Leczenie nadpotliwości
Problemy medyczne
Leczenie nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej jest zabiegiem, na który z roku na rok decyduje się coraz więcej pacjentów. Mimo że zabiegi z wykorzystaniem botoksu są powszechnie znane przede wszystkim ze względu na zdolność zmniejszania zmarszczek na twarzy, mają również, inne lecznicze zastosowanie. Stosuje się je także w leczeniu takich stanów jak choćby skurcze szyi (dystonia szyjna), a także w terapii problemów z pęcherzem (nadreaktywność) czy zespołu leniwego oka. Ich niebywałą zaletą jest także to, że skutecznie likwidują problem nadmiernego pocenia.
Spis treści:
Czym jest nadpotliwość? Czy to trzeba leczyć?
Nadpotliwość to schorzenie, które dotyka około 2 – 3 % populacji. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Pierwsze jej objawy pojawiają się zwykle w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, a największe nasilenie przypada na wiek 20 – 30 lat. Istnieje kilka czynników, które mogą nasilić chorobę – należą do nich ćwiczenia fizyczne, ciepło lub zimno, stres, lęk lub silne emocje. Pocenie wzmagać może także alkohol, kawa lub herbata, palenie papierosów, a nawet gorące lub pikantne potrawy.
Nadpotliwość może być przyczyną dyskomfortu, zażenowania, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do wycofania się z życia towarzyskiego. Choroba może powodować problemy z codzienną pracą zawodową i korzystaniem z zajęć rekreacyjnych. Skutkiem problemów z wiecznie mokrymi dłońmi, pachami czy podeszwami stóp są nie tylko nieestetyczne plamy na odzieży i niemiły zapach, ale również unikanie bezpośredniego kontaktu z otoczeniem, a niekiedy wręcz wycofywanie się z życia towarzyskiego.
Wielu osobom wydawać może się, że nadmierne pocenie się to tylko kwestia nerwów. Wbrew pozorom jednak jest to choroba, której niezwykle ciężko pozbyć się bez wsparcia lekarza. Zamiast długotrwałej kuracji leczniczej środkami farmakologicznymi lub inwazyjnej operacji, warto wziąć pod uwagę szybki i prosty zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej typu A. Nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem botoksu pozwalają na odzyskanie komfortu i pożegnanie się problemem na dłuższy czas.
Leczenie nadpotliwości – Efekty zabiegu
Ratunek w postaci toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa jest rodzajem neurotoksyny wytwarzanej przez bakterię zwaną Clostridium botulinum. Od lat toksyna ta jest wykorzystywana w wielu zabiegach medycznych w różnych dziedzinach medycyny. Podczas badań okazała się szczególnie skuteczna w leczeniu dyskomfortu spowodowanego pierwotną ogniskową nadmierną potliwością. Botoks jest skutecznym środkiem leczniczym dla osób cierpiących na nadmierne pocenie się dłoni, pach, podeszew stóp, czoła. Większość pacjentów, którzy rozpoczynają leczenie, jest zmotywowana do kontynuowania go ze względu na jego skuteczność i brak działań niepożądanych – oczywiście w przypadku, kiedy zabiegi wykonuje doświadczony lekarza.
Skuteczność zabiegu polega na blokowaniu wydzielania substancji chemicznej, która aktywuje gruczoły potowe. Podczas zabiegu lekarze wstrzykują wcześniej ustaloną i indywidualnie dopasowaną liczbę jednostek botoksu pod powierzchnię skóry.
Zalecane jest cykliczne powtarzanie zabiegu, co może dać gwarancję braku jakichkolwiek nawrotów epizodu nadmiernego pocenia się. Po zabiegu problem znika bowiem na dłuższy czas, dzięki czemu nie trzeba już stosować silnych antyperspirantów. Skóra pozostaje sucha i zapewnia poczucie wyjątkowego komfortu. Z zabiegu może skorzystać każdy, dla kogo nadmierne pocenie się to naprawdę poważny problem, nie tylko w okresie letnich upałów.
