Leczenie trądziku we Wrocławiu, ze względu na przewlekły charakter choroby, jest procesem długotrwałym, wymagającym odpowiedniej diagnostyki lekarskiej oraz systematycznej terapii. Ma ono na celu skrócenie przebiegu i zmniejszenie nasilenia choroby oraz zapobieganie powikłaniom takim jak przebarwienia i blizny. Odpowiednia współpraca z lekarzem oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń terapeutycznych pozwala opanować objawy choroby oraz osiągnąć zadowalające rezultaty.

Spis treści:
Jak się objawia ta przypadłość?
Symptomy i przebieg choroby
Rodzaje
Leczenie zewnętrzne
Leczenie wewnętrzne
Ile trwa leczenie dolegliwości?
Nasza oferta

Co to jest trądzik i jak się objawia? Poznaj przyczyny problemu i zastanów się nad skutecznym leczeniem we Wrocławiu!

Trądzik jest częstą przewlekłą chorobą skóry, którą można leczyć w gabinetach medycyny estetycznej we Wrocławiu, występującą u ponad 80% młodzieży wraz z rozpoczęciem dojrzewania. Chorują również osoby dorosłe. Szacuje się, że 8% populacji między 35. a 44. rokiem życia jest dotknięta tym schorzeniem. Jedną z przyczyn występowania zmian trądzikowych jest zwiększona produkcja łoju, który blokuje aparat włosowo-łojowy. W następstwie dochodzi do nagromadzenia się bakterii z grupy Cutibacterium acnes, które rozkładając nagromadzony łój, wydzielają kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za reakcję zapalną i immunologiczną.

Nadmierne wydzielanie łoju jest często związane z nadprodukcją androgenów, czyli hormonów wytwarzanych przez gonady nadnercza. Wśród przyczyn trądziku wymienia się również predyspozycje genetyczne: u chorujących często stwierdza się występowanie trądziku w wywiadzie rodzinnym. Wbrew powszechnej opinii trądzik nie powstaje w wyniku infekcji, mimo iż u chorych stwierdza się obecność licznych bakterii oraz drożdżaków w wykwitach zapalnych. Dlatego, mimo iż bakterie nie są odpowiedzialne za powstawanie zaskórników, ich liczba maleje pod wpływem odpowiedniego leczenia antybakteryjnego.

Leczenie trądziku we Wrocławiu

Symptomy i przebieg choroby

Zmiany trądzikowe w postaci krost, grudek, guzków i ropnych torbieli umiejscowione są zazwyczaj w okolicach łojotokowych. Najczęściej występują na twarzy (czoło, nos, broda, policzki), ale choroba może także atakować okolice dekoltu, plecy, ramiona, czasem pośladki. Zdarzają się także cięższe formy trądziku, w wyniku którego na skórze mogą pozostać widoczne blizny.

Pierwszym symptomem trądziku jest zawsze pojedynczy zaskórnik. Występują dwa typy zaskórników: otwarte i zamknięte. Przez zaskórniki otwarte, o ciemnym zabarwieniu u szczytu, wydobywa się łojowo-rogowa wydzielina. Zaskórniki zamknięte są białe i niewielkie, tworzą się wskutek zgromadzenia korneocytów u ujścia gruczołów łojowych.

Przebieg choroby jest przewlekły. W okresie letnim zmiany zazwyczaj ulegają remisji lub wykazują łagodniejszy przebieg. Wśród czynników mających wpływ na zaostrzenie choroby wymienia się stres, sposób odżywiania (pokarmy takie jak czekolada, ostre przyprawy, tłuszcze zwierzęce) oraz nadmierne pocenie się, zwłaszcza w gorącym, wilgotnym klimacie. U kobiet obserwuje się również nasilenie zmian trądzikowych na kilka dni przed menstruacją.

