Ginekologia estetyczna to rozwiązanie dla kobiet, które na co dzień zmagają się z różnymi problemami dotyczącymi stref intymnych. Jeszcze kilka lat temu problemy te stanowiły niejako tabu, należały do „wstydliwych”, mało pań decydowało się prosić o pomoc lekarzy. Obecnie wzrosła świadomość kobiet, co do możliwości poprawy ich komfortu intymnego i coraz więcej z nich pojawia się w gabinetach lekarskich. W zależności od podłoża i rodzaju dysfunkcji, pomóc może lekarz dermatolog lub ginekolog. Niektóre problemy wymagają natomiast współpracy lekarzy tych dwóch specjalności.

Kiedy przydają się zabiegi ginekologii estetycznej?

Ginekologia estetyczna to rozwiązanie dla kobiet mających za sobą liczne lub trudne porody, przechodzą okres menopauzy bądź dotyczy ich problem nietrzymania moczu. Wymienione czynniki oraz  specyficzna budowa anatomiczna miejsc intymnych mogą powodować zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu ciała kobiety. To z kolei wpływa na spadek jej samooceny, zamknięcie w sobie i unikanie kontaktów intymnych.

Ginekologia estetyczna daje nowe możliwości terapeutyczne, które pozwalają na przywrócenie kobietom pewności siebie, poprawę samopoczucia oraz likwidację dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Zabiegi tego typu adresowane są do wszystkich kobiet, niezależnie od wieku. Dzięki nim można skutecznie leczyć: wysiłkowe nietrzymanie moczu, suchość pochwy, przerost warg sromowych (labioplastyka), rozluźnienie i wiotkość tkanek pochwy, przywracać pełną estetykę miejsc intymnych.

Rehabilitacja po porodzie z MonaLisa Touch

Po urodzeniu dziecka młode mamy najczęściej martwią się powrotem do wagi sprzed porodu, rozstępami, czy wiotką skórą na brzuchu. Rzadko jednak mówi się o innych problemach, mianowicie tych związanych z intymnymi sferami ciała - mowa o  kroczu i pochwie, które z naturalnych przyczyn po narodzinach dziecka są najbardziej narażone na zmiany. Dochodzi do rozciągnięcia tkanek, co może doprowadzić do tzw. zespołu rozluźnienia pochwy. Powoduje to zmniejszenie satysfakcji seksualnej, mogą pojawić się także trudności z utrzymywaniem moczu.

Jeśli ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. ćwiczenia Kegla) nie pomagają, warto zdecydować się na rewitalizację i regenerację okolic intymnych.

W naszym gabinecie proponujemy terapię MonaLisa Touch™. To nowoczesny laser przeznaczony specjalnie do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, m.in. do rewitalizacji i liftingu pochwy, w tym jej obkurczania.

Zabieg z wykorzystaniem lasera pomaga odzyskać elastyczność pochwy i przy okazji zmniejszyć jej rozmiar oraz poprawić nawilżenie. Energia lasera ogrzewa błonę śluzową pochwy i zawarty w jej tkankach kolagen. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna kolagenowe kurczą się i pojawiają się nowe, co pobudza pochwę do samoregeneracji, staje się ona ciaśniejsza i bardziej elastyczna.

Przebieg zabiegu

Do zabiegu kwalifikuje pacjentkę lekarz ginekolog. Na wizytę należy wziąć ze sobą aktualne badanie cytologiczne.

Zabieg laserowego obkurczania pochwy i jej rewitalizacji wykonujemy z pomocą specjalistycznej głowicy lasera wyposażonej w skaner, którą ginekolog wprowadza do wnętrza pochwy. Laser działa bezpośrednio na ścianki pochwy, powodując mnóstwo precyzyjnie rozmieszczonych mikrourazów w śluzówce – to skutkuje powstaniem nowych komórek i gruczołów. Powoduje to gruntowną przebudowę całej śluzówki pochwy.

Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i okresu rekonwalescencji. Do życia seksualnego można wrócić już po około tygodniu.

Efekty zabiegu

 • poprawa elastyczności pochwy
 • zmniejszenie rozmiaru pochwy
 • poprawa doznań seksualnych
 • poprawa nawilżenia
 • profilaktyka i redukcja wysiłkowego nietrzymania

Już po miesiącu odczuwalne są efekty zabiegu - pochwa jest lepiej nawilżona i ciaśniejsza. To gwarantuje również lepsze doznania podczas seksu. Znika lub w znacznym stopniu zmniejsza się problem nietrzymania moczu.

Liczba sesji laserowych to kwestia indywidualna. Ewentualne kolejne zabiegi wykonuje się po około 2-4 tygodniach.

Ginekologia estetyczna w walce z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem, na tyle, że często pomijany milczeniem. Ginekologia estetyczna ma jednak rozwiązanie! Szacuje się, że 1 na 4 kobiety cierpi, cierpiała lub będzie cierpieć z powodu nietrzymania moczu. Niewiele, bo tylko 25% z nich dzieli się tym problemem ze swoim lekarzem, a ponad 40% kobiet decyduje się na pierwszą wizytę u lekarza dopiero po 5 latach trwania choroby.

Nietrzymanie moczu może dotknąć kobiety niezależnie od wieku. Wynika to między innymi z wrażliwości kobiecych narządów na zmiany hormonalne (ciąża, poród, menopauza).

Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu - wynikające z niewydolności aparatu zamykającego cewkę moczową lub z nadmiernej ruchomości szyi pęcherza moczowego – manifestuje się „popuszczaniem” moczu w chwili kichnięcia, kaszlnięcia lub wysiłku fizycznego
 • naglące nietrzymanie moczu - wynikające ze wzmożonej aktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego lub zmniejszonej podatności ściany pęcherza na rozciąganie – manifestuje się nagłą, niepohamowaną potrzebą oddania moczu
 • mieszane nietrzymanie moczu -  będące połączeniem profili objawowych obu powyższych postaci nietrzymania moczu

Przebieg zabiegu

Zabieg na wysiłkowe nietrzymanie moczu wykonywany jest z pomocą lasera Mona LisaTouch. Zabieg polega na obkurczeniu pochwy, wzmocnieniu jej ścianek i obszaru ujścia cewki moczowej. Laser stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ich liczby i wzmocnienia. Następuje obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi, zmniejsza się kąt nachylenia cewki moczowej, co przywraca jej prawidłowe działanie.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga hospitalizacji. Do aktywności seksualnej można wrócić po około tygodniu.

Efekty zabiegu

Zazwyczaj już po jednym zabiegu, poprawa jest odczuwalna. Dla pełnego efektu zalecamy wykonanie 2-3 zabiegów wykonanych w odstępie 1 miesiąca.

Dzięki zabiegom MonaLisa Touch, kobiety odzyskują komfort zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a ich życie nie ogranicza już krępujący problem. Kobiety odzyskują pewność siebie, co pozytywnie wpływa również na ich życie intymne.

Zabiegi laserem MonaLisa Touch pomocne przy menopauzie

W okresie menopauzy spadek poziomu estrogenów powoduje, ze narządy intymne kobiet ulegają procesom starzenia. Nawet 50% kobiet po menopauzie skarży się na typowe objawy atrofii narządów płciowych, takich jak:

 • suchość pochwy
 • ból podczas stosunku płciowego
 • podrażnienia objawiające się swędzeniem i pieczeniem

Objawy te powodują zmniejszenie doznań i satysfakcji seksualnej oraz obniżenie jakości życia i samopoczucia psychicznego. W okresie menopauzy spada aktywność fibroblastów znajdujących się w błonie śluzowej pochwy a tym samym spadek produkcji kolagenu. Wskutek zmniejszenia liczby i aktywności gruczołów śluzowych pojawia się suchość. Błona śluzowa staje się mniej elastyczna, blada, słabo nawilżona i odżywiona. Dochodzi do zaniku charakterystycznego pofałdowania śluzówki pochwy i jej ścieńczenia. Powoduje to wzmożoną podatność na zakażenia i mikrourazy.

Przebieg zabiegu

Kontrolowana energia lasera dostarczana jest do kanału pochwy oraz obszaru jej wejścia, powoduje „ogrzanie” tkanek. Na skutek tego dochodzi do obkurczania się kolagenu w tkance, błona śluzowa pochwy staje się bardziej napięta i elastyczna. Proces ten powoduje zmniejszenie jej wiotkości oraz niwelowanie skutków zespołu rozluźnienia pochwy.

Zabieg MonaLisa Touch™ wykonywany jest  przy pomocy specjalnej głowicy wyposażonej w skaner, którą ginekolog wprowadza do wnętrza pochwy. Laser działa bezpośrednio na jej ścianki, co skutkuje gruntowną przebudową całej śluzówki pochwy.  Zabieg zapewnia obkurczenie pochwy, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej.

Zabieg jest bezbolesny i  nie wymaga znieczulenia oraz okresu rekonwalescencji.  Po ok. 3 dniach można wrócić do życia seksualnego.

Efekty zabiegu

 • odbudowa błony śluzowej
 • lepsze nawilżenie pochwy
 • zmniejszenie i poprawa elastyczności pochwy
 • redukcja nietrzymania moczu

Labioplastyka

Wszelkie zmiany w wyglądzie narządów intymnych to kwestia, która ma ogromny wpływ na poczucie wartości kobiety, jej  swobodę w relacjach intymnych i jakość życia seksualnego. Utrudnia też niektóre aktywności dnia codziennego. Dlatego też coraz istotniejszą pozycję w ginekologii estetycznej zajmują zabiegi plastyki warg sromowych, czyli labioplastyka.

Przerost lub asymetria warg sromowych mniejszych oraz ich wiotkość może wywoływać u kobiet nie tylko dyskomfort, poczucie wstydu i brak pewności siebie w kontaktach seksualnych, ale także skutkować bolesnymi podrażnieniami, otarciami np. podczas uprawiania sportów (bieganie, jazda na rowerze, jazda konna).

Labioplastyka polega na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych. Zabieg wskazany jest u kobiet, które posiadają zbyt duże, zdeformowane, wiotkie lub asymetryczne wargi sromowe, wykonuje się go niezależnie od wieku.

Można wykonać labioplastykę warg sromowych mniejszych oraz większych.

Labioplastyka warg sromowych mniejszych

Przebieg zabiegu:

Procedurę zabiegową poprzedza wnikliwy wywiad ginekologiczny wraz z badaniem. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (godzinę przed nakładana jest maść znieczulająca), cała procedura trwa ok. 2 h. Terapia polega na usunięciu nadmiernej ilości tkanki. Nie ma konieczności hospitalizacji. Po zabiegu labioplastyki pacjentka może odczuwać dyskomfort, który można łagodzić poprzez przyjmowanie środków przeciwbólowych. Okres gojenia trwa ok.2 tygodni. W tym czasie należy unikać intensywnego ruchu, dźwigania ciężkich przedmiotów, zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Zabiegi labioplastyki wykonywane laserem Mona Lisa Touch™, pozwalają osiągnąć znacznie lepsze rezultaty od procedur przeprowadzanych za pomocą skalpela. Laser pobudza koagulację tkanki, dzięki temu nie pojawia się krwawienie. Maleje dzięki temu ryzyko pojawienia się blizn pooperacyjnych, minimalizuje się obrzmienie obszaru zabiegowego oraz poczucie dyskomfortu po zabiegu, znacznie skraca się okres rekonwalescencji.

Laser nie tylko modeluje zewnętrzne intymne obszary ciała kobiety, ale także zwiększa zwartość i elastyczność tkanki poprzez stymulację produkcji kolagenu .

Efekty zabiegu:

Zabieg labioplastyki przywraca estetyczny wygląd narządów intymnych kobiety, wpływa to na poprawę funkcjonowania, zwiększa komfort i pewność siebie kobiety oraz przywraca jej satysfakcję z życia seksualnego.

Labioplastyka warg sromowych większych – modelowanie kwasem hialuronowym

Labioplastyka warg sromowych większych wykonywana jest najczęściej z powodu ich zaniku – atrofii, której przyczyną może być utrata masy ciała lub pojawiająca się utrata elastyczności skóry. Problem dotyczyć może kobiet w wieku rozrodczym, okołomenopauzalnym oraz menopauzalnym. Odtworzenie regularnych warg sromowych większych o jednakowej wielkości i odpowiedniej objętości służy nie tylko względom estetycznym, ale również prawidłowej ochronie sromu przed otarciami.

Przebieg zabiegu:

Zabieg polega na wypełnianiu warg sromowych większych preparatem na bazie kwasu hialuronowego. Preparat dedykowany jest specjalnie rewitalizacji i modelowaniu okolic intymnych. Celem zabiegu jest przywrócenie objętości wargom sromowym, poprawa ich wyglądu, ich nawilżenie oraz wygładzenie.

Ginekologia estetyczna a likwidowanie suchości sromu

Zabieg ginekologii estetycznej z wykorzystaniem preparatu na bazie kwasu hialuronowego pozwala także na rozwiązanie innego problemu sporej grupy kobiet – suchości sromu. Problem dotyczy kobiet w różnym wieku, również kobiet młodych, u których wynikać może z indywidualnych predyspozycji lub zażywania niektórych leków. U kobiet starszych, w okresie menopauzy problem suchości pochwy i sromu jest zazwyczaj skutkiem spadku poziomu estrogenów. Dolegliwość ta stanowi spory dyskomfort, może prowadzić do powstawania podrażnień, otarć, mikrourazów tych delikatnych okolic ciała, jak również wpływać negatywnie na życie seksualne.

Kwas hialuronowy służy w tym przypadku regeneracji i odbudowie tkanek oraz biostymulacji i nawodnieniu powierzchniowych warstw skóry. Efektem zabiegu jest przywrócenie prawidłowego napięcia i nawilżenia przedsionka pochwy – likwidacja uczucia suchości i dolegliwości bólowych.

Dzięki zabiegom z zakresu nowoczesnej ginekologii estetycznej można skutecznie i bezpiecznie podnieść komfort życia każdej kobiety. Schorzenia, które do niedawna leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować z pomocą bezinwazyjnych lub mało inwazyjnych procedur – unikając okresu rekonwalescencji lub znacznie go skracając.

Metoda odmładzania okolic krocza

Regeneracja i rewitalizacja miejsc intymnych

Umów się na konsultację

+48 71 322 69 09
Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 - 20:00, w soboty w godzinach 09:00 - 14:00.

Godziny pracy

Barycka: Poniedziałek - Piątek 10:00 - 20:00
Plac Teatralny: Wybrane dni od godziny 12:00
Wybrane soboty: 09:00 - 14:00

Lokalizacja

Wrocław, ul. Barycka 1/3 (wejście od ul. Prusa)
Wrocław, Pl. Teatralny 1/18, III piętro

E-mail

 gabinet@kaniowscy.pl