EGZOSOMY W DERMATOLOGII I KOSMETOLOGII - TERAPIA REGENERACYJNA I ANTI-AGING NOWEJ GENERACJI

Egzosomy są innowacyjnym rozwiązaniem w kosmetologii oraz medycynie regeneracyjnej i dermatologii, która jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. Trwają nieustanne badania nad mechanizmem i metodami pozyskiwania oraz hodowli komórek macierzystych i czynników wzrostu, w celu użycia ich do naprawy uszkodzonych lub zastąpienia zużytych komórek, tkanek a nawet organów. Techniki tej gałęzi medycyny są już wykorzystywane w praktyce klinicznej np. w ortopedii - w regeneracji chrząstek stawowych i więzadeł, w leczeniu zmian zwyrodnieniowych więzadeł i kręgosłupa, w leczeniu stanu zapalnego oraz bólu tkanek miękkich i stawów.

Spis treści:
Czym są?
Oddziaływanie na kondycję skóry
Mechanizm działania
Efekty terapii
Bezpieczeństwo terapii

CZYM SĄ EGZOSOMY W KOSMETOLOGII I DERMATOLOGII?

Egzosomy, tzw. biologiczny booster, w dermatologii oraz kosmetologii są innowacyjnym rozwiązaniem w terapii skóry. Ich zastosowanie w medycynie regeneracyjnej nazywane jest przełomem w biotechnologii komórkowej. Obecnie w dermatologii i medycynie estetycznej pożądane są terapie mające na celu wspomaganie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu i samoodnowę uszkodzonych tkanek. Przykładem takich procedur jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego (PRP) oraz autologicznej tkanki tłuszczowej i pozyskiwanych z niej komórek macierzystych. Egzosomy są zewnątrzkomórkowymi pęcherzykami produkowanymi przez komórki macierzyste. Mają one nanometrowe rozmiary i krążą w płynach ustrojowych pełniąc kluczową rolę w komunikacji międzykomórkowej. Są one najważniejszym mediatorem komunikacji międzykomórkowej – działają jako przekaźniki z komórek macierzystych do innych komórek, nawet odległych.

Komórka macierzysta

Egzosomy1-komórka-macierzysta

Egzosomy zawierają w sobie ponad 1000 rodzajów peptydów, od 500 do 800 białek, ponad 370 różnego rodzaju lipidów, antyoksydanty, enzymy, czynniki wzrostu, jak również cytokiny (białka), które stymulują inne komórki układu immunologicznego do określonych reakcji.
Te błonowe struktury mają niezwykły potencjał przeciwzapalny, regeneracyjny i naprawczy a z tego względu, że ich „odbiorcami” są m.in. fibroblasty, postanowiono wykorzystać je w terapii odnowy skóry.

Czysty egzosom komórek macierzystych i jego składniki

egzosomy-komórka

HISTORIA

Egzosomy odkryto w latach 60. XX wieku. Po raz pierwszy tego określenia użyto w 1987 roku a w 1991 wyizolowano je z komórek macierzystych z galarety Whartona obecnej w pępowinie. Następnie w 1996 roku wykazano, że egzosomy wytwarzane są także przez różne rodzaje komórek, szczególnie komórki macierzyste znajdujące się w podskórnej tkance tłuszczowej.
Badania naukowe nad egzosomami zostały trzykrotnie nagrodzone Nagrodą Nobla. Aktualnie trwają badania nad leczeniem z ich wykorzystaniem procesów nowotworowych oraz innych schorzeń.

ODDZIAŁYWANIE NA KONDYCJĘ SKÓRY

Z przeprowadzonych badań klinicznych wynika, że egzosomy pochodzące z ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC) mają dobroczynne i wszechstronne oddziaływanie na kondycję skóry - pobudzają różnicowanie się komórek, czyli ich wzrost, dojrzewanie i specjalizację, zwiększają syntezę kolagenu i elastyny, pobudzają angiogenezę, czyli tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, jak również przyspieszają i regulują proces gojenia się ran.
Egzosomy mogą być zatem wykorzystywane jako terapeutyk regeneracyjny w terapiach stricte leczniczych, jak również w zabiegach odmładzających. Działają one również stymulująco na odrost włosów. Poniżej wskazania do ich stosowania:

- skóra o obniżonych zdolnościach regeneracyjnych,
- skóra wrażliwa, cienka i skłonna do podrażnień,
- AZS, trądzik zwykły, trądzik różowaty,
- rozszerzone pory i zaczerwienienia,
- blizny potrądzikowe i pooparzeniowe,
- zaburzenia barwnikowe,
- wiotkość skóry,
- zmarszczki,
- nadmierne wypadanie włosów.

MECHANIZM DZIAŁANIA

czysty egzosom komórek macierzystych

czysty-egzosom-komórek-macierzystych

uszkodzona komórka skóry

uszkodzona-komórka-
Wniknięcie-egzosomu-do-uszkodzonej-komórki
regeneracja-komórki

wniknięcie egzosomu do uszkodzonej komórki

regeneracja komórki

EFEKTY TERAPII EGZOSOMAMI W DERMATOLOGII ORAZ KOSMETOLOGII

Największą zaletą egzosomów w dermatologii a także w kosmetologii jest przyspieszanie procesów regeneracyjnych w tkankach - są one do zachodzenia tych procesów niezbędne, ze względu na swój bogaty skład. Zastosowanie ich na skórę powoduje poprawę jej ogólnej kondycji – staje się ona odpowiednio nawodniona, elastyczna, poprawia się jej koloryt, zmarszczki ulegają redukcji, można zauważyć jej widoczne odmłodzenie, poprzez uruchomienie produkcji kolagenu. Terapia wpływa dobroczynnie na leczenie hipermelanozy, łagodzi stany zapalne i wpływa na odbudowę bariery skórnej w przypadku różnych dermatoz. Ponadto egzosomy przyspieszają gojenie ran i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych blizn. W przypadku już istniejących blizn, np. potrądzikowych, połączenie laseroterapii z terapią egzosomami przynosi lepsze rezultaty leczenia i skraca czas rekonwalescencji. Co więcej egzosomy są także z powodzeniem stosowane w leczeniu łysienia androgenowego oraz telogenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Efekty zabiegów przeprowadzanych na skórze pojawiają się po 6-7 tygodniach, po 3-4 miesiącach na włosach. Zabieg można powtórzyć po 6 - 8 miesiącach.

Wniknięcie egzosomu do komórek skóry ze stanem zapalnym – funkcja kojąca

Wniknięcie-egzosomu-do-komórek-skóry-ze-stanem-zapalnym-–-funkcja-kojąca1
Wniknięcie-egzosomu-do-komórek-skóry-ze-stanem-zapalnym-–-funkcja-kojąca2
działanie-naprawcze-egzosomy

wszechstronne działanie naprawcze na tkanki skóry

wszechstronne-działanie-naprawcze-na-tkanki-skóry

BEZPIECZEŃSTWO TERAPII

Egzosomy otrzymywane są z komórek macierzystych, następnie poddawane są oczyszczaniu i namnażaniu w warunkach laboratoryjnych. Nie są one komórkami i nie posiadają aktywnego DNA, nie zmieniają więc DNA komórki i nie są terapią genową. Ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.

Sposoby aplikowania egzosomów – z laseroterapią, z mikronakłuwaniem (Dermapen), z radiofrekwencją mikroigłową, w postaci kremu nakładanego na skórę.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

E-mail

 gabinet@kaniowscy.pl