Toksyna botulinowa to substancja bardzo powszechnie wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej. Ma postać egzotoksyny bakteryjnej, która po wstrzyknięciu w mięsień doprowadza do jego rozluźnienia. Zabiegi z zastosowaniem jadu kiełbasianego przeprowadzane są w celu wygładzenia istniejących zmarszczek mimicznych, a także profilaktycznie – w celu zapobiegnięcia ich utrwalaniu

  1. Działanie
  2. Przebieg zabiegu
  3. Usuwanie zmarszczek z czoła
  4. Poprawa niedoskonałości rejonów oczu
  5. Korekta okolic ust i leczenie bruksizmu
  6. Opinie i ceny

Działanie toksyny botulinowej i przebieg zabiegu medycyny estetycznej

Toksyna botulinowa wykorzystywana w medycynie estetycznej to inaczej jad kiełbasiany lub botoks. Wytwarzana jest przez bakterię gram-dodatnią, zwaną pałeczką Clostiridium botulinum. W przypadku spożycia wywołuje silne zatrucie pokarmowe, nierzadko kończące się zgonem. Jad kiełbasiany to jednak nie tylko silnie działająca trucizna, a również jedna z najskuteczniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się wyłącznie niewielkie dawki leku, które nie wywołują żadnych efektów ubocznych zagrażających zdrowiu. Substancja ta pozyskiwana jest ze szczepów bakterii odpowiednio wyizolowanych oraz oczyszczana, a następnie pakowana próżniowo. Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu jest obecność widocznych zmarszczek mimicznych u pacjenta. Botoks znajduje zastosowanie również w leczeniu napięć mięśniowych towarzyszących chorobom neurologicznym oraz zeza, a także w przypadku nadmiernej potliwości.

Przebieg zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej wykonywany jest przez dermatologa lub chirurga plastyka. Substancję aplikuje się domięśniowo. W tym celu konieczne jest wykorzystanie strzykawki jednorazowej, zakończonej bardzo cienką igłą. Pozwala ona na szybkie dotarcie substancji czynnej, dzięki czemu toksyna uaktywnia się jedynie w wybranym obrębie mięśni. Cały zabieg trwa około 10-20 minut i nie jest bolesny, w związku z czym pacjentowi nie trzeba podawać znieczulenia. W przypadku szczególnej wrażliwości na ból lub dotyk zastosować można znieczulenie miejscowe. Po zakończeniu zabiegu iniekcji botoksem nie jest konieczna rekonwalescencja. Początkowe efekty działania toksyny botulinowej uwidoczniają się po 2-3 dniach, a po ok. tygodniu odnotować można jeszcze lepsze rezultaty. Z czasem organizm zaczyna wytwarzać nowe włókna nerwowe, przeciwdziałając wstrzykniętej substancji. W celu utrzymania osiągniętych efektów zabieg należy ewentualnie powtórzyć po upływie kilku miesięcy. Na efektywność stosowania botoksu wpływają także indywidualne predyspozycje organizmu pacjenta oraz jego zdolność do kontrolowania mimiki twarzy.

mapa zabiegów toksyna botulinowa

W jakim celu najczęściej przeprowadza się ostrzykiwanie toksyną botulinową? Poznaj tajniki medycyny estetycznej

Efektywność ostrzykiwania toksyną botulinową w celu zniwelowania zmarszczek wynika z jej działania prewencyjnego. U każdego pacjenta pogłębianie zmarszczek przebiega w nieco inny sposób, w związku z czym zawsze konieczne jest odbycie indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Lekarz medycyny estetycznej wskazuje obszary, w których skoncentrowana jest nadmierna mimika twarzy. Podstawą udanego zabiegu jest zadbanie o to, aby uzyskany efekt był naturalny i nie doprowadził do całkowitego zaniknięcia mimiki.

Usuwanie zmarszczek z czoła

Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów należy korekta śladów marszczenia czoła oraz charakterystycznych rys, które powstają pod wpływem unoszenia brwi. Pacjenci decydują się także na redukcję zmarszczki między brwiami, tworzącej nieestetyczną bruzdę nadającą ich twarzy surowy wyraz. W niektórych przypadkach niezbędne jest także zniwelowanie zmarszczek poziomych, przez które twarz wygląda na nadmiernie zmęczoną.

Poprawa niedoskonałości rejonów oczu

Nadmierna ekspozycja na słońcu, brak odpowiedniej ochrony, częste mrużenie oczu oraz naturalne procesy starzenia doprowadzają do powstawania łatwo dostrzegalnych zmarszczek w kącikach oczu. Charakterystyczne kurze łapki mogą być dużym problemem estetycznym, zwłaszcza gdy pojawiają się w stosunkowo młodym wieku. Zastosowanie zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej pozwala na usunięcie tej niedoskonałości, bez wywoływania niepożądanego efektu maski. Preparat podawany jest rejonach mięśni okrężnych oraz mięśnia czołowego, co pozwala także na lekkie uniesienie łuku brwiowego. Przy prawidłowo przeprowadzonej procedurze, zachowywana jest pełna ruchomość czoła.

Korekta okolic ust i leczenie bruksizmu

Zaledwie kilka iniekcji toksyną botulinową wystarcza, aby usunąć zmarszczki występujące w okolicach ust, nazywane również zmarszczkami palacza. Z wiekiem stają się one coraz bardziej widoczne, a dodatkowym problemem zaczyna być zjawisko opadania kącików ust. Botoks stosowany jest także do likwidacji tzw. uśmiechu dziąsłowego, występującego w przypadku nadmiernej widoczności dziąseł w szerokim uśmiechu. Metoda ta wykazuje największą efektywność wówczas, gdy źródłem problemu jest zbyt intensywna praca mięśni odpowiadających za pracę warg. Botoks wykorzystuje się także do leczenia bruksizmu – nawykowego zaciskania zębów i zgrzytania zębami. Zabieg pozwala na objawowe leczenie tej dolegliwości, a także ułatwia analizę przyczyn jest występowania u pacjenta.

Opinie o toksynie botulinowej oraz ceny zabiegu

W większości przypadków toksyna botulinowa cieszy się pozytywnymi opiniami pacjentów i specjalistów. Zabiegi wykorzystujące działanie jadu kiełbasianego są bezpieczne, a ich skutki ulegają odwróceniu po upływie kilku miesięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że taki zabieg należy przeprowadzić u wykwalifikowanych specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Nasza klinika posiada w swojej ofercie zróżnicowane zabiegi z wykorzystaniem botoksu. Wszystkie działania wykonywane są przez wykwalifikowanych lekarzy, którzy regularnie uczęszczają na konferencje, kongresy oraz szkolenia w kraju i za granicą. W zależności od wielkości obszaru, na którym aplikowana jest substancja cena zabiegu może się różnić. Do najtańszych usług należy iniekcja w okolicach nosa (ok. 300 zł). Bardziej kosztowne są zabiegi niwelujące kurze łapki i uśmiech dziąsłowy (ok. 500-600 zł). Lifting linii żuchwy, usuwanie bruksizmu oraz leczenie nadmiernej potliwości to zabiegi w cenie ok. 900-2000 zł. Po uzgodnieniu ze specjalistą egzotoksynę można zastosować na kilku obszarach twarzy. Niezależnie od rodzaju zabiegu wykorzystanie toksyny botulinowej pozostaje bardzo skutecznym działaniem profilaktycznym. Kluczowe znaczenie ma zachowanie umiaru oraz rozsądne przystępowanie do kolejnych iniekcji.