Usuwanie znamion to zabieg pozwalający pozbyć się różnego rodzaju plamek czy pieprzyków. Mogą to być zarówno nieszkodliwe zmiany skórne, jak również takie, które powinno się bacznie obserwować. Nigdy nie zwlekaj z diagnostyką i usunięciem podejrzanej zmiany skórnej. Błędny pogląd „lepiej nie ruszać” powoduje narażenie zdrowia, a czasem życia pacjenta. Jeśli masz zmianę, która się utrzymuje i powiększa, delikatnie krwawi – nie wahaj się. Przyjdź ją zdiagnozować!Spis treści:
Wskazania do usunięcia zmian skórnych
Jak powstają zmiany skórne?
Metody leczenia
Przebieg zabiegu i efekty
Bezpieczeństwo
Zmiany na twarzy

Wskazania do usunięcia znamion

Usuwanie znamion często jest podyktowane estetyką i potrzebą poprawy wyglądu zewnętrznego, jednak równie często jest to działanie profilaktyczne oraz sposób na pozbycie się zmian nowotworowych. Problem znamion dotyczy każdego z nas; szacuje się, że zdrowy człowiek ma ich statystycznie około kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu. Niektóre z nich pojawiają się z czasem. Większość z nich nie wymaga interwencji chirurgicznej, jednak warto mieć świadomość tego, że znamiona należy kontrolować. Zmiany skórne powinien systematycznie oglądać dermatolog.

Wskazania do usunięcia

Wskazaniem do pozbycia się tzw. pieprzyka może być jego umiejscowienie. Nawet jeśli zmiana nie jest złośliwa i nie zagraża życiu ani zdrowiu, mogą istnieć powody do jej usunięcia. Jeżeli pieprzyk jest w miejscu, gdzie narażony jest na ciągłe tarcie, ucisk i podrażnienia mechaniczne, należy się go pozbyć. Podobnie jest w przypadku, gdy znamię jest narażone na częste działanie promieni słonecznych. Promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania nowych znamion oraz nowotworu skóry.

Skąd się biorą zmiany skórne i czy warto je usuwać?

Usuwanie zmian skórnych zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Pieprzyki, czyli tak zwane znamiona barwnikowe powstają przez nagromadzenie się komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Mogą mieć nieregularne kształty, a także różne zabarwienie. Na szczególną uwagę zasługują znamiona, które się powiększają przez lata lub krwawią. Jest to znak, że potrzebna Ci będzie szybka konsultacja z lekarzem specjalistą.

Przebarwienia, zmiany skórne i znamiona barwnikowe mogą również pojawić się nagle. Przyczyną ich powstania jest nadmierna ekspozycja na słońce lub niedostateczna ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Biorąc pod uwagę jasną karnację większości Polaków oraz gorące, pełne słońca lato, można powiedzieć, że jesteśmy narażeni na powstawanie nowych zmian skórnych i powinniśmy szczególnie uważnie dbać o ochronę przeciwsłoneczną. Lekarze apelują o rozważne korzystanie ze słońca oraz o stosowanie odpowiednich kremów z filtrem.

Metody usuwania znamion skórnych. Poznaj przebieg zabiegu z wykorzystaniem lasera

W naszych gabinetach usuwamy wszelkiego rodzaju zmiany skórne – od znamion łagodnych po złośliwe – z wykorzystaniem klasycznej chirurgii, laseroterapii, elektrokoagulacji, radiofrekwencji i krioterapii. Przed każdym zabiegiem nasi specjaliści przeprowadzają dokładny wywiad i ustalają przebieg leczenia. Jeżeli masz jakieś niepokojące zmiany skórne lub dawno nie byłeś na konsultacji dermatologicznej, nie zwlekaj i umów się już teraz! Usuwamy:

• włókniaki,
• brodawki łojotokowe,
• znamiona barwnikowe (pieprzyki),
• znamiona skórne,
• kaszaki,
• tłuszczaki,
• nowotwory skóry: czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy,
• i inne.

Przebieg i efekty zabiegu

Przed zabiegiem pacjent powinien zgłosić się do lekarza dermatologa, który określi rodzaj zmiany skórnej i dobierze odpowiednią metodę. Zmiany zakwalifikowane do zabiegu nie chirurgicznego można usunąć od razu, podczas pierwszej wizyty. Pozostałe będą usuwane przez lekarza chirurga w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu znamienia zakładane są szwy, a wycinek kierowany jest do badania histopatologicznego. Szwy ściągane są między 7 a 14 dniem po zabiegu. Na wynik badania czeka się od dwóch do czterech tygodni.

Nasi lekarze starają się tak wykonać zabieg, aby pozostał jak najmniejszy ślad. Ostateczny efekt zależy od indywidualnych zdolności regeneracyjnych skóry. W naszej klinice proponujemy terapię LED, która znacznie przyspiesza proces gojenia.

Usuwanie znamion

Dermatologia i dermatochirurgia

Skuteczne sposoby na pozbycie się znamion

W naszej Klinice proponujemy terapię LED, która znacznie przyśpiesza proces gojenia.

Światłoterapia LED przyśpiesza regenerację skóry

Bezpieczeństwo zabiegu

Usunięcie znamion niesie za sobą nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i poprawę zdrowia. Nie wszystkie zmiany są groźne i nie każda z nich kwalifikuje się do usunięcia, ale nawet te łagodne znamiona, plamy i pieprzyki nie muszą zostać z Tobą do końca życia. Jeżeli są to zmiany, które chcesz usunąć ze względów estetycznych, usuwanie znamion jest również dla Ciebie. Po konsultacji z lekarzem, jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, możesz wykonać taki zabieg nawet w momencie, kiedy zmiana skórna nie jest złośliwa i nie zagraża Twojemu życiu. Wszystkie zabiegi wykonywane w naszej klinice są bezpieczne, a wykwalifikowani specjaliści po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu diagnozy dobiorą odpowiednią i optymalną dla Ciebie metodę.

Usuwanie znamion barwnikowych z twarzy. Jak ustalana jest cena zabiegu?

Jednymi z częstszych przypadków, z jakimi przychodzą do nas pacjenci, są znamiona barwnikowe na twarzy. W większości przypadków przeprowadzenie zabiegu mającego na celu ich usunięcie jest uzasadnione medycznie. Czasem jest to wskazane również ze względu na komfort psychiczny pacjenta. Do redukcji tego typu zmian zazwyczaj wykorzystuje się laseroterapię, której cena może być ustalana indywidualnie. Zdarza się jednak, że z uwagi na charakter zmiany, konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Bez względu na powód, jakim kierują się pacjenci chcący usunąć zmiany skórne, każdy przypadek traktujemy z równą powagą i zaangażowaniem. Wiemy bowiem jak ważna dla pewności siebie i dobrego samopoczucia jest akceptacja wyglądu zewnętrznego.

Kiedy należy usunąć znamiona barwnikowe?

Usuwanie znamion powinno być poprzedzone konsultacją dermatologiczną, podczas której lekarz określi charakter zmiany oraz stwierdzi, czy zabieg będzie konieczny. Niektóre zmiany są klasyfikowane jako niezłośliwe z bardzo niską predyspozycją do przekształcenia się w złośliwe, inne natomiast mogą być zaliczone do grupy o podwyższonym ryzyku i powinny być systematycznie kontrolowane przez lekarza dermatologa. Każdy powinien wykonywać badania profilaktyczne, do których zalicza się również wizyta u dermatologa. Są jednak przypadki, w których jeszcze przed wizytą można przewidywać, że znamiona prawdopodobnie trzeba będzie usunąć. O to kilka z nich:

  • pieprzyk usytuowany w miejscu narażonym na podrażnienia i urażenia mechaniczne (na przykład pod paskiem od spodni, pod biustonoszem, na ramieniu w miejscu, gdzie nosi się torebkę lub plecak, itp.)
  • znamiona usytuowane w miejscu narażonym na nadmierną ekspozycję słoneczną,
  • zmiany w miejscu, które utrudnia obserwację (na przykład na skórze głowy),
  • zmiany z postrzępionymi lub nierównymi brzegami,
  • zmiany o nierównomiernym zabarwieniu lub w bardzo ciemnym, niemalże czarnym kolorze,
  • powiększające się zmiany,
  • duże zmiany (określa się, że wszystkie znamiona o średnicy powyżej 6 mm powinny być systematycznie kontrolowane).

Wszystkie znamiona należy traktować niezwykle delikatnie, nie rozdrapywać ich i unikać wszelkich podrażnień. Ponadto trzeba chronić je przez promieniowaniem ultrafioletowym UVA i UVB i używać kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Decydując się na wizytę w naszej klinice, możesz mieć pewność, że dostaniesz wsparcie lekarzy oraz diagnozę, która często może uratować życie. Nasi specjaliści udzielą Ci również profesjonalnych rad dotyczących tego, jak dbać o znamiona, oraz pomogą w podjęciu decyzji o ewentualnym zabiegu. W naszej klinice oprócz samych zabiegów znajdziesz również wsparcie merytoryczne. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl