Usuwanie naczyniaka
Problemy medyczne
Usuwanie naczyniaków to zabieg, który znaleźć można w ofercie Kaniowscy Clinic. Naczyniaki mogą być zarówno punktowymi, drobnymi zmianami skórnymi, jak i zajmować rozległe obszary ciała, stanowiąc znaczny defekt estetyczny i wpływając tym samym na pogorszenie komfortu życia pacjentów. Te leżące powierzchownie przybierają zazwyczaj czerwonawą barwę, te zlokalizowane głębiej są zwykle niebieskawe. Mogą znajdować się w każdej okolicy ciała, większość jest jednak umiejscowiona w obrębie głowy i szyi.
Spis treści:
Przyczyny powstawania zmian. Kiedy konieczne jest usuwanie naczyniaka?
Usuwanie naczyniaków nie zawsze jest konieczne. Zmiany te rozpoznaje się zazwyczaj u dzieci, mają one tendencję do stopniowego zmniejszania swoich rozmiarów lub nawet całkowitego zanikania. Zdarza się jednak, że u niektórych osób do procesu zaniku nie dochodzi, dlatego można zaobserwować naczyniaki również u dorosłych pacjentów.
Przyczyną powstawania naczyniaków są najczęściej zaburzenia rozwojowe, których mechanizm jest nie do końca poznany. U ich podłoża leżą zmiany genetyczne, których skutkiem jest nadmierne namnażanie komórek śródbłonka budującego ścianę naczynia. Nieprawidłowości genetyczne mogą też prowadzić do produkcji wadliwych białek występujących w ścianie naczyniowej, co sprawia, że ulega ona poszerzeniu.
Zmiany naczyniowe, potocznie nazywane naczyniakami, to niejednorodna grupa zmian morfologicznych, których wspólną cechą jest pochodzenie z naczyń tętniczych, żylnych i włosowatych. Obejmują dwie główne grupy schorzeń: naczyniaki i malformacje naczyniowe.
Naczyniaki to rodzaj łagodnych nowotworów wywodzących się ze śródbłonka naczyń. Ujawniają się na skórze w pierwszych tygodniach życia dziecka i mają tendencje do bardzo szybkiego powiększania się. Najczęściej jednak ulegają one regresji trwającej do ok. 10 roku życia. Konsultacja w sprawie naczyniaków powinna być przeprowadzona z lekarzem dermatologiem i ewentualnie chirurgiem naczyniowym. To pozwoli na postawienie właściwej diagnozy i jeżeli zmian jest więcej, wykluczenie ich obecności w narządach wewnętrznych.
Malformacje naczyniowe to rodzaj zmian widocznych zaraz po urodzeniu (wady rozwojowe naczyń), mające postać czerwonych plam. Zmiany te są zazwyczaj płaskie, nieznacznie i powoli rosną. Zwykle nie dają dolegliwości. Ten rodzaj zmian naczyniowych nie wycofuje się samoistnie, ich usuwanie odbywa się głównie ze względów estetycznych.
Wśród naczyniaków krwionośnych wyróżniamy między innymi naczyniaki płaskie, jamiste, gwiaździste, ziarniniaki naczyniowe.
NACZYNIAK PŁASKI
Ten rodzaj zmiany występuje we wczesnym dzieciństwie i jest zazwyczaj zmianą łagodną. Umiejscowiony jest głównie poziomo na twarzy lub karku, po jednej lub obu stronach. Naczyniak ten ma jasnoczerwony kolor, z biegiem czasu może zmienić barwę na ciemnoczerwoną (tzw. plama wina porto). Każdy naczyniak, który pojawia się na skórze dziecka lub dorosłego powinien zostać skonsultowany z dermatologiem, który wykluczy chorobę nowotworową.
Naczyniak jamisty
Pojawia się na twarzy i skórze owłosionej głowy oraz błonach śluzowych jamy ustnej – może wówczas powodować obrzęk języka i warg.
Naczyniak gwiaździsty
Zlokalizowany na tułowiu lub twarzy. Ma postać licznych drobnych czerwonych guzków z promieniście rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi, blednie pod wpływem ucisku.
Ziarniniak naczyniowy
Pojawia się na twarzy, rękach, palcach, błonie śluzowej jamy ustnej. Ma postać sinoczerwonego pojedynczego guzka o wilgotnej powierzchni. Zmiana nie jest bolesna, ale charakteryzuje się szybkim wzrostem. Ziarniniak naczyniowy ma tendencję do krwawienia i do tworzenia owrzodzeń.
LECZENIE NACZYNIAKÓW. JAK PRZEBIEGA USUWANIE ZMIAN?
Nie wszystkie naczyniaki wymagają leczenia, zazwyczaj nie powodują bowiem zagrożenia dla zdrowia i życia. Stanowią one przede wszystkim defekt kosmetyczny i to jest głównym powodem ich usuwania. Inne to – krwawienie zmiany lub zwiększanie jej rozmiarów. Naczyniaki poddaje się terapii laserowej, krioterapii, w przypadku dużych zmian możliwe jest także leczenie farmakologiczne. W niektórych rzadkich przypadkach wykonuje się także zabieg operacyjny wycięcia zmiany.
Leczenie operacyjne polega na chirurgicznym usunięciu naczyniaka. Zabiegi takie stosowane są stosunkowo rzadko – tylko w przypadku dużych, szybko rosnących naczyniaków, które bolą, uciskają zagrażają krwawieniem lub dają podejrzenie zmiany złośliwej.
USUWANIE NACZYNIAKA PŁASKIEGO
Ten rodzaj naczyniaka potrafi zanikać samoistnie, lecz niektóre wymagają szybkiego usunięcia, decyduje o tym lekarz podczas konsultacji. Niebezpieczne są naczyniaki płaskie, mające lokalizację w okolicy oczu, powiek lub ust. Likwiduje się je chirurgicznie, krioterapią lub laseroterapią.
LASEROWE USUWANIE NACZYNIAKÓW u dorosłych i dzieci. Poznaj ceny
Urządzenie wyposażone jest w głowicę chłodzącą, co wpływa na zwiększenie komfortu w trakcie terapii – zmniejsza bolesność i bezpieczeństwo zabiegu. Procedura jest całkowicie nieinwazyjna, laser nie narusza ciągłości tkanek.
Terapia laserowa może być przeprowadzona praktycznie na każdym obszarze ciała, również na delikatnej okolicy powieki górnej czy ustach.
Zabieg likwidowania zmian naczyniowych trwa od kilku do kilkunastu minut. Bezpośrednio po nim, obszar zabiegowy poddawany jest chłodzeniu. Po terapii może wystąpić obrzęk, który jest naturalną fizjologiczną reakcją organizmu, zniknie samoistnie w ciągu kilku dni.
Częściowe efekty widoczne są już po pierwszej sesji laserowej. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić minimum 1 miesiąc.
Ostatecznie efekty leczenia zależą od rozległości zmiany naczyniowej i jej lokalizacji.
Rozległe zmiany na skórze można naświetlać laserem etapowo i rozłożyć w ten sposób proces leczenia na kilka wizyt. Pojedyncze, drobne naczyniaki zamykane są zazwyczaj podczas pierwszej wizyty w ciągu kilku minut.
Laserowe usuwanie naczyniaków jest terapią bardzo skuteczną, jednak nie daje gwarancji przed powstawaniem kolejnych zmian, których pojawianie się może mieć uwarunkowania genetyczne. W takich sytuacjach wykonuje się kolejne zabiegi.
LECZENIE NACZYNIAKA LASEREM U DZIECI
Zabiegi usuwania naczyniaków wykonuje się też w przypadku dzieci. W naszym gabinecie przeprowadzamy terapię tylko w przypadku starszych dzieci, które „współpracują” z lekarzem. Jest to konieczne w związku z tym, że nie stosujemy znieczulenia ogólnego.
Naświetlanie lampą LED
Terapią, która wspiera zabiegi laserowe, jest naświetlanie zmian lampą LED. Światło przyspiesza regenerację tkanek i potęguje efekty laseroterapii. Naświetlania warto stosować bezpośrednio po zabiegu
Poznaj ceny!
Koszt laserowego leczenia naczyniaków jest zależny od wielkości obszaru objętego leczeniem. Ceny za zabieg rozpoczynają się od 350 zł. Podczas konsultacji lekarz ustali koszt pojedynczej sesji laserowej.
Przeciwwskazania do zabiegu:
– ciąża i laktacja
– opalona skóra
– stany zapalne i naruszenie ciągłości skóry (w miejscu zabiegu)
– choroby nowotworowe (aktywne i przebyte)
– stosowanie leków i ziół fotouczulających
– fotodermatozy
– skłonność do powstawania keloidów
Naczyniaki skóry, o ile nie są objawem poważnych zespołów chorobowych, nie stanowią zazwyczaj zagrożenia dla zdrowia ani życia. Mogą natomiast stanowić problemem natury estetycznej. Jest tak zazwyczaj w przypadku dużych zmian występujących na twarzy, mogą wpływać na obniżenie jakości życia i wpływać negatywnie na kontakty społeczne.
Zapraszamy na konsultację do naszych wrocławskich gabinetów. Nasi lekarze specjaliści zdiagnozują zmiany i ułożą plan leczenia.
Umów się na konsultację
+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 – 20:00,
w soboty w godzinach 09:00 – 14:00.
Godziny pracy
Barycka: Poniedziałek – Piątek 10:00 – 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 – 14:00
Lokalizacja
Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro