Redukcja blizn w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy komfortu psychicznego i fizycznego osób, które zmagają się z widocznymi śladami gojenia ran na skórze po różnego rodzaju urazach. Zabiegi tego typu pozwalają na zmniejszenie widoczności zmian o rozmaitym pochodzeniu, a także różnej wielkości. Procedury te łączą w sobie możliwości medycyny estetycznej i regeneracyjnej, które znacząco ułatwiają dogłębną redukcję utrwalonych śladów na skórze.
Spis treści:
Czym jest?
Podstawowe rodzaje
Czynniki wpływające na wygląd
W jaki sposób się odbywa?
Wykorzystanie preparatu
Przebieg procedury
Zalecenia po zabiegu
Czym jest redukcja blizn na twarzy?
Redukcja blizn na twarzy jest sposobem na zmniejszenie widoczności nieestetycznych śladów, które pozostają na skórze pod wpływem jej uszkodzenia. Zmiany tego typu powstają w sposób całkowicie naturalny, ze względu na wytwarzanie się tkanki bliznowatej i łączenie ze sobą brzegów rany. Po wygojeniu obszar zespolenia skóry nie wygląda jednak tak samo, jak przed urazem. Blizna składa się z tkanki włóknistej, która jest mniej elastyczna od zdrowej skóry. Jest widoczna i wyodrębnia się na jej tle, ponieważ ma odmienny kolor i strukturę oraz nie zawiera zakończeń nerwowych czy mieszków włosowych. Sposobem na zredukowanie takich zmian są zabiegi medycyny estetycznej, które realizujemy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic.
Podstawowe rodzaje blizn
Do najczęściej spotykanych rodzajów tego typu zmian należą blizny pourazowe, które powstają na skutek bezpośredniego skaleczenia skóry. Do tej grupy można zaliczyć również blizny pooperacyjne, w tym również te powstałe po wykonaniu cesarskiego cięcia. Ze względu na zmuszenie naruszonej tkanki do regeneracji, w miejscu urazu pojawia się charakterystyczny ślad. Blizny powstają jednak również z wielu innych przyczyn, na wszystkich obszarach ciała. Pod względem etiologii, wyróżnić można chociażby ślady potrądzikowe. Tego rodzaju trwałe zmiany powstają na skórze pod wpływem miejscowej utraty tkanki, a ich wielkość i głębokość jest zróżnicowana oraz zależy od stopnia zaawansowania przebytego trądziku. Do blizn zaliczają się również rozstępy, które powstają głównie na skutek gwałtownego wzrostu. Ich rozwój jest szczególnie częsty u dorastających nastolatków i kobiet w ciąży, a także osób intensywnie trenujących, celem rozbudowy tkanki mięśniowej. Oprócz tego wyróżnić można blizny przerostowe, zanikowe czy oparzeniowe.
Czynniki wpływające na wygląd
O wyglądzie blizny decyduje tak naprawdę wiele różnych czynników. Do najważniejszych należy sam rodzaj początkowego urazu, jak i stopień czy miejsce uszkodzenia tkanki. Nie bez znaczenia pozostają też indywidualne skłonności organizmu do regeneracji. Innym wyglądem będą się charakteryzować blizny powstałe w wyniku przecięcia skóry ostrym narzędziem, a jeszcze innym te spowodowane zmiażdżeniem czy oparzeniem skóry. Te pierwsze są mniej rozległe, jednak wciąż mogą powodować dyskomfort psychiczny oraz fizyczny. Dotyczy to również blizn pooperacyjnych, nawet mimo starannie wykonanego oraz precyzyjnie zszytego nacięcia. Ślady spowodowane oparzeniem czy zmiażdżeniem skóry są natomiast bardziej rozległe, a także mocno widoczne i uciążliwe. W pierwszej fazie mogą być bardzo bolesne, a ich kolor czerwony lub nawet siny. Takie blizny charakteryzują się też nierównomierną powierzchnią. Istotny wpływ na wygląd takich śladów ma również pielęgnacja, dlatego stosowanie odpowiednio dobranych preparatów może do pewnego stopnia zmniejszyć ich widoczność. W znacznym stopniu zależy to jednak od głębokości samej zmiany.
