Liposukcja laserowa

Bardzo wiele osób próbuje uporać się z nadmiarową tkanką tłuszczową w pewnych obszarach na ciele. Jednak często aktywność fizyczna, właściwe odżywianie i higieniczny tryb życia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Przyczyny mogą być różne – uwarunkowania genetyczne, wolniejsza przemiana materii związana z wiekiem, niektóre choroby. Do najczęstszych miejsc na ciele, w których odkłada się zbędny tłuszcz należą – brzuch, biodra i uda. Jednym ze sposobów, który w skuteczny sposób modeluje ciało jest liposukcja laserowa, czyli nowoczesna metoda, wykorzystująca zaawansowaną technologię laserową do redukcji nadmiarowej tkanki tłuszczowej.

Liposukcja laserowa polega na wykorzystaniu precyzyjnie skonfigurowanego lasera, którego promieniowanie ma zdolność rozbijania komórek tłuszczowych. Dodatkowo ma on własności obkurczające włókna kolagenowe, co przynosi efekt „ściągnięcia” i napięcia tkanki podskórnej, a także zamyka drobne naczynia krwionośne, co wpływa na ograniczenie powstawanie obrzęków i zasinień.

WSKAZANIA

Liposukcja jest zabiegiem kształtującym sylwetkę, nie jest zabiegiem odchudzającym. Najbardziej odpowiednimi kandydatami do zastosowania tej metody są osoby zdrowe, bez cech otyłości, z niewielką nadwagą, które posiadają zlokalizowaną miejscowo nadmierną tkankę tłuszczową, nie poddającą się ćwiczeniom i diecie.

Zabiegom liposukcji najczęściej poddawany jest brzuch. Korzystają z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W przypadku Pań procedurę wykonuje się najczęściej po przebytej ciąży, kiedy to na brzuchu pozostaje tzw. „oponka” a skóra uległa rozciągnięciu i zwiotczeniu. Wiele osób decyduje się także na eliminację krągłości z okolic bioder, ud, ramion, jak i z podbródka. Mężczyźni poddają zabiegowi również okolicę klatki piersiowej w przypadku występującej u nich lipomastii lub ginekomastii.

Wskazaniem do zabiegu jest także brak proporcji w sylwetce, wynikający z gromadzenia się nadmiarowej tkanki tłuszczowej w danym miejscu i/lub braku tkanki tłuszczowej w innym (np. figura typu „gruszka”). W takim przypadku obok liposukcji wykonywany jest zabieg lipotransferu, czyli przeszczepu pobranej tkanki tłuszczowej w inny obszar ciała.

Miejsca na ciele poddawane liposukcji laserowej:

  • „drugi” podbródek
  • ramiona
  • klatka piersiowa – lipomastia i ginekomastia
  • brzuch
  • tzw. „boczki”
  • plecy
  • pośladki
  • wzgórek łonowy
  • uda
  • kolana
  • łydki

Odessanie nadmiarowego tłuszczu pomaga uzyskać zgrabną, proporcjonalną sylwetkę i  zazwyczaj motywuje do dalszej pracy nad nią. Nieodłącznym elementem jest poza tym właściwa dieta, zdrowy tryb życia i systematyczna aktywność fizyczna, co pozwoli utrzymać efekty zabiegu.

Co ważne – cała procedura musi być wykonana przez doświadczonego chirurga z użyciem profesjonalnego certyfikowanego sprzętu medycznego. Tylko wtedy zabieg będzie w pełni bezpieczny, a efekty zadowalające.

PRZED ZABIEGIEM

Zabieg poprzedza konsultacja z chirurgiem, który dokonuje kwalifikacji do liposukcji. Lekarz ocenia ilość tkanki tłuszczowej, przeprowadza wywiad medyczny i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do procedury. Pacjent, który pomyślnie przeszedł kwalifikację jest informowany o konieczności wykonania odpowiednich badań krwi, tłumaczone są mu zalecenia przed- i pozabiegowe oraz zakres i przebieg całej procedury. Wyznaczony zostaje także termin liposukcji i jej koszt.

Podczas konsultacji wykonywany jest pomiar ciała, celem zamówienia odpowiedniego kostiumu pozabiegowego.

ZABIEG

Lekarz w pierwszej kolejności przygotowuje i dezynfekuje skórę, następnie wykonuje na niej małe nacięcie, aby przez nie wprowadzić znieczulenie miejscowe (tumescencyjne) na obszar poddawany zabiegowi. Cała procedura może odbyć się także w znieczuleniu wykonanym przez anestezjologa. Po około 20 minutach od wykonania znieczulenia następuje właściwa procedura. Kaniula o średnicy 1-2 mm wprowadzana jest pod skórę, a jej przemieszczanie powoduje dostarczenie energii laserowej do tkanki tłuszczowej, co powoduje jej rozbicie i upłynnienie. Impulsy laserowe obkurczają włókna kolagenowe, co dodatkowo napina skórę i tkankę podskórną po zabiegu. Laser natychmiast zamyka także małe naczynia krwionośne, co znacznie redukuje ryzyko powstania obrzęków i siniaków.

Dzięki działaniu lasera komórki tłuszczowe są uwalniane a następnie przy pomocy kaniuli odprowadzane do sterylnego pojemnika. Nadają się one do dalszego wykorzystania w przeszczepie (lipotransfer).

Zabieg liposukcji trwa od 2 do 4 godzin, w zależności od jego zakresu. Chirurg podejmuje decyzję o zakończeniu zabiegu w momencie, gdy usunięta zostanie odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej.

LIPOSUKCJA Z JEDNOCZESNYM LIPOTRANSFEREM

Podczas zabiegu wykorzystywana jest rewolucyjna technologia laserowa, umożliwiająca rozbicie tkanki tłuszczowej, która następnie zostaje skutecznie odessana z różnych obszarów ciała. Dzięki minimalnej inwazyjności zabiegu i zastosowaniu odpowiedniej długości fali laserowej, tj. 1470 nm, udaje się uzyskać wysokiej jakości komórki tłuszczowe, które posiadają żywotność na poziomie aż 95%, co potwierdzono w badaniach. Pobrany materiał jest bogaty w komórki macierzyste i doskonale nadaje się do reimplantacji np. w pośladki, piersi czy twarz, celem wymodelowania tych obszarów. Cała procedura, odessania tkanki tłuszczowej i jej przeszczepu w inne miejsce, jest wykonywana podczas jednego zabiegu, a dodatkowo, dzięki działaniu odpowiednią temperaturą, skóra w obszarze zabiegowym poddawana jest jednoczesnemu ujędrnieniu i obkurczeniu.

PO ZABIEGU

Bezpośrednio po liposukcji pacjent zostaje skierowany do miejsca, gdzie pozostaje do chwili, gdy przestanie działać podane podczas zabiegu znieczulenie. Pacjent może odczuwać odrętwienie obszarów poddawanych zabiegowi, może też pojawić się delikatny obrzęk, bolesność i zasinienie. Objawy te powinny ustąpić kilka dni po zabiegu. Przez okres kilku tygodni zalecane jest noszenie specjalnej odzieży uciskowej. Lekarz przedstawi wszelkie zalecenia po zabiegu, z uwzględnieniem indywidualnych wskazań oraz określi harmonogram wizyt kontrolnych. Pacjent po zabiegu nie może samodzielnie prowadzić samochodu, powinien zgłosić się na zabieg z osobą towarzyszącą.

EFEKTY

Pierwsze rezultaty związane z redukcją tkanki tłuszczowej z obszaru poddawanego zabiegowi są widoczne bezpośrednio po zabiegu. Na ostateczny efekt należy poczekać ok. 2 tygodni, kiedy całkowicie zniknie obrzęk. Zabieg zazwyczaj jest jednorazowy i nie wymaga powtórzeń. Zdarza się, że pacjent zdecyduje się na pogłębienie efektów, wtedy, jeśli lekarz prowadzący wyrazi zgodę, można przeprowadzić zabieg uzupełniający.

W przypadku przeszczepu tkanki tłuszczowej w inną okolicę ciała (lipotransfer), spodziewane efekty uzależnione są od obszaru uzupełnianego. Rezultat widoczny jest natychmiast, na naturalne osadzenie się tkanki na nowym obszarze potrzebny jest czas kilku tygodni.

KORZYŚCI LIPOSUKCJI LASEROWEJ

  • bezpieczna procedura – zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym
  • minimalna bolesność zabiegu
  • skrócony czas zabiegu*
  • krótszy czas rekonwalescencji* – powrót do codziennych aktywności następnego dnia
  • możliwość pozbycia się tkanki tłuszczowej i uzupełnienia jej na innych obszarach ciała podczas jednego zabiegu
  • jednoczesne ujędrnienie skóry

* w porównaniu z metodą mechaniczną

PRZECIWWSKAZANIA

  • ogólny zły stan zdrowia
  • menstruacja
  • niektóre problemy hormonalne
  • padaczka
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • ciąża i karmienie piersią
  • stwardnienie rozsiane
  • zaawansowana cukrzyca
  • choroba nerek i wątroby