścisłej konfiguracji parametrów, co pozwala na wyjątkowo precyzyjny dobór głębokości penetracji. Przebieg procedury jest dzięki temu indywidualnie dopasowany do wymagań pacjenta. Laser tulowy można ustawić pod kątem intensywności energii i długości impulsu, co sprzyja bardziej precyzyjnemu wyrównywaniu struktur skóry.