fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Badanie pieprzyków we Wrocławiu
Badanie pieprzyków we Wrocławiu

Badanie pieprzyków we Wrocławiu jest specyficzną procedurą, którą raz na jakiś czas powinna wykonać każda osoba dbająca o swoje zdrowie. Znamiona warto regularnie sprawdzać, ponieważ nawet niepozorne zmiany skórne mogą być przyczyną sporych problemów. Do największych zagrożeń należy złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniak. Wczesne rozpoznanie niepokojących cech pieprzyka zwiększa szanse szybszego podjęcia właściwych działań, a w konsekwencji udanego wyleczenia.

Spis treści:
Kiedy należy wykonać badanie?
Częstotliwość kontroli
Niepokojące zmiany skórne
Na czym polega badanie?
Ocena zmiany
Wskazania do wycięcia

Kiedy należy wykonać badanie znamion i pieprzyków u dermatologa we Wrocławiu?

Badanie znamion i pieprzyków u dermatologa we Wrocławiu przeprowadzamy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Zmiany tego typu mogą rozwinąć się w czerniaka, a odpowiednio szybkie rozpoznanie choroby na wczesnym etapie znacząco poprawia rokowania. Większość ludzi posiada na skórze nawet kilkanaście znamion barwnikowych, które pojawiają się jeszcze przed urodzeniem lub uwidoczniają później. Pieprzyki są tak naprawdę zbiorowiskami melanocytów. Z tych właśnie komórek wywodzi się czerniak, a na jego występowanie najbardziej narażone są osoby około 50. roku życia, które posiadają jasną karnację.

Częstotliwość kontroli

W przypadku braku występowania na skórze zmian wzbudzających niepokój, kontrolę u dermatologa wystarczy wykonywać raz na dwa lata. Jeżeli jednak pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, zalecamy badanie przynajmniej raz lub dwa razy w roku – najlepiej latem i jesienią. Dotyczy to osób o I i II fototypie skóry, u których występują liczne atypowe znamiona barwnikowe, skłonność do oparzeń słonecznych, liczne piegi i trudności w opalaniu. W przypadku chorowania na nowotwory skóry w przeszłości, częstotliwość wizyt należy zwiększyć. Ryzyko czerniaka jest stosunkowo duże również u osób, które nie stosują kremów z filtrem ochronnym podczas ekspozycji słonecznej. Promieniowanie UV wnika do komórek, a następnie doprowadza do mutacji materiału genetycznego. Duże zmiany W DNA mogą zainicjować proces złośliwej transformacji, a w konsekwencji rozwój nowotworu.

Niepokojące zmiany skórne

Celem zwiększenia skuteczności wykrywalności czerniaka opracowano system cech zmian skórnych, na podstawie których można określić różne badane parametry. Znamiona oznaczone jako A są niesymetryczne, czyli nie umożliwiają poprowadzenia dwóch osi symetrii. Wskaźnik B odnosi się do granic zmiany, której brzegi są nierówne. Parametr C dotyczy kolorystyki pieprzyka, a szczególny niepokój powinny wzbudzić niejednolite zaciemnienia i przejaśnienia. Oznaczenie D dotyczy średnicy, z czego znamiona barwnikowe powyżej 5 milimetrów wymagają największej uwagi ze strony dermatologa. Ostatnie oznaczenie E dotyczy ewolucji znamienia. Cechy te pozwalają na odróżnienie zmian łagodnych od tych potencjalnie złośliwych. Wskazaniem do wizyty u specjalisty jest też uczucie pieczenia i swędzenia czy też krwawienie z okolicy znamienia.

Na czym polega badanie histopatologiczne pieprzyka i od czego zależy jego cena we Wrocławiu?

Usuwanie pieprzyków we Wrocławiu

Badanie histopatologiczne pieprzyka we Wrocławiu polega na przygotowaniu odpowiednich wycinków z tkanek oraz ich ocenie mikroskopowej, a cena tego zabiegu jest zwykle taka sama dla każdego pacjenta i obejmuje również konsultację. Po zleceniu usunięcia podejrzanej zmiany barwnikowej, zostaje ona wycięta oraz przekazana do sprawdzenia histopatologicznego. Proces ten wymaga pobrania materiału tkankowego i utrwaleniu, a następnie przesłania do laboratorium patomorfologicznego. Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce czerniaka, ponieważ ocena mikroskopowa ułatwia jego rozpoznanie.

Ocena zmiany

Procedura ta cechuje się wysoką dokładnością, a także umożliwia precyzyjne opisanie grubości, wielkości i głębokości nacieku złośliwej zmiany, liczby podziałów komórkowych, obecności martwicy czy podtypu histopatologicznego nowotworu. Pobrana tkanka ulega procesowaniu i barwieniu, co ułatwia rozpoznanie wymaganych cech oraz wyznacza optymalny plan terapii i przybliża rokowanie. Pacjent otrzymuje informacje na temat wyciętego pieprzyka nawet wówczas, gdy zmiana okaże się łagodna. Z reguły wyniki badań histopatologicznych da się uzyskać po około 3,4 tygodniach od wycięcia niepokojącego znamienia. Każda podejrzana zmiana kwalifikuje się do usunięcia, co odbywa się poprzez wycięcie fragmentu skóry i zabezpieczenie rany szwami. Sam zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

Wskazania do wycięcia

Podstawowym wskazaniem do wycięcia zmiany jest jego niepokojący wygląd, a także specyficzna lokalizacja znamienia. Do usunięcia mogą bowiem kwalifikować się nawet zmiany wyglądające na łagodne, jeżeli znajdują się w miejscach narażonych na częste podrażnienia i tarcia. Podobnie wygląda to w przypadku znamion, które są bezpośrednio eksponowane na promieniowanie słoneczne. Nie bez znaczenia pozostają często względy estetyczne, ponieważ wycięcie mocno widocznego pieprzyka może poprawić wygląd skóry. W ocenie znamion możemy też zastosować badanie dermatoskopowe, które opiera się na obserwacji struktur granicy skórno-naskórkowej oraz w skórze właściwej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas