Korekta nosa kwasem hialuronowym
Korekta nosa kwasem hialuronowym
Korekta nosa kwasem hialuronowym to nieinwazyjny zabieg estetyczny. Modelowanie wyglądu nosa nie zawsze bowiem musi odbywać się w sposób inwazyjny, czyli poprzez zabieg operacyjny. Niektóre defekty estetyczne można redukować z użyciem preparatów, takich jak np. kwas hialuronowy, czyli tzw. wypełniacz tkankowy.
Spis treści:
Wskazania do zabiegu
Przygotowanie
Zabieg
Okres rekonwalescencji
Efekty
Przeciwwskazania
WSKAZANIA DO PRZEPROWADZENIA KOREKTY NOSA KWASEM HIALURONOWYM
Nieinwazyjna korekta nosa kwasem hialuronowym jest w przypadku wielu pacjentów wystarczająca, aby osiągnąć wyraźny i satysfakcjonujący efekt estetyczny. Implantacja już niewielkiej ilości preparatu może zmniejszyć widoczność garbu, podkreślić lub podnieść opadający czubek nosa, skorygować rozdzielenie chrząstki na czubku nosa, wypełnić ubytki tkankowe czy zniwelować występujące asymetrie. Ponadto modelowanie nosa za pomocą takiego preparatu będzie niwelowało procesy starzenia tej części twarzy. Zabieg zwiększy nawilżenie i napięcie tkanek oraz wyrówna powierzchnię skóry.
PRZED ZABIEGIEM
Zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem, który dokonuje oceny twarzy i nosa oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania.
Warto podkreślić, że nie każdy pacjent będzie kwalifikował się do tego typu procedury. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego może nie przynieść korzyści i rezultatów w przypadku niektórych defektów nosa.
Przed zabiegiem nie jest wymagane szczególne przygotowanie ze strony pacjenta, poza tym, aby zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew na tydzień przed terminem zabiegu.
ZABIEG
Na około godzinę przed zabiegiem na skórę nosa nakładany jest krem znieczulający, następnie skóra jest oczyszczana. Lekarz zaznacza punkt, poprzez który będzie wprowadzał kaniulę i dokonywał korekty, następnie implantuje preparat w odpowiedniej ilości i w odpowiednie miejsce, modelując nos tak, aby uzyskać pożądany rezultat. Używanie podczas zabiegu mikrokaniuli minimalizuje ryzyko pojawienia się zasinienia, krwiaków i ogranicza uszkodzenie naczyń krwionośnych. Procedura trwa ok. 20 min. Do modelowania kształtu nosa wykorzystywana jest usieciowana forma kwasu. Preparaty cechują się dużą plastycznością, dzięki czemu doskonale nadają się do modelowania tej części twarzy.
Wypełnienie nosa kwasem hialuronowym można połączyć z wstrzyknięciem toksyny botulinowej, co może pomóc w skorygowaniu opadającej końcówki nosa.
Co ważne podkreślenia – przedstawiany zabieg powinien wykonywać wyłącznie lekarz. Procedura wymaga nie tylko gruntownej znajomości anatomii, ale również konsensusu postępowania w przypadku wystąpienia ewentualnych reakcji niepożądanych i powikłań. Zabieg jest małoinwazyjny, jednak wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań naczyniowych, tak jak inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z wykorzystaniem wypełniaczy.
W naszych gabinetach stosowane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego (wyroby medyczne) najwyższej jakości, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty, np. znak CE – potwierdzenie spełnia wymagania dyrektyw unijnych dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska czy certyfikat FDA – czyli potwierdzenie jakości, efektywności i bezpieczeństwa danego produktu medycznego.
OKRES REKONWALESCENCJI ORAZ EFEKTY KOREKTY NOSA KWASEM HIALURONOWYM
Zabieg korekty nosa kwasem hialuronowym nie wymaga okresu rekonwalescencji, bezpośrednio po nim pacjent może powrócić do codziennych aktywności. Może się zdarzyć, że wystąpi miejscowy niewielki obrzęk, który powinien ustąpić w ciągu kilku dni.
EFEKTY
Pierwsze efekty korekty nosa widoczne są od razu po zabiegu. Ostateczny rezultat możemy obserwować po 2 tygodniach od zabiegu, kiedy to preparat ułoży się w tkankach. W tym czasie nie powinno się korzystać z solarium i sauny, zalecane jest natomiast wypijanie większej ilości wody.
Zabiegi przynoszą bardzo dobre efekty estetyczne – redukcja garbka, wysmuklenie nosa, podniesienie opadającego czubka nosa i zniwelowanie rozdzielenia chrząstki w tym miejscu.
Najczęściej efekty widoczne są przez okres od 6 do 18 miesięcy. Czas utrzymywania się rezultatów zależy, m.in. od indywidualnych cech pacjenta, jego wieku, metabolizmu organizmu i trybu życia.
Kwas hialuronowy będzie się stopniowo metabolizował i wraz z upływem czasu efekty zabiegu będą ustępować. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu nos będzie wyglądał identycznie jak przed zabiegiem. Zaimplantowany kwas hialuronowy stymuluje bowiem fibroblasty i wpływa na produkcję włókien kolagenu i elastyny, co wpływa na przebudowę tkanki i poprawę ich kondycji.
Zabieg w miarę potrzeb można powtarzać.
PRZECIWWSKAZANIA
Zabieg modelowania nosa wykonywany przez doświadczonego lekarza jest zabiegiem bezpiecznym dla większości osób, ale istnieją do niego pewne przeciwwskazania:
– ciąża i karmienie piersią,
– stany zapalne skóry w obszarze nosa (np. opryszczka),
– choroby autoimmunologiczne,
– leczenie onkologiczne,
– skłonność do powstawania bliznowców,
– nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
– przebyte operacje nosa.