Laserowe usuwanie żylaków jest jedną z najbezpieczniejszych i najszybszych metod przeprowadzania tego typu zabiegów, o ile nie występują do nich konkretne przeciwwskazania. Dlaczego jednak warto się zdecydować na taki zabieg? W początkowym stadium rozwoju choroby jest to przecież głównie problem natury estetycznej. Niemniej jednak należy pamiętać, że nieleczona przypadłość prowadzić może do poważnych zaburzeń krążeniowych, a nawet zagrażać życiu. Usunięcie zmian metodą VascuLife™ stanowi alternatywę dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, pozwalając na szybszy powrót do sprawności, zminimalizowanie czasu trwania samego zabiegu, jak i okresu rekonwalescencji.

Czym są żylaki, jak powstają i kiedy warto rozważyć zabieg ich laserowego usunięcia?

Zanim przyjrzymy się bliżej zabiegowi laserowego usuwania żylaków warto poznać także definicję i etiologię tego schorzenia. Żylakami nazywa się potocznie nadmiernie rozszerzone żyły, zewnętrznie charakteryzujące się pojawieniem niebiesko-sinych zgrubień. O ile początkowo stanowią one wyłącznie problem natury estetycznej, to w późniejszym etapie towarzyszyć im może ból, obrzęki nóg, uczucie ciężkości, skurcze czy swędzenie skóry. W najbardziej zaawansowanym stadium mogą prowadzić do zapalenia żył powierzchniowych lub nawet grożącego zatorem płucnym zakrzepowego zapalenia żył, jak również do powstawania owrzodzeń, trudno gojących się ran czy krwotoków w wyniku pęknięcia naczyń krwionośnych.

Choroba ta dotyczy tylko rasy białej i pięciokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Pierwszym jej objawem są często lekceważone poszerzone naczynia włosowate, czyli teleangiektazje, zwane potocznie pajączkami. Do najczęstszych przyczyn jej powstawania należą:

 • nadwaga,
 • ciąża,
 • brak ruchu,
 • praca stojąca,
 • skłonności genetyczne,
 • praca w wysokiej temperaturze,
 • urazy,
 • dźwiganie,
 • zaburzenia hormonalne,
 • oszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie,
 • dieta uboga w błonnik i witaminę C.

Leczenie

Sposób leczenia choroby zależy od stadium jej rozwoju, stanu pacjenta i decyzji lekarza. Zaburzenia tego typu mogą być leczone farmakologicznie, co zmniejsza nasilenie objawów i opóźnia postęp choroby poprzez wzmocnienie ścian żył i uszczelnienie ich. Innym sposobem jest kompresjoterapia, czyli stopniowany ucisk ciała specjalnymi opaskami, pończochami czy rajstopami. Wykonywane w późniejszych etapach rozwoju choroby zabiegi to wstrzykiwanie preparatów powodujących zanik żylaka, a wreszcie operacje chirurgiczne, kriochirurgiczne lub laserowe.

Laserowe usuwanie żylaków metodą VascuLife™ - poznaj ceny i opinie o zabiegu!

Nasz gabinet oferuje pacjentom między innymi zabiegi laserowego usuwania żylaków z zastosowaniem cieszącego się pozytywnymi opiniami systemu VascuLife™. System ten ma za zadanie zamknięcie żyły, w której dochodzi do zatrzymania krwi. Dzięki terapii usuwamy zarówno widoczny problem, jak również przyczynę jego powstania.

Unikalny system sterowania mechanicznego oraz dioda laserowa emitująca najbardziej optymalną długości fali 1470 nm, pozwalają na kompleksowe i precyzyjne leczenie żył odpiszczelowych wielkich i małych (GSV, SSV) przy znieczuleniu miejscowym i minimalnej inwazyjności. Wszystko to powoduje skrócenie czasu trwania samego zabiegu i jego wysoką jakość. System VascuLife™ umożliwia precyzyjną i równomierną emisję lasera, zamykając naczynia żylne. Lekarz może monitorować przebieg ich zamykania, regulując tempo wykonywania i postęp zabiegu. Ten inteligentny, zrobotyzowany system pozwala na dostosowanie optymalnych parametrów zabiegowych, zwiększając tym samym szybkość i jakość przeprowadzanej procedury. Najważniejszym wskazaniem do przeprowadzenia tego typu leczenia są niewydolne pnie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, dające objawy w postaci zaburzeń przepływu krwi w obrębie przyśrodkowej strony goleni.

Przeciwwskazania

Do najistotniejszych przeciwwskazań dla wykonania zabiegu należy zaliczyć:

 • ciążę i okres karmienia piersią,
 • zaawansowaną miażdżycę kończyn dolnych,
 • zakrzepicę,
 • niedrożność żył głębokich,
 • niewyrównane zaburzenia metaboliczne,
 • chorobę nowotworową,
 • schorzenia neurologiczne,
 • bardzo kręty przebieg żyły,
 • bardzo duża średnica niewydolnego naczynia.

Zalety zabiegu VascuLife™

 • wyjątkowa skuteczność i komfort zabiegu,
 • znacznie skrócony czas zabiegu,
 • mniejsze zasinienie po zabiegu – minimalna inwazyjność,
 • krótszy okres rekonwalescencji – szybki powrót do codziennych aktywności,
 • zminimalizowane ryzyko nawrotów,
 • robotyczny system pull-back zapewnia pełne bezpieczeństwo i sprawność procedury.

Cena zabiegu

Dokładna cena zabiegu zależy od indywidualnych czynników, a przede wszystkim rozległości zmian wymagających leczenia. Średni koszt wykonania zabiegu z wykorzystaniem systemu VascuLife™ mieści się jednak w przedziale od 3000 do około 4500 złotych.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg poprzedza konsultacja z chirurgiem. Na wizytę należy zabrać aktualne badanie USG żył. Jeżeli będzie potrzeba wykonania dodatkowych badań, lekarz je zleci. Przed zabiegiem zaleca się spożycie odpowiedniej ilości wody, aby organizm był nawodniony. Nie ma potrzeby bycia na czczo.

Uszczegóławiając, jak w przypadku większości zabiegów, tak i ten poprzedza konsultacja chirurgiczna i przeprowadzenie odpowiednich, zleconych przez lekarza badań, do których obowiązkowo należy wykonanie USG żył – badanie dopplerowskie, ultrasonograficzne, które pozwala na zmierzenie przepływu krwi przez naczynia, co daje pojęcie o przekroju i wydolności badanych naczyń. Najczęściej należy także przeprowadzić rutynowe badania morfologiczne wraz z krzepliwością krwi. Zalecane jest wcześniejsze odstawienie leków hormonalnych (szczególnie antykoncepcyjnych).

laserowe usuwanie żylaków

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem procedury pacjent zostaje znieczulony. Stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Zabieg przeprowadzamy jest przy stałej kontroli USG. Lekarz wprowadza do żyły światłowód, który wysuwany jest z jednoczesną emisją lasera – w ten sposób dochodzi do obkurczenia i zamknięcia chorobowo zmienionej żyły.

Pierwszym etapem zabiegu jest tak zwane mapowanie, czyli zaznaczanie na skórze układu żylnego z zastosowaniem USG. Lekarz zaznacza miejsca przebiegu żył, rozgałęzienia i miejsca, w których będzie wprowadzane włókno laserowe. Następną czynnością jest znieczulenie miejscowe Pacjenta. Po tych przygotowaniach następuje właściwy zabieg, polegający na wprowadzeniu do żyły cewnika, którego końcówka pozwala z kolei wprowadzić światło lasera. Z reguły ma to miejsce pod kolanem i odbywa się pod stałą kontrolą USG. Wsuwa się światłowód do zmienionej chorobowo żyły, a emitowane przez laser promienie wytwarzają ciepło inicjujące jej obkurczanie się i zamknięcie. Po zabiegu zakłada się bandaż elastyczny lub pończochę uciskową.

Okres rekonwalescencji i zalecenia po zabiegu laserowego usuwania żylaków – na jakie efekty możesz liczyć?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów tego rodzaju, również po zabiegu laserowego usuwania żylaków należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego przez cały okres rekonwalescencji, co pozwoli na osiągnięcie i utrzymanie zamierzonych efektów. Po pierwsze, bezpośrednio po zabiegu pacjent musi założyć specjalne pończochy uciskowe. Do końca dnia po zabiegu zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Następnego dnia można już powrócić do normalnej aktywności, o ile nie łączy się ona z dużym wysiłkiem.

Pierwszej samodzielnej zmiany opatrunku można dokonać po 24 godzinach. Nie należy później unikać normalnej, codziennej aktywności, wręcz wskazany jest ruch i spacery, choć niezalecany jest duży wysiłek fizyczny. Noszenie rajstop czy pończoch uciskowych wymagane jest przeważnie do 14 dni po zabiegu. Pacjenci nie odczuwają zwykle wymagających uśmierzania środkami farmakologicznymi dolegliwości bólowych. W przypadku wystąpienia opuchlizny, silnego bólu lub gorączki należy oczywiście natychmiast zgłosić się do lekarza, choć powikłania tego typu zdarzają się niezmiernie rzadko.

Metoda laserowa pozwala na szybszą niż w przypadku klasycznej operacji chirurgicznej rekonwalescencję pacjenta, nie wymuszając konieczności ograniczenia przez dłuższy czas aktywności życiowej. Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko – znacznie rzadziej niż w przypadku metody klasycznej pojawiają się na przykład pozabiegowe krwiaki. Ta nowoczesna stosowana pod kontrolą ultrasonograficzną jest obciążona naprawdę minimalnym ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

usuwanie żylaków przed po

Efekty zabiegu

Pierwsze efekty widoczne są zaraz po zabiegu w wyniku zamknięcia chorobowo zmienionych żył. Na finalny efekt należy poczekać około 2-3 tygodnie, kiedy znikną wszystkie ewentualne miejscowe obrzęki. To moment, w którym możemy cieszyć się pięknymi, a co najważniejsze zdrowymi nogami. Niewątpliwymi zaletami zabiegu VascuLife™ są jednak nie tylko efekty, lecz również wyjątkowa skuteczność i komfort, znacznie skrócony czas trwania samego zabiegu, mniejsze zasinienie spowodowane minimalną inwazyjnością, możliwość szybkiego powrotu do aktywności, brak widocznych blizn, bezpieczeństwo procedury, a w końcu zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia nawrotów choroby.

laserowe usuwanie żylaków-wroclaw

Oferta Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Kaniowscy Clinic

Zabieg z wykorzystaniem metody VascuLife™ w Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Kaniowscy Clinic jest zabiegiem mogącym rozwiązać Twoje problemy z żylakami kończyn dolnych w początkowym lub późniejszym stadium ich rozwoju. Efekty kuracji pozostają trwałe, a pacjent odczuwa dużo większy komfort niż w przypadku tradycyjnych zabiegów wykonywanych za pomocą skalpela. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub uważasz, że to zabieg dla Ciebie, zapraszamy do konsultacji osobistej, telefonicznej lub do kontaktu za pomocą formularza znajdującego się na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl