Mezoterapia
Mezoterapia to prawdziwy ratunek dla skóry, która nieustannie narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – zmiennych warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia powietrza, promieniowania UV, działania klimatyzacji. Również nasz styl życia – używki, zła dieta, brak snu mają wpływa na jej kondycję.
Ratunek dla skóry – mezoterapia
Zastanawiasz się nad mezoterapią? Warto pamiętać, że zdrowa skóra jest dobrze nawodniona, napięta, elastyczna, gładka i przyjemna w dotyku. Działanie niekorzystnych czynników sprawia, że uszkodzeniu ulega jej płaszcz hydrolipidowy, staje się ona sucha, szorstka, szara, traci swoją jędrność.
Aby przywrócić skórze właściwe nawilżenie, poprawić jej jakość i uzyskać dobry wygląd, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację domową, jak również profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie lekarskim.
Jedną z terapii, która skutecznie poprawia stan skóry jest – mezoterapia.
Technika
Warto w tym miejscu podkreślić, że mezoterapia to nazwa metody dostarczania danych substancji bezpośrednio w głąb skóry, dzięki czemu podawane leki i inne składniki aktywne mają możliwość optymalnego działania, docierając bezpośrednio w miejsce tego wymagające.
Iniekcje wykonuje się manualnie z użyciem strzykawki i igły bądź kaniuli (różną techniką, na różnej głębokości skóry), przy użyciu specjalistycznego pistoletu przeznaczonego do mezoterapii, gdzie ustalamy dawkę preparatu i głębokość wkłucia lub z użyciem Dermapena.
Zabieg ma dwa mechanizmy działania – pierwszym z nich jest dobroczynne działanie substancji wstrzykiwanych w skórę, drugim – efekt gojenia się skóry i jej samoregeneracji po licznych nakłuciach, do których dochodzi podczas zabiegu.
Jest kilka technik:
- nappage – bardzo płytkie powierzchniowe podawanie substancji w odstępach co 2-4 mm
- papule – (punktowa, pęcherzykowa, grudkowa, depozytowa) – preparat w większych dawkach podaje się w odstępach co 5-10 mm, na skórze pozostają drobne grudki, z których preparat uwalnia się stopniowo
Pokonanie bariery naskórkowej poprzez zastosowanie metody mezoterapii pozwala na uzyskanie szybkich efektów leczniczych!
W terapiach wykorzystuje się najczęściej gotowe preparaty, jak również indywidualnie przygotowywane koktajle lecznicze, leki, osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste uzyskiwane z tkanki tłuszczowej. Metodą mezoterapii można podawać także preparaty biostymulacyjne.
Wskazania do zabiegu
Zabieg mezoterapii stosuje się w różnych wskazaniach, można ostrzykiwać niemalże całe ciało. Zabieg może być zastosowany miejscowo – mieć formę kilku wkłuć, jak w przypadku podawania leku, sterydu lub być przeprowadzony na większym obszarze – następuje wtedy zagęszczone, śródskórne podawanie małych dawek substancji.
Zabiegi wykonuje się w celu:
- biorewitalizacji i odmładzaniu skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i innych części ciała
- odświeżenia okolicy oka
- stymulacji wzrostu włosów
- redukcji cellulitu i lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej
- niwelowania blizn, rozstępów
- redukcji wiotkości skóry
Efekty zabiegów
Oprócz celów stricte leczniczych (np. ostrzykiwanie blizn, w tym keloidów, rozstępów), zabiegi stanowią doskonałą profilaktykę anti-aging, w przypadku osób młodych pozwalają przesunąć w czasie procesy starzenia się skóry. Terapia wykonywana w przypadku dojrzałej skóry pozwoli na jej odświeżenie, poprawę kondycji, jak również podtrzymanie efektu innych zabiegów.
W celach profilaktycznych zabiegi przeprowadzamy 3, 4 razy w ciągu roku. W odmładzaniu skóry zabiegi wykonywane są w krótszych odstępach oraz z większą częstotliwością.
W wyniku terapii:
- następuje głębokie i skuteczne nawilżenie skóry
- skóra jest lepiej dotleniona
- uzupełnione zostają niedobory witamin oraz minerałów
- zainicjowany zostaje proces produkcji nowych włókien kolagenowych
- skóra zagęszcza się i ujędrnia
- następuje odświeżenie, rozświetlenie i odmłodzenie skóry
Wykonanie serii zabiegów mezoterapii igłowej przynosi nie tylko poprawę strukturalną, ale także funkcjonalną skóry. Jej rezultatem jest m.in. pogrubienie naskórka oraz poprawa jego funkcji – co z kolei powoduje redukcję istniejących zmarszczek oraz zasinień pod oczami. Skóra odzyskuje zdrowy i młody wygląd.
Częstotliwość zabiegów ustala lekarz, jest ona uzależnione od stanu wyjściowego skóry, jej aktualnych potrzeb, od preparatu, jaki będzie zastosowany, a także od tego czy działamy profilaktycznie czy przeprowadzamy terapię odmładzającą lub leczniczą.
Rodzaje mezoterapii
Mezoterapia kwasem hialuronowym i koktajlem witaminowym
Zabiegi z wykorzystaniem preparatów na bazie kwasu hialuronowego lub koktajlu witaminowego są ratunkiem dla szarej, przesuszonej skóry. Kwas hialuronowy wypełnia przestrzeń między włóknami kolagenowymi, ma zdolności wiązania wody, dzięki czemu skóra zostaje odpowiednio dobrze nawilżona. Substancje zawarte w koktajlach dodatkowo ją odżywiają.
W wyniku zabiegów widoczna jest szybka poprawa kondycji skóry. Staje się ona świeża, rozświetlona i elastyczna, ponadto zredukowane zostają drobne zmarszczki.
Metoda kolagenowa
Kolagen jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie. Największe jego ilości występują w skórze a jakość i ilość jego włókien odpowiada za strukturę skóry i jej kondycję.
Wraz z wiekiem procesy syntezy kolagenu stają się coraz wolniejsze, w rezultacie dochodzi do zachwiania równowagi – więcej kolagenu naturalnie obumiera niż organizm jest w stanie wyprodukować. Skutki tego procesu najbardziej widoczne są właśnie na skórze – dochodzi do osłabienia jej struktury, traci odpowiedni poziom nawilżenia, staje się cieńsza i wiotka.
To, co możemy zrobić, to spowalniać ten proces lub niwelować jego skutki i wspomagać skórę poprzez dostarczanie jej dodatkowych ilości kolagenu. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku właśnie terapia kolagenowa.
Wykonanie serii zabiegów sprawia, że skóra zagęszcza się, staje się jędrna, następuje jej widoczne odmłodzenie.
Osoczem bogatopłytkowym
Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi pacjenta, po odwirowaniu jej w specjalnej wirówce.
Przygotowane do zabiegu osocze zawiera najważniejsze czynniki wzrostu, witaminy, oligoelementy, oligopeptydy, enzymy oksydacyjne – wpływające na ochronę przed wolnymi rodnikami, aktywujące mikrokrążenie, pobudzające fibroblasty do produkcji kolagenu.
Następująca w wyniku zabiegów rewitalizacja możliwa jest dzięki tzw. „autologicznej odnowie komórkowej” – czyli regeneracji i biostymulacji komórek skóry, dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych.
Zabiegom można poddawać skórę twarzy i ciała, jak również owłosioną skórę głowy, w celu wzmocnienia włosów i zahamowania ich wypadania. Osocze bogatopłytkowe doskonale leczy także oparzoną skórę – przyspiesza jej regenerację i minimalizuje ryzyko powstania blizn.
Zobacz też: Celluar Matrix i Medycyna regeneracyjna
Z wykorzystaniem komórek macierzystych
Nowatorska technologia Adivive™ umożliwia separację wcześniej odessanej tkanki tłuszczowej pacjenta i uzyskanie frakcji bogatej w najmłodsze, żywotne komórki tłuszczowe, jak również cenne komórki macierzyste. Ten właśnie „eliksir” wykorzystywany jest w zabiegach precyzyjnego modelowania twarzy, czyli tzw. lipofillingu, jak i w celach terapeutycznych. Można go także dostarczyć skórze metodą mezoterapii, uzyskując efekt rewitalizacji i odbudowy skóry.
Dermapen 4
To nowoczesne urządzenie do mikronakłuwania skóry, dzięki któremu możliwe jest bardzo skuteczne dostarczanie substancji czynnych do naskórka i skóry właściwej.
Już same mikrourazy powstałe na skórze stymulują jej naturalną zdolność do naprawy, co inicjuje wzmożoną produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Te trzy kluczowe składniki mają wpływ na dobrą kondycję skóry – jej gęstość, elastyczność i odżywienie. Mikronakłucia ułatwiają także dostanie się substancji aktywnych w głąb skóry. W ten sposób można dostarczyć skórze – aminokwasy, krzemionki, kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe i inne odżywcze składniki.
Należy pamiętać, że nie tylko skóra twarzy wymaga nawilżenia, odżywienia i rewitalizacji. Powinniśmy zadbać także o szyję, dekolt, przedramiona, dłonie, których skóra jest cienka i delikatna i które niezależnie od pory roku, są narażone na działanie promieni słonecznych powodujących fotostarzenie.