Leczenie wypadania włosów musi być dopasowane między innymi do etiologii problemu. Jakie są najczęstsze przyczyny łysienia oraz jak dostosować właściwą kurację? Zdrowe, gęste i lśniące włosy są atrybutem urody zarówno kobiecej, jak i męskiej. Niestety z problemem ich wypadania boryka się wiele osób w różnym wieku. Występowanie łysienia jest dla większości bardzo wstydliwą i uciążliwą przypadłością. Co zrobić, kiedy z dnia na dzień utrata włosów jest coraz bardziej widoczna? Istnieje wiele sposobów pozwalających na przywrócenie skórze głowy równowagi. Aby jednak leczenie nadmiernego wypadania włosów było możliwe, należy zdiagnozować przyczynę, odpowiedzialną za występowania problemu.

Spis treści
Jak poznać, że ubytek włosów jest za duży?
Najczęstsze przyczyny problemu
Łysienie u mężczyzn
Przerzedzenie włosów u kobiet
Rodzaje łysienia
Przydatne zabiegi

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny, pierwsze oznaki i leczenie łysienia

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który objawia się stopniowo. Z tego powodu właśnie wiele osób zdaje sobie sprawę, że się z nim boryka, dopiero w momencie, kiedy jest on już mocno zaawansowany. Jednym z sygnałów, który może wskazywać na to, że liczba utraconych włosów jest niepokojąca, jest ich duża ilość na szczotce czy grzebieniu. Przeciętny człowiek traci w ciągu dnia od 100 do 150 włosów. Jest to naturalny proces fizjologiczny, który nie powinien powodować obaw. Problem pojawia się, kiedy z każdym dniem zaczynasz zauważać coraz więcej wypadających włosów. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej będzie zapobiec rozwojowi problemu.

Nie bagatelizuj więc pierwszych oznak łysienia. Wpływa ono nie tylko na wygląd oraz poczucie pewności siebie, ale może być także jednym z objawów wielu chorób. Bardzo ważne więc, aby udać się do właściwego lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny utraty włosów. Specjalista wskaże Ci także najbardziej efektywną metodę leczenia.

Karboksyterapia - efekty przed i po

Jakie są najczęstsze przyczyny problemu?

Wypadanie włosów u mężczyzn oraz kobiet może mieć wiele przyczyn. Na wiele z nich możesz mieć bezpośredni wpływ. Do najważniejszych czynników można zaliczyć tu nawet niewłaściwe odżywianie czy codzienną, nadmierną stylizację fryzury. Kiedy zauważasz, że Twoje włosy tracą gęstość, przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Długotrwały stres, zbyt wymagająca praca, czy brak czasu na sen to czynniki, które mogą powodować lub nasilać ten problem.

Łysienie spowodowane może być również wahaniami hormonalnymi lub pogorszeniem się stanu zdrowia. Zmiany zachodzące w organizmie bardzo często dają o sobie znać właśnie poprzez skórę, zarówno ciała, twarzy, jak i głowy. Dlatego też tak ważna jest właściwa diagnoza, którą postawić może jedynie specjalista. W niektórych przypadkach może okazać się, że nadmierna utrata owłosienia spowodowana jest toczącym się w ciele procesem chorobowym, który po postawieniu właściwej diagnozy można będzie wyleczyć, zatrzymując jednocześnie proces wypadania włosów. Za łysienie najczęściej odpowiedzialne są choroby dermatologiczne, choroby tarczycy oraz choroby przewlekłe.

Niestety nie zawsze możesz jednak mieć wpływ na przyczynę łysienia. Bardzo często uwarunkowane jest ono bowiem genetycznie. Warto więc przyjrzeć się, w jakiej kondycji są włosy Twoich dziadków oraz rodziców, ponieważ może okazać się, że borykasz się z problemem dziedzicznym.

Leczenie wypadania włosów u mężczyzn i kobiet. Dlaczego łysienie częściej dotyka panów?

Najczęściej leczeniu wypadania włosów poddają się mężczyźni, gdyż to ich, a nie kobiety, z reguły dotyka ta dolegliwość. Łysienie u panów nasila się po 40. roku życia i obejmuje przede wszystkim strefę linii włosów przy czole, a także na szczycie głowy. Ten typ utraty włosów nazywamy łysieniem androgenowym.

Charakterystyczne jest dla niego pojawienie się nadmiernego porostu włosów w partiach ciała takich jak uszy, nos, brwi. Zapewne często spotykałeś się z opinią mówiącą, że to testosteron jest głównym odpowiedzialnym za łysienie u mężczyzn. To prawda – rzeczywiście hormon ten wpływa na jakość oraz żywotność cebulek. Nie oznacza to jednak, że nadmierna utrata włosów nie występuje u kobiet.

Przyczyna i leczenie wypadania włosów u kobiet

Osłabienie włosów oraz ich nadmierna utrata ma w przypadku kobiet duży związek z gospodarką hormonalną. Najczęstszą przyczyną jest spadek poziomu estrogenu. Jest to hormon odpowiedzialny między innymi za gęstość oraz kondycję włosów. Jego największy spadek odnotowuje się zaraz po ciąży, a także podczas menopauzy oraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Niezależnie od etiologii przypadłości, zabiegi medyczne działają skutecznie na kondycję skóry głowy, dzięki czemu ich wykonanie pozwala przywrócić fryzurze dawną objętość.

Jakie rodzaje łysienia są odwracalne?

Abyśmy mogli dostosować właściwy rodzaj zabiegów, które pomogą zwalczyć problem, jakim jest nadmierne wypadanie włosów, konieczne jest zdefiniowanie, z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia. Każde z nich wyróżnia się innymi cechami oraz odmienną przyczyną. Dlatego też metodę leczenia w Kaniowscy Clinic dostosowujemy indywidualnie. Nie wszystkie typy łysienia są jednak odwracalne. Należą do nich między innymi:

  • łysienie androgenowe – występujące przede wszystkim u mężczyzn, lecz również u pań, u których nasila się po menopauzie; zależne od poziomu androgenów i predyspozycji genetycznych,
  • łysienie telogenowe – czyli nagła utrata dużej ilości włosów – najczęściej występuje u kobiet, zazwyczaj wskutek wstrząsu emocjonalnego, zmian hormonalnych spowodowanych urodzeniem dziecka lub w efekcie poważnych zabiegów chirurgicznych,
  • łysienie anagenowe – najczęściej zdarza się podczas chemioterapii nowotworów,
  • trichotillomania, czyli obsesyjne wyrywanie włosów – zaburzenie o podłożu emocjonalnym występujące głównie u kobiet i dzieci,
  • łysienie plackowate o podłożu autoimmunologicznym,
  • łysienie z bliznowaceniem spowodowane utratą mieszków włosowych.

Zabiegi, które przywrócą gęste, lśniące włosy

Oferowane przez Kaniowscy Clinic zabiegi lecznicze przeznaczone dla osób borykających się z nadmierną utratą owłosienia mają za zadanie przywrócenie włosom objętości oraz właściwej kondycji. Poprzez stymulację wzrostu włosów, umożliwią Ci one podjęcie skutecznej walki z łysieniem.

Jednym z najczęściej polecanych przez nas zabiegów w przypadku tego typu problemów jest mezoterapia - specjalistycznymi koktajlami, osoczem bogatopłytkowym lub preparatem peptydowym. Pozwala ona między innymi na odbudowanie tkanek oraz odżywienie mieszków włosowych. Tym samym stymuluje wzrost włosa, podnosi jakość jego struktury, a także poprawia jego wygląd. Innowacyjnym zabiegiem w Kaniowscy Clinic, stymulującym wzrost włosa jest zabieg, który polega na pobraniu tkanki tłuszczowej, jej wirowaniu i następnie wstrzyknięciu pozyskanych z niej komórek macierzystych. Wykazują one silny potencjał regeneracyjny. Wśród zabiegów, które wykonujemy, aby skutecznie odwrócić proces łysienia, są także karboksyterapia, terapia autologiczna oraz zabiegi z wykorzystaniem lampy LED.

 

Mikroprzeszczep autologicznych komórek skóry

Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej

Dwutlenek węgla może pobudzić Twoją skórę do odnowy i regeneracji

Regeneracja i odmłodzenie skóry

Spektakularne odmładzanie. Przełom w leczeniu oparzeń i blizn.

Włosy są bardzo istotną częścią naszego wyglądu. Ich utrata powoduje ogromny stres i obniżenie poczucia własnej wartości, co w konsekwencji prowadzi często do depresji. W Kaniowscy Clinic stosujemy nowoczesną terapię z możliwością współpracy z psychiatrą i psychoterapeutą. Nie bagatelizuj problemu, jakim jest nadmierne wypadanie włosów. Odpowiedni zabieg może przywrócić Ci nie tylko piękne, gęste włosy, ale i pewność siebie. Sprawdź naszą ofertę już dziś!

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl