Redukcja tkanki tłuszczowej może odbywać się przy wykorzystaniu zróżnicowanych zabiegów. Procedury te bazują na określonych mechanizmach, które wywierają konkretny wpływ na organizm. Obecnie popularne są techniki wykorzystujące zaawansowane systemy, nierzadko pozwalające na usuwanie tłuszczu ze ściśle określonych miejsc oraz w wyjątkowo krótkim czasie. Zabiegi te różnią się pod względem użytej technologii i zasady działania.
Spis treści:
Charakterystyka
Zastosowanie liposukcji laserowej
Procedury
Technologia mikrofal
Wymrażanie komórek tłuszczowych
Wykorzystanie fal radiowych i ultradźwięków
Mezoterapia peptydowa i masaż podciśnieniowy
Na czym polega laserowa redukcja tkanki tłuszczowej?
Laserowa redukcja tkanki tłuszczowej jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, z którego często korzystają pacjenci naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Liposukcja przeprowadzona tą metodą różni się od tradycyjnego zabiegu polegającego na mechanicznym usuwaniu tłuszczu przy użyciu specjalnej kaniuli. Procedura laserowa wzbogacona jest o zastosowanie odpowiedniej aparatury, która znacząco podnosi precyzję zabiegu. Odpowiednio dobrana długość fali laserowej działa selektywnie na komórki tłuszczowe i umożliwia ich termiczne rozpuszczenie, dzięki czemu są one łatwiejsze do odessania.
Zastosowanie liposukcji laserowej
Ze względu na wykorzystanie odpowiedniej technologii, liposukcja laserowa może być stosowana na wielu różnych partiach ciała. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji anestezjologicznej. Po krótkim czasie od podania środka znieczulającego następuje usunięcie tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru. Może ona zostać umieszczona w sterylnym pojemniku, a następnie zostać przeszczepiona w inne miejsce. Ta procedura, czyli lipotransfer, pozwala m.in. na uzyskanie pełniejszych pośladków. Oba te etapy – odessania tkanki tłuszczowej i jej przeszczepu w inne miejsce – mogą być wykonane tego samego dnia. Czas trwania zabiegu jest zależny od powierzchni poddawanej procedurze. Rezultaty są widoczne od razu, ze względu na odessanie znacznej ilości tłuszczu.
Jakie jeszcze zabiegi umożliwiają redukcję tkanki tłuszczowej z brzucha lub ud?
Redukcja tkanki tłuszczowej z brzucha czy ud odbywa się także przy użyciu innych metod, bazujących na różnych technologiach. Zabiegi te są szczególnie wskazane w przypadku trudności z usunięciem nadmiaru tłuszczu innymi sposobami, takimi jak ćwiczenia oraz dieta. Tkanka tłuszczowa na brzuchu czy udach bywa szczególnie oporna, jednak istnieją metody umożliwiające jej stopniową eliminację.
Technologia mikrofal
W usuwaniu miejscowego nadmiaru tłuszczu sprawdza się technologia specjalnych mikrofal, które precyzyjnie docierają do komórek tłuszczowych i rozbijają ich błony. Zabieg ten pozwala na stopniowe usunięcie wolnego tłuszczu w drodze naturalnych procesów metabolicznych. Procedura nie wymaga znieczulenia, a podczas jej wykonywania pacjent odczuwa jedynie delikatne ciepło. Technologia mikrofal przynosi efekty stosunkowo szybko, zwłaszcza po odbyciu zalecanej serii zabiegów. Metoda charakteryzuje się także krótkim okresem rekonwalescencji pozabiegowej.
Wymrażanie komórek tłuszczowych
Do popularnych metod należy także kriolipoliza, która polega na wymrażaniu komórek tłuszczowych. Ekspozycja na zimno prowadzi do ich zniszczenia w procesie apoptozy, po czym stopniowo są one usuwane w ramach naturalnych procesów metabolicznych organizmu. W trakcie procedury stosuje się także elektrostymulację, która przyspiesza eliminację uszkodzonych komórek. Stymulacja termiczna usprawnia ten proces, pobudzając krążenie limfy. Kriolipoliza nie wymaga interwencji chirurgicznej, a jednocześnie umożliwia modelowanie wielu różnych partii ciała. Rezultaty wymrażania komórek tłuszczowych stają się widoczne po kilku tygodniach.
Wykorzystanie fal radiowych i ultradźwięków
W redukcji tłuszczu wykorzystuje się także fale radiowe i ultradźwięki. Metoda ta łączy możliwości obu technologii. Zimne ultradźwięki wywołują wibracje, które niszczą membranę komórek tłuszczowych. Ciepłe ultradźwięki generują natomiast skompresowaną falę ultradźwiękową, umożliwiając uzyskanie wysokiego poziomu kawitacji oraz destrukcję lokalnych depozytów tłuszczowych. Fale radiowe odpowiadają natomiast za podgrzewanie włókien kolagenowych do wysokiej temperatury, co stymuluje fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu i elastyny. W rezultacie zabieg może przyczynić się nie tylko do redukcji tłuszczu, ale także poprawy napięcia i sprężystości skóry. Procedury te powinno się wykonywać w serii.
Mezoterapia peptydowa i masaż podciśnieniowy
Mezoterapia peptydowa to metoda iniekcyjna, polegająca na redukcji miejscowo zgromadzonego tłuszczu poprzez wstrzykiwanie odpowiednich peptydów. Substancje te działają detoksykacyjnie, a zarazem sprzyjają ujędrnianiu i wygładzaniu skóry. Innym rozwiązaniem jest modelowanie ciała za pomocą masażu podciśnieniowego. Zabieg ten nie tylko przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, ale również wpływa na poprawę elastyczności skóry.