Regeneracja skóry twarzy jest sposobem na zniwelowanie oznak starzenia się cery, a tym samym przywrócenie jej odpowiedniej jędrności oraz właściwego poziomu nawilżenia. Z wiekiem naturalne procesy odnowy komórkowej zwalniają, co nie pozostaje bez wpływu na wygląd zewnętrzny. Skóra staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek i zwiotczeń, zwłaszcza w najbardziej delikatnych i najcieńszych miejscach. Duże znaczenie ma też wpływ czynników środowiskowych czy sezonowych.

Spis treści:
Kiedy jest zalecana?
Czynniki wpływające na stan skóry
Wskazania do odnowy
Specjalistyczne zabiegi
Na czym polega?
Zastosowanie preparatu
Przebieg zabiegu
Odczucia po zabiegu

Kiedy regeneracja skóry twarzy jest zalecana?

Biostymulatory do twarzy

Regeneracja skóry twarzy jest zalecana zwłaszcza wówczas, gdy zaczynają się na niej pojawiać pierwsze oznaki starzenia. Utrata młodzieńczej gładkości i jędrności w znacznej mierze wynika z ubytku włókien kolagenowych, co stanowi jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek. Do tego dochodzi wpływ czynników atmosferycznych, takich jak niska temperatura, suche powietrze, wiatr czy silne promieniowanie słoneczne. Skóra może wymagać odnowy również po procedurach dermatologicznych, które bazują na zastosowaniu mocnych środków oczyszczających czy złuszczających. Zabiegi regeneracyjne z wykorzystaniem różnych metod realizujemy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic.

Czynniki wpływające na stan skóry

Skóra zbudowana jest z kilku warstw, czyli tkanki podskórnej, naskórka oraz skóry właściwej. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra ulega jednak procesom starzenia, a także jest podatna na oddziaływanie zanieczyszczeń środowiskowych oraz występowanie różnych chorób, infekcji czy alergii. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta, która ma kluczowy wpływ na ilość witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych dostarczanych do organizmu. O kondycji skóry twarzy decyduje również właściwa pielęgnacja, włącznie z utrzymywaniem prawidłowego poziomu nawilżenia. Komórki skóry posiadają naturalną zdolność regeneracji, a jej wielowarstwowa budowa umożliwia systematyczną odnowę.

Wskazania do regeneracji

Naturalny proces regeneracji odbywa się w kilku etapach. Na początku następuje ciągły podział nowych komórek oraz ich różnicowanie się w najgłębszych warstwach skóry. W następnej kolejności przemieszczają się one do zewnętrznej powłoki skóry, czyli warstwy rogowej. Etapem końcowym jest keratynizacja, czyli proces rogowacenia i złuszczania się wierzchniej warstwy naskórka. W ten sposób nowe komórki ostatecznie zajmują miejsce starych. Wsparcie dla naturalnych procesów regeneracji skóry może się okazać przydatne w wielu sytuacjach. Głównym wskazaniem do wykonania takich zabiegów jest występowanie niekorzystnych zmian, spowodowanych procesami starzenia, zanieczyszczeniami, nadmiernym przesuszeniem czy podrażnieniami. Regeneracja może być konieczna także w przypadku uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry, któremu bardzo często towarzyszą zaburzenia w gospodarce lipidowej.

Specjalistyczne zabiegi

Naturalną regenerację można wzmocnić na wiele różnych sposobów, w tym poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków czy wykonywanie masaży. Takie metody pozwalają na dostarczenie skórze odpowiednich substancji odżywczych, a także poprawę ukrwienia czy dotlenienia. Podjęcie tych działań nie wystarczy jednak do cofnięcia zmian, które zaszły w głębszych strukturach skóry i doprowadziły do zwiotczenia tkanek. Aby przeprowadzić bardziej kompleksową regenerację, konieczne jest wykonanie specjalistycznych zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Aby dobrać potencjalnie najlepszą technikę, przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem oraz także dokładnie oceniamy stopień zaawansowania problemu. Na tym etapie eliminujemy też ewentualne przeciwwskazania, aby dobrany plan działań w pełni spełniał potrzeby pacjenta.

Na czym polega regeneracja skóry twarzy?

Regeneracja skóry twarzy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic odbywa się poprzez zastosowanie różnych procedur. Należą do nich m.in. zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego uzyskiwanego bezpośrednio z krwi pacjenta. Celem tego rozwiązania jest skrócenie czasu regeneracji – ze względu na przyspieszone gojenie – oraz jednocześnie optymalna ulga w bólu. Tego typu preparat znajduje zastosowanie również w terapiach wspomagających redukcję cieni pod oczami czy niwelujących oznaki łysienia o zróżnicowanym stopniu nasilenia.

Zastosowanie preparatu

Do podstawowych składników krwi należą krwinki białe i krwinki czerwone, a także płytki krwi o właściwościach regeneracyjnych. Odpowiednio wysokie stężenie tych ostatnich posiada właśnie stosowana w zabiegach regeneracyjnych substancja – skoncentrowane osocze bogatopłytkowe – będąca preparatem krwiopochodnym. Płytki krwi wywierają istotny wpływ na odnowę tkanek oraz procesy gojenia się ran, co wynika z obecności specjalnych białek i czynników wzrostu w ich składzie. Ich zadaniem jest nie tylko zainicjowanie procesu gojenia, ale też jednoczesne zmniejszenie stanów zapalnych oraz bólu. Podczas zabiegu pobieramy niewielką ilość krwi żylnej od pacjenta, a następnie umieszczamy ją w odpowiedniej wirówce. W procesie tym dochodzi do oddzielenia pozostałych składników od płytek krwi, które w wysokim stężeniu są następnie wstrzykiwane w wybrany obszar skóry twarzy, który potrzebuje regeneracji.

Przebieg zabiegu

Podstawę do przeprowadzenia zabiegu regeneracyjnego stanowi specjalistyczna konsultacja, na podstawie której jeden z naszych lekarzy może dokładnie prześledzić problem oraz wykonać wstępną diagnostykę. Po wyizolowaniu płytek krwi przygotowywany jest specjalny roztwór, przed którego podaniem musimy dokładnie oczyścić skórę twarzy środkiem antyseptycznym. W przypadku zabiegów estetycznych i rewitalizujących z reguły nie ma potrzeby podawania znieczulenia miejscowego. Procedura nie jest raczej bolesna, jednak początkowo może sprawiać pewien dyskomfort.

Odczucia po zabiegu

Procedura regeneracyjna, która odbywa się przy wykorzystaniu własnych płytek krwi pacjenta, nie wywołuje niepożądanych reakcji uczuleniowych. Po zabiegu mogą jednak występować pewne odczuwalne niedogodności, takie jak miejscowe podrażnienie czy nieduże krwawienia w miejscu wkłucia. Objawy te z reguły samoczynnie ustępują w stosunkowo krótkim czasie, a powrót do normalnej aktywności jest możliwy od razu po zakończeniu procedury. Średni czas realizacji zabiegu to około pół godziny. Zależnie od specyfiki problemu, terapia może wymagać kilku wizyt realizowanych cyklicznie co 2-3 miesiące. Taki zabieg może być bez przeszkód wykonywany u większości pacjentów, jednak występują pewne przeciwwskazania do jego realizacji. Dotyczy to chociażby problemów związanych z krzepnięciem krwi czy małopłytkowością.