W jaki sposób odbywa się redukcja blizn potrądzikowych?
Redukcja blizn potrądzikowych w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic jest przeprowadzana z wykorzystaniem różnych specjalistycznych metod. Do takich zabiegów zalicza się m.in. zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, które jest pobierane z własnej krwi pacjenta. W ten sposób możemy znacząco przyspieszyć okres regeneracji, ze względu na usprawnienie procesu gojenia oraz zminimalizowanie dyskomfortu i bólu. Osocze bogatopłytkowe wykorzystujemy również w innych zabiegach, w tym ukierunkowanych na wspomaganie redukcji cieni pod oczami czy walki z łysieniem o różnym stopniu zaawansowania.
Wykorzystanie odpowiedniej substancji
Krew każdego człowieka składa się z wielu elementów, takich jak białe i czerwone krwinki czy płytki krwi. Te ostatnie wyróżniają się istotnymi właściwościami regeneracyjnymi, a ich wysokie stężenie występuje w preparacie krwiopochodnym, który ma szerokie zastosowanie w dziedzinie medycyny estetycznej i regeneracyjnej. Płytki krwi mają kluczowy wpływ na procesy związane z gojeniem się ran oraz odnową tkanek, ponieważ zawierają specjalne białka i czynniki wzrostu. Nie tylko inicjują one odnowę skóry, ale też ograniczają ból oraz zmniejszają stan zapalny. Zabieg z wykorzystaniem takiej substancji polega na pobraniu od pacjenta małej próbki krwi, a następnie umieszczeniu jej w specjalnej wirówce. W ten sposób płytki krwi są oddzielane od pozostałych składników, dzięki czemu możemy wstrzyknąć je w wybrany obszar skóry w odpowiednio wysokim stężeniu. Preparat poprawia ukrwienie, a także odżywia tkanki. Nie bez znaczenia dla procesu redukcji zmian pozostaje pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu.
Przebieg procedury redukcji blizn potrądzikowych
Zabieg redukcji blizn jest poprzedzony szczegółową konsultacją z pacjentem, podczas której możemy bardzo dokładnie ocenić stan blizny oraz przeprowadzić dokładną diagnostykę problemu. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest poprzedzony wcześniejszym wyizolowaniem płytek krwi, a następnie przygotowaniem odpowiedniego roztworu. Przed jego podaniem starannie oczyszczamy skórę pokrytą zmianami potrądzikowymi, co odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego środka antyseptycznego. Zabieg ten stymuluje proces regeneracji i zwykle nie wymaga podawania znieczulenia, ponieważ nie wywołuje dużej bolesności. Pacjentowi może towarzyszyć niewielki dyskomfort. Po zakończeniu procedury nie jest konieczna rekonwalescencja.
Zalecenia po zabiegu
Ze względu na wykorzystanie własnych płytek krwi pacjenta, zabieg nie prowadzi do wywołania reakcji alergicznych. Po zakończeniu procedury mogą się pojawić pewne niekomfortowe odczucia, włącznie z bolesnością, niedużym krwawieniem czy miejscowym podrażnieniem w miejscu wykonania wkłucia. Z reguły objawy te ustępują samoczynnie i w krótkim czasie, dlatego pacjent może szybko powrócić do codziennych aktywności. Sam zabieg trwa około pół godziny. W zależności od stopnia zaawansowania i głębokości blizn, terapia może wymagać kilku cyklicznych wizyt w odstępach 2-3 miesięcy. Zabieg jest odpowiedni dla większości pacjentów, jednak występują również pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Z takiej metody redukcji zmian skórnych powinny zrezygnować osoby, które mają problemy z małopłytkowością czy zaburzeniami krzepnięcia krwi. Z tego względu procedura musi być poprzedzona specjalistyczną kwalifikacją pacjenta.