Rodzaje trądziku

W zależności od charakteru zmian skórnych wyróżniamy odmiany grudkową, krostkową, guzkową oraz torbielowatą. Znajdujące się pod skórą grudki o średnicy do 1 cm mają zwykle stałą konsystencję, są bolesne i skóra wokół nich jest zaczerwieniona. Występują najczęściej w trądziku młodzieńczym (między 12. a 18. rokiem życia). Krosty wypełnione są ropną treścią, a ich pojawienie się zazwyczaj poprzedzone jest wystąpieniem zaczerwienienia na skórze. Guzki i torbiele (cysty) występują w poważniejszych postaciach trądziku. Guzki są twarde, bolesne i utrzymują się na skórze nawet do kilku miesięcy. Torbiele wypełnione ropą (a czasem także krwią) są często następstwem zaburzeń hormonalnych i mają tendencje do pozostawania na skórze trwałych śladów w postaci blizn oraz dziur.

Na podstawie rodzaju wykwitów oraz przyczyny ich powstawania klinicyści mogą zdiagnozować jedną z następujących odmian trądziku: trądzik młodzieńczy, trądzik ropowiczy, trądzik skupiony, trądzik bliznowcowy lub trądzik piorunujący (acne fulminans), który charakteryzuje się również objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem. Ze względu na wielość przyczyn oraz odmian skuteczne leczenie trądziku warto powierzyć dermatologowi, który postawi odpowiednią diagnozę oraz zaleci odpowiednią terapię.

Zewnętrzne leczenie trądziku we Wrocławiu

Skuteczne leczenie trądziku, z uwagi na to, że jest to przede wszystkim choroba skórna, należy zacząć od zastosowania terapii zewnętrznych w gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu. Stosuje się leki przeciwłojotokowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i keratolityczne oraz antybiotyki miejscowo na skórę. Działanie przeciwtrądzikowe wykazują również środki zawierające kwas salicylowy oraz cynk. Odmiana ropowicza wymaga niekiedy oczyszczenia torbieli ropnych.

W naszej klinice stosujemy ponadto peelingi chemiczne, które zapobiegają tworzeniu się czopów łojotokowych odpowiedzialnych za powstawanie nowych zmian trądzikowych. W ofercie mamy również najnowocześniejsze terapie leczenia trądziku, opracowane przez międzynarodowe zespoły dermatologiczne, takie jak Sebacia, Acnelan czy innowacyjne terapie laserowe. Sebacia polega na docieraniu mikrocząsteczek złota do gruczołu łojowego, dzięki światłu lasera diodowego. Acnelan to nie tylko profesjonalny zabieg w klinice, ale również kontynuacja terapii w zasiszu domowym. Cała procedura bogata jest w kluczowe skladniki aktywne, takie jak: kwas salicylowy, kwas migdałowy oraz kwas szikimowy. Ich skuteczność została potwierdzona przez liczne badania kliniczne i nie ogranicza się tylko do leczenia trądziku, ale uwzględnia również zabiegi usuwające ślady potrądzikowe oraz blizny.

Terapia skóry trądzikowej i łojotokowej

Efekty leczenia trądziku
Efekty leczenia

Laseroterapia w walce z trądzikiem

 

Światło laserowe wykorzystywane w terapii trądziku ma niezwykle szerokie działanie.  Wiązka światła jest wysyłana w głąb skóry i działa na nią na wielu płaszczyznach:

  • ogranicza produkcję sebum (zmniejszenie łojotoku),
  • niszczy bakterie podpowiedzialne za wystąpowanie i zaostrzenie trądziku,
  • zmniejsza widoczność porów, poprzez ich obkurczenie, dochodzi do wygładzenia powierzchni skóry,
  • zwiększa produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co powoduje zwiększoną produkcję nowych komórek, co przyśpiesza proces regeneracji skóry,
  • zredukuje blizny potrądzikowe dzięki wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastyny,
  • ogólna poprawa wyglądu skóry.

W swojej ofercie posiadamy laser CO2, który silnie wygładza skórę i stymuluje procesy regeneracyjne, Golden Touch Smartxide2, który jest połączeniem lasera CO2 i fali radiowej. W Kaniowscy Clinic posiadamy rownież laser pikosekundowy- Discovery Pico, który zmniejsza wydzielanie sebum oraz laser frakcyjny Mosaic, który niszczy bakterie, wyzwalające trądzik.

Laser frakcyjny - CO2 Trwała regeneracja skóry

Zwróć swojej skórze młodość

Innowacyjny laser pikosekundowy Discovery Pico to urządzenie, na które czekaliśmy!

Laserowe zagęszczanie skóry

Wewnętrzne leczenie trądziku we Wrocławiu

Leczenie trądziku młodzieńczego oraz trądziku u osób dorosłych niekiedy wymaga zastosowania leczenia ogólnego w gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu. Zazwyczaj stosuje się doustnie antybiotyki, które działają przeciwbakteryjnie oraz hamują lipolityczną aktywność bakterii Cutibacterium ances. Do najczęściej stosowanych należą leki z grupy tetracyklin, a także erytromycyna, doksycyklina oraz minocyklina. Antybiotykoterapia to leczenie długotrwałe. Na początku stosuje się większe dawki, a od momentu uzyskania widocznej poprawy, następuje stopniowe zmniejszanie dawki leku. Wspomagająco stosuje się również witaminy z grupy B (z wyjątkiem witaminy B12, która może przyczyniać się do zaostrzenia zmian trądzikowych). Do witamin działających przeciwłojotokowo zalicza się także witaminę PP, witaminę C oraz witaminę B2.
Metody leczenia trądziku dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta, najlepsze efekty przynosi terapia łączona.

Ile trwa kuracja?

Szybkie leczenie trądziku jest raczej niemożliwe, mimo iż wielu pacjentów przychodzi z takim oczekiwaniem. Może ono trwać około 6 miesięcy, a w ciężkich odmianach krostkowych, grudkowych i torbielowatych czas terapii może się jeszcze dodatkowo wydłużyć. Całkowite wyleczenie jest możliwe, gdy odpowiednio dobrano terapię we wczesnym stadium rozwoju choroby. Ze względu na ryzyko powstania „dziur” oraz blizn, szczególnie w ciężkich postaciach trądziku, konieczna jest wczesna wizyta u dermatologa, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednią terapię. Zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia istotna jest właściwa pielęgnacja skóry. Wybór kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej również warto skonsultować z dermatologiem. Polecane są zazwyczaj kosmetyki o działaniu przeciwłojotokowym oraz złuszczającym, a także preparaty nawilżające i łagodzące. Skórę należy chronić przed nadmiernym przesuszeniem, które w efekcie naraża ją na ryzyko podrażnień i powstania nowych zmian. W naszej klinice oferujemy szeroką gamę zabiegów najnowszej generacji, które pomogą w utrzymaniu
efektów terapeutycznych. W Kaniowscy Clinic dysponujemy profesjonalnymi kosmetykami do pielęgnacji skory trądzikowej, takich marek jak Medik8 czy Universkin.

Nasza oferta

Oferujemy kompleksowe leczenie trądziku, począwszy od diagnozy dermatologicznej, poprzez dobór odpowiedniej terapii najnowocześniejszymi dostępnymi na rynku metodami, po leczenie podtrzymujące i zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu utrzymanie pozytywnych rezultatów. Metody leczenia dobieramy indywidualnie dla każdego pacjenta. Oprócz leczenia ogólnego i leków do stosowania miejscowego, proponujemy peelingi chemiczne, kurację Acnelan, innowacyjną metodę Sebacia, laseroterapię oraz terapię LED. Światłoterapia wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a pamiętajmy, że trądzik jest chorobą o podłożu zapalnym. Dlatego światło LED będzie świetnym zabiegiem w monoterapii, ale rownież w połączeniu z innymi procedurami, które leczą trądzik. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz na konsultacje z naszymi specjalistami.

Przeciwzapalne i antybakteryjne działanie światła LED

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

Email

 gabinet@kaniowscy.pl