fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Redukcja rozstępów
Usuwanie starych-rozstępów

Redukcja rozstępów może być przeprowadzona z wykorzystaniem różnych metod. Z reguły prostsze jest usuwanie zmian świeżych i jeszcze nieutrwalonych, niż tych w pełni dojrzałych. Z tego względu kluczowe znaczenie ma odpowiednio wczesne podjęcie odpowiednich działań. Na możliwości eliminowania rozstępów wpływa też podłoże ich powstania czy miejsce występowania na skórze. Obecnie do ich redukcji wykorzystuje się wiele nowoczesnych metod, w tym również laserowych.

Spis treści:
Kiedy jest możliwa?
Określenie fazy rozwoju
Ryzyko utrwalenia się zmian skórnych
Jakie zabiegi pozwalają na usuwanie takich zmian?
Laseroterapia laserem pikosekundowym
Laseroterapia laserem tulowym
Radiofrekwencja mikroigłowa
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Fototerapia lampą LED

Kiedy jest możliwa redukcja rozstępów po ciąży?

nadmiar tkanki tluszczowej po ciąży

Redukcja rozstępów po ciąży najczęściej dotyczy obszaru brzucha, pośladków, piersi czy pleców, na których niekorzystne zmiany zaczynają się pojawiać w wyniku rozciągnięcia skóry. Do powstawania charakterystycznych pręg na ciele dochodzi też w wielu innych sytuacjach, chociażby pod wpływem zmiany masy ciała, problemów z tkanką łączną, czynników genetycznych czy stosowania niektórych leków. Rozstępy mogą się pojawić zarówno u młodzieży w okresie wzrostu, jak i osób ćwiczących z obciążeniem. Za bezpośrednią przyczynę ich rozwoju uznaje się nadmierne osłabienie skóry i jej rozciągnięcie, prowadzące do zerwania włókien elastyny i kolagenu.

Określenie fazy rozwoju

Rozwój rozstępów dobywa się w kilku fazach. W pierwszej z nich występuje stan zapalny, który zwykle trwa kilka miesięcy. W tym okresie dochodzi do postępującego odkształcania się włókien kolagenowych i elastynowych, co wynika z ich zerwania. Faza ta może się objawiać obrzękiem skóry właściwej i czerwonym zabarwieniem rozstępów. Po tym etapie następuje faza zanikowa, w której zmiany zaczynają zyskiwać wklęsłą formę oraz blednąć. Utrata kolagenu i elastyny jest wówczas tak duża, że rozstępy na dobre się uwidoczniają i utrwalają. Z tego względu zabiegi redukcyjne najlepiej stosować na początkowym etapie rozwoju zmian. Odbudowa struktur zerwanych włókien jest wówczas łatwiejsza. Istotna dla zachowania estetycznego wyglądu skóry jest też profilaktyka, która zmniejsza widoczność starych rozstępów oraz ogranicza ryzyko powstawania nowych.

Ryzyko utrwalenia się zmian skórnych

Ryzyko rozwoju rozstępów jest szczególnie wysokie u kobiet w ciąży, a także kulturystów i osób uprawiających sporty siłowe. Ze zmianami tego typu mogą zmagać się również dzieci w okresie dojrzewania, u których występuje szybki wzrost ciała. U chłopców rozstępy zwykle pojawiają się wzdłuż kręgosłupa, a u dziewcząt na piersiach. Zmiany te mają czerwone zabarwienie, gdy są świeże i tym samym łatwiejsze w redukcji. Wraz z rozjaśnieniem dojrzewają, co zmniejsza szanse zniwelowania ich widoczności. Specjalistyczny zabieg najlepiej więc wykonać jak najwcześniej. Warto pamiętać, że rozstępy jako takie nie są groźne dla zdrowia. Ich obecność stanowi jednak problem estetyczny, zwłaszcza w przypadku występowania zmian w mocno widocznych miejscach.

Laserowa redukcja rozstępów i nie tylko – jakie zabiegi pozwalają na usuwanie takich zmian?

Laserowa redukcja rozstępów zyskuje obecnie coraz większą popularność, podobnie jak inne zabiegi pozwalające na zniwelowanie widoczności takich zmian. Każda z wykorzystywanych w naszym gabinecie metod bazuje na nieco innych technologiach. Aby trafnie dobrać sposób, przeprowadzamy specjalistyczną konsultację z pacjentem. Doświadczony dermatolog jest w stanie dopasować na jej podstawie optymalną technikę. Laseroterapia i pozostałe metody mogą działać zarówno pojedynczo, jak i w ramach terapii łączonych. O rodzaju konkretnych rozwiązań i ich ewentualnych kombinacji decydujemy na podstawie wieku rozstępów, a także rozległości ich występowania na skórze.

Laseroterapia laserem pikosekundowym

Laser pikosekundowy emituje bardzo silną wiązkę światła laserowego, która jest dostarczana do skóry w krótkich odstępach czasu. System ten pozwala na wykonanie kontrolowanych mikrouszkodzeń w tkankach zajmowanych przez rozstępy, pobudzając w ten sposób fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Zabieg z wykorzystaniem lasera pikosekundowego zwykle trwa kilkanaście minut, zależnie od obszaru pokrytego zmianami skórnymi. Podczas procedury dyskomfort pacjenta jest minimalizowany, ponieważ system zapewnia nawiew chłodnego powietrza. Zabieg zwykle nie wymaga podawania znieczulania, jednak w razie potrzeby jest możliwe znieczulenie miejscowe.

Laseroterapia laserem tulowym

Do niwelowania widoczności rozstępów używamy też lasera tulowego, który znajduje zastosowanie również w przypadku mocno utrwalonych i dojrzałych zmian. Procedura opiera się na użyciu urządzenia laserowego z odpowiednim źródłem energii, którym jest najrzadziej spotykany na ziemi lantanowiec – tul. Laser ten emituje falę o długości 1972 nm. System obsługuje kilka trybów pracy, dzięki czemu jego parametry możemy indywidualnie dopasować do grubości skóry pacjenta czy rozległości występowania rozstępów. Urządzenie wymaga przede wszystkim umiejętnego doboru długości impulsu, a także intensywności oddziaływania energii pod kątem wyrównania struktur skóry oraz jej przebudowy.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja nie jest metodą laserową, jednak również znajduje zastosowanie w usuwaniu rozstępów. Zabieg ten polega na wykorzystaniu prądu o częstotliwości fal radiowych RF, wywołujących kontrolowane podgrzanie skóry oraz inicjuje jej regenerację. W ten sposób tkanki mogą zwiększyć swoją jędrność i elastyczność. Radiofrekwencja może być też połączona z mikronakłuwaniem, czyli procesem dodatkowej stymulacji odnowy skóry. Ze względu na zastosowanie mikroigieł, zabieg ten pozwala na frakcyjne dostarczanie energii do głębszych warstw skóry. W procedurze tej wykorzystujemy nieablacyjne wiązki erbowo-szklanego lasera o długości fali 1540 nm.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Jako zabieg wspierający walkę z rozstępami możemy zastosować mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, które jest pozyskiwane z własnej krwi pacjenta. W ten sposób do skóry dostarcza się witaminy, oligoelementy, oligopeptydy, enzymy oksydacyjne oraz czynniki wzrostu. Składniki te docierają w głąb obszaru zajmowanego przez rozstępy, co aktywuje mikrokrążenie oraz pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny.

Fototerapia lampą LED

W redukcji zmian skórnych tego typu stosujemy też terapię lampą LED, która najczęściej jest wykonywana razem z laseroterapią. W procedurze tej następuje naświetlanie rozstępów przez kilkanaście minut, co oddziałuje na komórki skórne oraz aktywuje ich odnowę. Fototerapia z wykorzystaniem światła LED ma na celu doprowadzenie do stopniowego zaniku zmian i zwykle odbywa się w kilku seriach. Zależnie od potrzeb pacjenta i wskazań, parametry lampy możemy dopasować pod względem długości światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas