Dermatologia i dermatochirurgia zajmują się skórą, naszym największym narządem. Pełni ona szereg ważnych funkcji, m.in. stanowi izolację, osłonę organizmu przed czynnikami zewnętrznymi, spełnia czynność percepcyjną, bierze udział w przemianie materii. Jest narządem, który jak inne choruje. Bardzo rzadko natomiast zwracamy uwagę na naszą skórę i często nie zdajemy sobie sprawy, że bagatelizowane przez nas sygnały, jakie nam wysyła, mogą stanowić symptomy schorzenia czy choroby. Lekceważymy je przekonani, że „taką już mamy skórę”, „mamy tak od zawsze”. Nic bardziej mylnego. Zdrowa skóra, to ładna skóra – jest napięta, gładka, odpowiednio ukrwiona, ma odpowiedni koloryt.  Szarość, bladość, zaczerwienienie, popękane naczynka, przebarwienia, wszelkie grudki, krostki, plamki, a nawet przedwcześnie pojawiające się zmarszczki czy wiotkość, są oznaką tego, że naszej skórze coś dolega i powinniśmy ją leczyć. Wtedy czas na wizytę u lekarza dermatologa.

Dermatologia

Skóra jest także swoistym „ekranem”, odzwierciedleniem tego, co dzieje się w naszym organizmie. Zmiana kolorytu skóry, obrzęki, suchość, szorstkość czy nadmierna wilgotność mogą świadczyć nie tylko o problemach na poziomie skóry. Mogą być informacją o niedoborze witamin, mikroelementów, ale co ważne także o niewydolności czy zaburzeniach narządów wewnętrznych (serca, nerek, wątroby, pęcherza), chorobach tarczycy, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, niewydolności krążenia. Nasi lekarze dermatolodzy mają tego świadomość i w razie potrzeby skierują pacjenta do innego specjalisty lub zlecają wykonanie odpowiednich badań. Takie działania w wielu wypadkach mogą ułatwić terapię stricte dermatologiczną.

Wiemy jak ważny jest ruch, przebywanie na świeżym powietrzu, dobre odżywianie się. Jesteśmy świadomi tego, że należy dbać o serce, szanować wzrok, kontrolować stan płuc. Coraz częściej zaczynamy też myśleć w ten sposób o skórze. Konsultacja dermatologiczna powinna być bowiem tak samo ważna, jak okresowe wizyty u dentysty, ginekologa czy okresowe badania laboratoryjne.

Szeroko pojęta dermatologia (ogólna i estetyczna) zajmuje się leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci - począwszy od zmian wrodzonych, nabytych, skończywszy na nowotworach. Procedury medyczne skupiają się na ocenie stanu skóry i tkanek podskórnych, diagnostyce oraz leczeniu wszelkich problemów.

Najpierw - diagnoza

Skuteczne leczenie chorób skóry zaczyna się od dokładnej diagnozy postawionej przez specjalistę dermatologa. Dokładne badanie skóry dostarcza wielu cennych informacji o naszym zdrowiu. W oparciu o dokładny wywiad lekarski i badanie, tworzymy plan leczenia dopasowany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zabiegi z zakresu dermatologii mają na celu leczenie skóry. Leczenie skóry jest natomiast niczym innym jak jej upiększaniem. Nie ważne bowiem czy terapia dotyczy leczenia trądziku, przebarwień, rumienia czy też ogólnie pojętego odmładzania – celem nadrzędnym jest uzyskanie zdrowej, pięknej skóry o prawidłowym kolorycie i odpowiednim napięciu. Tak jak terapie, nastawione na niwelowanie objawów chorobowych, w rezultacie mają doprowadzić do upiększenia skóry, tak samo zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry również jest jej leczeniem.

Choroby skóry, włosów i paznokci są widoczne na  pierwszy rzut oka. Wywierają ogromne piętno, dlatego też nowoczesne i skuteczne leczenie jest tak istotne dla jakości życia pacjenta. Z badań wynika, że pacjenci często oceniają zmiany skórne na twarzy jako większy problem, niż poważne nowotwory narządów wewnętrznych. Bagatelizowana choroba często powoduje zaawansowaną depresję, niską samoocenę i życie poniżej własnych możliwości.

Zgłoś się do nas, jeśli trapią Cię takie problemy jak:

Dermatoskopia

Jednym z kluczowych badań skóry jest tzw. dermatoskopia, czyli ocena zmian i znamion. Lekarz może posłużyć się dermatoskopem ręcznym lub dermatoskopem komputerowym.

Dermatoskopia komputerowa to metoda diagnozowania znamion barwnikowych na skórze (potocznie zwanych pieprzykami), z wykorzystaniem videokamery i  dokumentacją zdjęciową obrazu zmiany skórnej.

Badania przesiewowe w postaci regularnych kontroli znamion (przynajmniej dwa razy w roku) są niezwykle ważne dla Twojego zdrowia. Podczas badania lekarz ogląda znamiona w powiększeniu i ocenia je według metody ABCDE powszechnie stosowanej w dermatoskopii.

A – asymetrii

B – brzegów

C – koloru

D – wielkości (powyżej 5 mm średnicy)

E – ewolucji

znamiona barwnikowe diagnoza

W przeciwieństwie do ręcznego dermatoskopu, dermatoskopia komputerowa pozwala na zapisywanie zdjęć danej zmiany w celu wykrycia świeżych, nowych pieprzyków lub ewolucji już istniejących. Zachowana dokumentacja pozwala określić, czy znamię jest aktywne, tzn. czy rośnie, zmienia barwę, czy jest wskazane jego usunięcie.

Według danych z ostatnich lat wzrasta zachorowalność na czerniaka (złośliwy nowotwór skóry). Dlatego tak ważne są kontrole zmian skórnych u dermatologa oraz wykonywana przez niego dermatoskopia.

Czynniki ryzyka czerniaka:

  • występowanie dużej ilości znamion o różnych kształtach i zabarwieniu
  • jasna karnacja (jasne lub rude włosy, niebieskie oczy, skłonność do oparzeń słonecznych)
  • długotrwałe korzystanie z kąpieli słonecznych prowadzących do oparzeń słonecznych
  • występujące w rodzinie przypadki zachorowań na czerniaka

Jak się chronić?

  • należy zachować umiar i zdrowy rozsądek podczas opalania się
  • nie opalać się w godzinach pomiędzy 11.00 a 14.00
  • stosować kremy z wysokomi filtrami ochronnymi
  • ograniczyć korzystanie z dodatkowych naświetlań sztucznymi źródłami światła (np. w solarium)
  • regularnie poddawać się kontroli zmian na skórze

 

Dermatochirurgia

Zmiany pojawiające się na skórze, takie jak: brodawki łojotokowe, włókniaki, kurzajki mogą zostać usunięte przez lekarza dermatologa podczas konsultacji. Poddaje się je zabiegom laseroterapii, elektrokoagulacji lub krioterapii. Natomiast - wszelkie znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki) należy usuwać chirurgicznie i obowiązkowo poddawać je badaniu histopatologicznemu, by nie przeoczyć zmiany złośliwej.

Nigdy nie powinno się zwlekać  z diagnostyką i usunięciem „podejrzanej” zmiany skórnej. Błędny pogląd „lepiej nie ruszać”  powoduje narażenie zdrowia, a czasem życia pacjenta.

Jeśli masz zmianę, która utrzymuje się  i powiększa latami, delikatnie krwawi – nie wahaj się! Przyjdź ją zdiagnozować!

Zabiegi dermatochirurgiczne wykonywane są przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu zmiany zakładane są szwy, a wycinek kierowany jest do badania histopatologicznego.

Szwy ściągane są między 7 a 14 dniem po zabiegu. Na wynik badania czeka się ok.3, 4 tygodni.

Chirurdzy starają się tak wykonać zabieg, aby pozostał jak najmniejszy ślad. Ostateczny efekt zależy od indywidualnych zdolności regeneracyjnych skóry.

usuwanie zmian skórnych wrocław

W naszych gabinetach diagnozujemy i usuwamy wszelkiego rodzaju zmiany skórne, od znamion łagodnych po złośliwe, z wykorzystaniem klasycznej chirurgii, laseroterapii, elektrokoagulacji, radiofrekwencji i krioterapii.

Usuwamy:

  • włókniaki
  • brodawki łojotokowe
  • znamiona barwnikowe (pieprzyki)
  • znamiona skórne
  • kaszaki
  • tłuszczaki
  • nowotwory skóry: czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy
  • i inne

 

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć”  - profilaktyczne działania na polu dermatologii mają za zadanie dbanie o nasze zdrowie i zdrowie naszej skóry, bowiem także i w tej dziedzinie medycyny wiele schorzeń czy chorób jest łatwiejszych w leczeniu, kiedy wykryje się je we wczesnym stadium.

Szukasz dermatologa we Wrocławiu? Zapraszamy!

Do Państwa dyspozycji pozostają nasi dermatolodzy:

  • dr n. med. Ewa Kaniowska
  • dr Michał Kaniowski
  • dr Elżbieta Wojciechowska
  • dr Michał Musioł
  • dr n. med. Marta Wojciechowska-Zdrojowy

 

Nasi chirurdzy:

  • dr n. med. Leszek Wojciechowski
  • dr Agata Diakun

 

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

E-mail

 gabinet@kaniowscy.pl