Przebieg i działanie zabiegu leczenia nadpotliwości
Zabiegi leczenia nadpotliwości pomagają nie tylko przywrócić organizm do stanu równowagi i pozbyć się problemu wiecznie mokrych pach, rąk czy stóp, lecz również pozwalają osobie cierpiącej z powodu tego nieprzyjemnego schorzenia na odzyskanie pewności siebie i komfortu psychicznego. Czy zabieg ten jest dla Ciebie? Jeśli tradycyjne antyperspiranty i profesjonalne blokery nie rozwiązują Twojego problemu z nadmiernym poceniem się, skorzystanie z zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej może być idealną odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Zabieg ten pozwala przede wszystkim złagodzić objawy choroby, a więc zminimalizować wydzielanie potu. Zastrzyki z botoksu działają najlepiej u osób z pierwotną ogniskową nadmierną potliwością, która objawia się nasilonym poceniem określonych obszarach. Najczęściej są to dłonie i podeszwy stóp – to w tych obszarach u człowieka znajduje się bowiem najwięcej gruczołów potowych. Dlatego zlokalizowane leczenie, takie jak zastrzyki z botoksu, może być tak pomocne. Botoks nie tylko działa rozluźniającą na mięśnie, ale także na gruczoły, dzięki czemu może znacznie zmniejszyć wydzielanie potu, blokując sygnały chemiczne z nerwów, które je stymulują. Ta metoda jest stosowana głównie w obszarze pach, na dłoniach, a także w newralgicznych miejscach twarzy i na stopach.
Przed rozpoczęciem zabiegu, skóra jest zazwyczaj miejscowo znieczulana (kremem lub znieczuleniem podskórnym), co sprawia, że cały proces ostrzykiwania nie sprawia dyskomfortu. Zabieg zwykle nie wywołuje działań niepożądanych, choć mogą po nim wystąpić niewielkie zasinienia i miejscowy obrzęk ostrzykiwanych obszarów. Na pełny efekt zabiegu trzeba poczekać około 2 tygodni, a jego działanie utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Cały zabieg trwa około 30 minut (w zależności od powierzchni ostrzykiwanych miejsc na ciele).
Skuteczna metoda leczenia nadpotliwości – terapia toksyną botulinową typu A
Wskazania do leczenia nadpotliwości toksyną botulinową typu A to nadmierne pocenie w obszarach takich jak dół pachowy, stopy, dłonie, czoło, skóra owłosiona głowy oraz warga górna. Zabieg likwiduje nadmierne wydzielanie potu. Terapia poprawia jakość życia pacjentów, przywracając im komfort psychiczny i pewność siebie. Prowadzone przez dr n. med. Ewę Kaniowską badania kliniczne potwierdzają skuteczność metody, a sam zabieg jest prosty. Wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów, dzięki czemu ryzyko wystąpienia jakichkolwiek objawów ubocznych jest minimalne.
Dla tych, którzy walczą o znalezienie skutecznego leczenia nadpotliwości, zastrzyki z botuliny mogą być właściwym krokiem w drodze do pokonania tego wstydliwego problemu. Zabiegi są bowiem mniej inwazyjne niż leczenie chirurgiczne pierwotnej ogniskowej nadmiernej potliwości, a przy tym stanowią bardzo skuteczny i jednocześnie coraz popularniejszy sposób leczenia. Warto skonsultować się z lekarzem, który po zapoznaniu się z problemem pacjenta indywidualnie dopasuje dla niego najkorzystniejszą formę leczenia i ustali plan zabiegu. Należy pamiętać, że aby zabieg był całkowicie bezpieczny, musi być wykonywany przez lekarza dermatologa – na przykład w gabinecie Kaniowscy Clinic we Wrocławiu. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś!
*** Leczenie nadpotliwości było tematem rozprawy doktorskiej pani doktor Ewy Kaniowskiej, jej tytuł brzmiał: Wpływ leczenia toksyną botulinową typu A na jakość życia pacjentów z nadpotliwością. Doktor Kaniowska jest ekspertem w tym temacie.
Umów się na konsultację
+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 – 20:00,
w soboty w godzinach 09:00 – 14:00.
Godziny pracy
Barycka: Poniedziałek – Piątek 10:00 – 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 – 14:00
Lokalizacja
Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro