Leczenie nietrzymania moczu (NTM lub inkotynencja) w dzisiejszych czasach nie stanowi większego problemu. Niestety jednak wciąż wiele osób boryka się z tym schorzeniem i tylko niewielka część z nich decyduje się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nieustannie rozwijająca się medycyna pozwoliła na opracowanie skutecznych metod leczenia tej dolegliwości. Jedną z nich jest np. laserowe leczenie nietrzymania moczu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego lasera w dość krótkim czasie możliwe jest odzyskanie zdrowia i pewności siebie.

Spis treści:
Problem pomijany milczeniem
Przyczyny problemów
Czy można wyeliminować problem?
Leczenie laserem
Efekty laserowego leczenia

Ginekologia funkcjonalna

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem często pomijany milczeniem. Czy wiesz, że tę dolegliwość można wyleczyć?

Problem nietrzymania moczu to dość powszechna przypadłość, której istnienia nie wszyscy wciąż są dziś świadomi. Całkowita kontrola nad mikcją dla osoby w pełni zdrowej nie stanowi bowiem najmniejszego problemu. Kłopoty zaczynają się jednak, gdy układ moczowy przestaje prawidłowo funkcjonować a z dnia na dzień pojawia się niekontrolowane nietrzymanie moczu. Przypadłość ta dla wielu osób jest źródłem wstydu. Dotyczy ona przede wszystkim, lecz nie tylko, kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Najczęściej cierpią kobiety po czterdziestce, ale aż jedna trzecia kobiet po trzydziestce także ma ten kłopot. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest niezwykle krępującą przypadłością, znacząco utrudniającą codzienne obowiązki, która objawia się mimowolną mikcją prowadzącą do częściowego lub też całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.
Wylecz problem z nietrzymaniem moczu!

Przyczyny nietrzymania moczu

Wyróżnia się trzy rodzaje problemu nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu wynikające z niewydolności aparatu zamykającego cewkę moczową lub z nadmiernej ruchomości szyi pęcherza moczowego,
  • naglące nietrzymanie moczu, wynikające ze wzmożonej aktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego lub zmniejszonej podatności ściany pęcherza na rozciąganie,
  • mieszane nietrzymanie moczu będące połączeniem profili objawowych obu powyższych postaci nietrzymania moczu.

Do najczęstszych przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu można zaliczyć przebycie porodów naturalnych, nadwagę oraz otyłość, a także operacje w dolnej okolicy brzusznej, częste zaparcia, neuropatię cukrzycowa, przewlekłe schorzenia płuc czy nawet palenie papierosów.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet opiera się przede wszystkim na zastosowaniu zabiegu z wykorzystaniem lasera. Jest to bezpieczna metoda, dzięki której możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów. Wiązka światła lasera oddziałuje na ścianki pochwy, co skutkuje obkurczeniem i zwiększeniem napięcia, a także mocno stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych występujących w błonie śluzowej. Doskonałym uzupełnieniem laseroterapii są również skuteczne ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla). Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać jest systematyczność, która przełoży się na znaczne wzmocnienie mięśni a tym samym wspomoże proces leczenia.
Już zaledwie pięć minut ćwiczeń każdego dnia daje zauważalne rezultaty. Ćwiczenia polegają na zaciśnięciu mięśni dna miednicy na 5 sekund a następnie ich rozluźnieniu. Czynność należy wykonać od 5 do 10 razy.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie przy użyciu specjalistycznego lasera

W Klinice Kaniowscy zabieg na wysiłkowe nietrzymanie moczu wykonywany jest przy pomocy nowoczesnego lasera. Laser produkcji renomowanej marki DEKA jest jednym z najnowocześniejszych i innowacyjnych laserów. Zabiegi z jego użyciem stanowią idealne rozwiązanie dla pań, którym zależy na szybkich rezultatach. Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga hospitalizacji. Do aktywności seksualnej można wrócić po około tygodniu.

Zabieg polega na obkurczeniu pochwy, wzmocnieniu jej ścianek i obszaru ujścia cewki moczowej. Laser stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ich. Nowe włókna kolagenowe pozytywnie wpływają na zwiększenie sprężystości i elastyczności tkanek. Następuje obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi, zmniejsza się kąt nachylenia cewki moczowej, co przywraca jej prawidłowe działanie. Zazwyczaj poprawa jest odczuwalna już po jednym zabiegu. Dla pełnego efektu zalecamy wykonanie 2-3 zabiegów.

Wskazania do wykonania zabiegu laserem obejmują: wysiłkowe nietrzymanie moczu, znaczne osłabienie mięśni dna miednicy oraz rozciągnięcie ścian pochwy. Do przeciwwskazań natomiast zalicza się: aktywny przebieg chorób nowotworowych, aktywne infekcje okolic intymnych, menstruację, ciążę i okres laktacji.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem wymagana jest obowiązkowa konsultacja medyczna, podczas której lekarz ginekolog poinformuje pacjentkę o przebiegu zabiegu, a także o jego przewidywanych efektach czy też ewentualnych przeciwwskazaniach. W ramach konsultacji przeprowadzane jest również badanie ginekologiczne. Przed przeprowadzeniem zabiegu niezbędne jest wykonanie badania cytologicznego.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu wykonywane jest przy pomocy specjalnej głowicy wyposażonej w skaner, którą ginekolog wprowadza do wnętrza pochwy. Laser działa bezpośrednio na jej ścianki, co skutkuje powstaniem nowych młodych komórek i gruczołów. W efekcie dochodzi do gruntownej przebudowy całej śluzówki pochwy. Zabieg zapewnia obkurczenie pochwy, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu.

Efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Dzięki zabiegom laserowym, które leczą nietrzymanie moczu, kobiety odzyskują komfort zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a ich życia nie ogranicza już ten krępujący problem. Kobiety odzyskują pewność siebie, co pozytywnie wpływa również na ich życie intymne.

Zalety laserowego leczenia

Do zalet laserowego leczenia nietrzymania moczu zalicza się przede wszystkim krótki czas trwania zabiegu (około kilku minut), a także brak okresu rekonwalescencji, gdyż zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny i w pełni bezpieczny. Ponadto głowica lasera skutecznie leczy dolegliwości związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, dając bardzo dobre efekty. Zabieg redukuje także uczucie suchości pochwy, przywracając jej naturalne nawilżenie, co wpływa na poprawę życia seksualnego. Laser działa bowiem bezpośrednio na ścianki pochwy, rewitalizując je oraz przywracając im sprężystość i elastyczność, a przy tym całkowicie likwidując przykre doznania związane z podrażnieniem tkanek.

Jeśli jesteś kobietą dotkniętą wysiłkowym nietrzymaniem moczu, nie czekaj. Już dziś zgłoś się do naszej kliniki, gdzie wyspecjalizowani lekarze pomogą Ci w powrocie do zdrowia i pełni życia. Ogromne doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat to gwarancja bezpieczeństwa i kompleksowej opieki medycznej. Obecne metody diagnostyczno-lecznicze pozwalają na zmniejszenia lub też całkowitą eliminację dolegliwości ze strony NTM.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl