Zabieg na ginekomastię
Problemy medyczne
Zabiegi na ginekomastię stanowią ważną część medycyny estetycznej. Warto przyjrzeć się bliżej temu problemowi, ponieważ coraz więcej osób potrzebuje specjalistycznej pomocy, aby sobie z nim poradzić. Warto przy tym podkreślić, że nie jest to żaden powód do wstydu. Każda choroba wymaga leczenia. Dobrą wiadomością jest zatem to, że obecnie dysponujemy jedną z najnowocześniejszych metod leczenia ginekomastii, czyli zabiegiem wykorzystującym technologię liposukcji laserowej.
Spis treści:
Zanim zdecydujesz się na zabieg, dowiedz się więcej o przyczynach ginekomastii
Ginekomastia (łac. pierś kobieca) to nadmierne, niekontrolowane powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn. W ostatniej dekadzie zabieg mający na celu leczenie tej przypadłości jest jednym z częściej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Rozrost tkanki w okolicy piersiowej nie stanowi bowiem wyłącznie problemu czysto estetycznego. Może to bowiem stanowić objaw zaburzenia gospodarki hormonalnej. To również duże ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, czego przykładem może być korzystanie z siłowni czy tez basenu. Choroba ta nie pozostaje obojętna dla zdrowia psychicznego, ponieważ wielu zmagających się z nią pacjentów zgłasza problemy natury psychicznej, takie jak chociażby stany depresyjne. Jakie są przyczyny rozwoju tej przypadłości?
Przyczyny
Jak już wspominaliśmy, jedną z przyczyn ginekomastii mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej, które we współczesnym świecie są naprawdę częste. Dlatego też, jeśli zauważysz u siebie oznaki tej przypadłości, nie zwlekaj i zgłoś się jak najszybciej do lekarza specjalisty endokrynologa, ponieważ to on zajmuje się podstawową diagnostyką. Dopiero na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, a także wyników możliwe będzie postawienie właściwej diagnozy.
Jednak nie u wszystkich mężczyzn ginekomastia ma podłoże hormonalne. Dlatego tak istotne jest uchwycenie przyczyny choroby, aby możliwe było opracowanie właściwego planu leczenia. Ginekomastia jest bowiem złożoną jednostką chorobową, która może wynikać z:
- zaburzeń endokrynologicznych spowodowanych upośledzeniem funkcjonowania jąder, nadnerczy, tarczycy lub przysadki;
- aktywności nowotworów jąder, przysadki, nadnerczy, płuc;
- niewydolności pracy nerek, wątroby, nadnerczy;
- przyjmowania niektórych leków (np. amiodaronu, spironolaktonu, digoksyny, sterydów anabolicznych);
- nadużywania środków psychoaktywnych, takich jak alkohol, heroina, marihuana;
- nadmiernej otyłości;
- aktywności raka piersi (szczególnie w przypadku jednostronnego, bolesnego powiększenia piersi).
Kogo dotyka choroba i czym się objawia?
Omawiana choroba dotyka osób w różnym wieku. Może się rozwinąć u dojrzewających chłopców, spowodowana nadmiarem wolnego estradiolu w stosunku do testosteronu. Ten rodzaj ginekomastii jest zazwyczaj przejściowy i znika samoistnie w ciągu paru miesięcy. Zdarza się jednak i tak, że schorzenie się utrwala, powodując tym samym problem estetyczny, jak również psychologiczny. Ginekomastia może także rozwinąć się u mężczyzn w wieku dojrzałym. Często towarzyszy jej lipomastia (ginekomastia rzekoma), czyli gromadzenie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej i samych piersi.
Leczenie ginekomastii o podłożu hormonalnym poprzez suplementację testosteronu sprawdza się jedynie u części pacjentów. Często nawet pomimo wyleczenia jej przyczyn zmiany wielkości gruczołów piersiowych utrzymują się. W takich przypadkach rekomenduje się zabieg chirurgiczny, który przeprowadzamy w naszym gabinecie. Polega on na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy piersi przy pomocy liposukcji laserowej. Dowiedz się więcej o jego przebiegu!
Przebieg zabiegu na ginekomastię. Dowiedz się, jak działa liposukcja laserowa i poznaj procedurę postępowania po zabiegu
Zabieg na ginekomastię poprzedza konsultacja medyczna, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca odpowiednie badania. Pozwoli to wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, a także zapewni pełne bezpieczeństwo oraz pomoże określić procedurę postępowania po zabiegu. Podczas konsultacji możesz się również dowiedzieć, jak przebiega cała procedura, którą w kilku słowach przedstawiamy poniżej.
Liposukcja laserowa
Nasze urządzenie jest innowacyjnym systemem służących do wykonywania liposukcji laserowej. Zabieg pozwala na usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej, która zgromadziła się w okolicy gruczołów piersiowych. Długość wiązki światła laserowego została precyzyjnie dobrana i wynosi 1470 nm. Pozwala to na uzyskanie wysokiej efektywności. Co ciekawe, komórki tkanki tłuszczowej nie ulegają zniszczeniu, a pobrany materiał jest niezwykle bogaty w liczne komórki macierzyste, które można wykorzystać w celu reimplantacji w wymagające tego miejsca. Stosunkowo krótki czas przebiegu całej procedury przekłada się na znacznie krótszy okres rekonwalescencji; powrót do codziennych obowiązków może nastąpić już następnego dnia po zabiegu.
Jak się przygotować?
Przed zabiegiem najważniejsze jest odbycie konsultacji lekarskiej, a także wykonanie zleconych przez lekarza prowadzącego badań: pełnej morfologii, kreatyniny oraz czasu krzepnięcia krwi. Następnie należy zastosować się do wszelkich zaleceń, w tym także tych dotyczących diety czy odstawienia niektórych leków, które mogą wykazywać fototoksyczność, przez co stanowią przeciwwskazanie do zabiegu z wykorzystaniem lasera.
Procedura zabiegu
Obszar zabiegowy zostaje miejscowo znieczulony. Po upływie ok. 20 min lekarz wykonuje liposukcję. Dzięki działaniu lasera uwalniane są komórki tłuszczowe, następuje także jednoczesne ujędrnianie skóry, które eliminuje efekt jej nadmiaru po odessaniu tkanki tłuszczowej.
Procedura po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w sali pozabiegowej do momentu, gdy przestanie działać podane znieczulenie. W miejscu, które zostało poddane liposukcji laserowej, przez kilka dni może występować delikatny obrzęk i niewielkie zasinienie. Przez kilka kolejnych tygodni pacjent powinien nosić specjalną odzież uciskową oraz przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego, który wskaże także termin wizyty kontrolnej.
Efekty zabiegu
Pierwsze efekty liposukcji laserowej pacjent powinien zauważyć już bezpośrednio po zabiegu. Na końcowy efekt należy poczekać ok. 2 tygodnie, gdy zniknie obrzęk. Aby w pełni cieszyć się uzyskanymi efektami leczenia zazwyczaj wystarcza przeprowadzenie pojedynczego zabiegu. Jednak w celu pogłębienia efektów, jeśli lekarz prowadzący wyrazi zgodę, można przeprowadzić powtórny zabieg mający charakter uzupełniający.
Jeśli problem ginekomastii dotyczy Ciebie, nie musisz dłużej ukrywać się przed światem. W naszej klinice pracują wyłącznie najlepsi lekarze specjaliści, którzy zajmą się Twoją przypadłością. Ginekomastię, jak każde inne schorzenie, można leczyć, a dzięki innowacyjnej technologii laserowej jest to jeszcze łatwiejsze.
Umów się na konsultację
+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 – 20:00,
w soboty w godzinach 09:00 – 14:00.
Godziny pracy
Barycka: Poniedziałek – Piątek 10:00 – 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 – 14:00
Lokalizacja
Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro