Często w czasie ciąży pojawia się duży niepokój związany z przyrostem masy ciała i rozstępami. Dynamicznie zmieniające się ciało i huśtawka hormonalna mogą przyczyniać się do licznych zmian w ciele młodych mam. Pewnym następstwom okresu ciąży nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać, ale świadomość jak z nimi skutecznie walczyć jest niezmiernie ważna. Wahania masy ciała w okresie ciąży są czymś naturalnym i nie zawsze jesteśmy w stanie im  zapobiec. Wahania hormonalne mogą zmienić funkcjonowanie skóry, mogą pojawić się na niej trudne do wyeliminowania przebarwienia. Najważniejsze jest to, że ze wszystkimi tego typu problemami, które powstały w okresie ciąży, możemy sobie skutecznie poradzić, już zaraz odpowiemy w jaki sposób.

Rozstępy

Okres ciąży to czas, kiedy skóra ulega silnemu rozciągnięciu, a ciało dynamicznie się zmienia. Takie zmiany w stopniu napięcia skóry mogą skutkować powstaniem rozstępów. Rozstępy to kolorowe linie lub smugi, które pojawiają się na skórze w wyniku przyrostu masy ciała lub wzrostu. Rozstępy często zaczynają się od czerwonych lub fioletowych smug i z czasem blakną, stając się białe lub srebrne. Różnica w kolorze pozwala określić ich wiek. Czerwone są świeżymi rozstępami, a biało-srebrzyste rozstępami starymi. Chociaż mogą nigdy nie zniknąć całkowicie, profesjonalne zabiegi mogą zmniejszyć ich rozmiar oraz widoczność.  Niemal każda kobieta w ciąży będzie miała rozstępy, czyli czerwonawe smugi biegnące po piersiach lub brzuchu. Na początku rozstępy mogą być lekko uniesione i swędzące.  Możesz spróbować zapobiec rozstępom, silnie nawilżając skórę.

Czy możemy zahamować powstawanie rozstępów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i prosta. W pewnym stopniu możemy przeciwdziałać powstaniu rozstępów, poprzez nawilżanie skóry, poprawę mikrokrążenia krwi stosując produkty z dedykowanymi substancjami aktywnymi już na początku ciąży lub przed planowaną ciążą. Niestety przy zaburzeniach hormonalnych, przy dużych wahaniach masy ciała takie środki zapobiegawcze mogą być niewystarczające. Stosowanie kremów, balsamów i koncentratów na powstałe już rozstępy, niestety zazwyczaj nie przynosi satysfakcjonujących efektów. W zminimalizowaniu rozstępów najbardziej skuteczne  są zabiegi z zakresu laseroterapii i medycyny regeneracyjnej. Ich skuteczność jest potęgowana w konkretnych seriach zabiegowych. Często należy łączyć poszczególne procedury zabiegowe aby osiągnąć większą skuteczność.

Rozstępy u młodych mam

Jak z nimi skutecznie walczyć?

Wiotkość skóry

Podczas gdy brzuch młodych mam stopniowo się powiększa, skóra ulega intensywnemu rozciągnięciu. Pod wpływem wzrostu, włókna kolagenowe i elastynowe rozciągają się, co wpływa na utratę elastyczności skóry. Po porodzie, mamy jako pierwsze zauważają wzmożoną wiotkość skóry i poszukują skutecznych metod na zwiększenie jędrności skóry. Domowe sposoby w postaci balsamów, koncentratów do ciała niestety mają bardzo ograniczoną skuteczność. By skóra była jędrniejsza i bardziej elastyczna, musi zostać pobudzona produkcja kolagenu i elastyny. Zwiększona produkcja włókien kolagenowych skutkuje zagęszczeniem skóry i poprawą jej funkcjonowania. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak laseroterapia, fala radiowa, nakłuwanie i mikronakłuwanie frakcyjne, intensywnie mobilizują produkcję kolagenu, dlatego z powodzeniem są wykorzystywane w zabiegach ujędrniających ciało po ciąży.

Wiotkość skóry u młodych mam

Zabiegi na wiotką skórę

Zmiany skórne w okresie ciąży

Wiele kobiet doświadcza zróżnicowanych zmian skórnych, które pojawiają się w czasie ciąży  - w tym wysypki, zaczerwienienia, trądzik i przebarwienia. Wynikają one głównie z huśtawki hormonalnej, której doświadcza każda kobieta w ciąży. Zmiany te mogą się pojawiać już w pierwszym trymestrze , ale nie jest to powód do obaw! Są one tak powszechne, że byłoby nietypowe, gdybyś nie doświadczyła żadnego z nich w dowolnym momencie ciąży. Celowana, dobrze dobrana pielęgnacja może nie tylko pomóc w usuwaniu tych zmian, ale również może im przeciwdziałać. Dlatego tak ważna jest prawidłowo dobrana pielęgnacja przy wykorzystaniu dermokosmetyków, które będą celowały w problem. Proszę jednak pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki dedykowane są do stosowania w okresie ciąży. Dlatego warto jest wszelkie problemy skórne skonsulować w pierwszej kolejności z dermatologiem, żeby mógł zalecić bezpieczne do stosowania kremy lub dermokosmetyki.

Przebarwienia, które mogą pojawiać się już w trakcie ciąży, są wynikiem zwiększonej pigmentacji spowodowanej wzrostem hormonów ciążowych. Melasma (zaburzenie pigmentacji skóry, powstałe na skutek wahań hormonalnych), powoduje pojawienie się ciemnych plam na twarzy, często na nosie i policzkach. Linea nigra to ciemna linia, która może tworzyć się między pępkiem a okolicą łonową podczas ciąży. Prawie 75 procent kobiet w ciąży doświadcza melasmy, a 90 procent linea nigra. Nie można całkowicie zapobiec tym stanom, ale stosowanie celowanej pielęgnacji i kremu przeciwsłonecznego, szczególnie na twarzy, może przeciwdziałać tym zmianom. Większość powinna zniknąć po porodzie, wtedy, kiedy gospodarka hormonalna wraca do normy. Nie martw się, jeśli przebarwienia nie ustąpią. Szereg zabiegów profesjonalnych, w tym zabiegi laseroterapii np. laserem tulowym Lavieen lub Discovery Pico, skutecznie poradzi sobie z powstałymi przebarwieniami.

Przebarwienia u młodych mam

Skuteczne sposoby na usunięcie przebarwień

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Po narodzinach dziecka możesz być bardzo podekscytowana utratą wagi, którą przybrałaś w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Pamiętaj jednak, że zbyt szybka utrata wagi może  sprawić, że skóra będzie wiotka i mało elastyczna. Jeśli schudniesz zbyt szybko, stracisz zarówno tkankę tłuszczową, jak i mięśnie. Niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną, staraj się schudnąć maksymalnie od jednego do dwóch kilogramów tygodniowo. Takie tempo utraty wagi zapewnia zdrowsze ciało i jest trwałe w perspektywie długoterminowej. W redukcji tkanki tłuszczowej mogą być również pomocne zabiegi kosmetologiczne, które będą przyspieszały metabolizm oraz zmniejszały objętość komórek tłuszczowych. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i zabiegi gabinetowe mogą przynieść długofalowe i satysfakcjonujące efekty, w powrocie do formy sprzed ciąży. W Kaniowscy Clinic oferujemy szereg zabiegów pomagających redukcję tkanki tłuszczowej, w tym między innymi mało inwazyjne zabiegi z zastosowaniem technologii AccentPrime lub Onda, lub bardziej inwazyjne zabiegi liposukcji laserowej.

Tkanka tłuszczowa u młodych mam

Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Ginekologia estetyczna

Poród to ogromny wysiłek fizyczny dla ciała kobiety, co może się wiązać z pewnymi negatywnymi następstwami. W czasie porodu może dojść do nadmiernego naciągnięcia pochwy i krocza. W niektórych wypadkach, nadwerężone mięśnie dochodzą do formy w przeciągu kilku tygodni po porodzie. Zdarza się, że trzeba nad nimi popracować by wróciły do swojej funkcjonalności. Lekkie zaburzenia da się "leczyć" za pomocą fizjoterapii, poprzez wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, są to tak zwane ćwiczenia Kegla. Poważniejsze problemy, takie jak: problemy z nietrzymaniem moczu, nadmierne wysuszenie śluzówki, lub nadmierne rozciągnięcie pochwy, warto skonsultować ze specjalistą.
Ginekologia estetyczna to szybko rozwijająca się gałąź medycyny, która jest pomocna w wyżej wymienionych zaburzeniach. Za pomocą specjalistycznych procedur przeprowadza się chirurgiczną korektę miejsc intymnych, np. plastykę pochwy (waginoplastyka) czy krocza (perineoplastyka). Można również skorzystać z mniej inwazyjnych sposobów leczenia z użyciem lasera. Laseroterapia wiąże się z wysoką skutecznością, pod warunkiem wyboru dobrego specjalisty. Odpowiednio dobrany laser świetnie poradzi sobie z następstwami porodu takimi jak nadmierne rozciągniecie pochwy czy nietrzymaniem moczu. W Kaniowscy Clinic zabiegi laserowe z zakresu ginekologii funkcjonalnej wykonuje lekarz za pomocą lasera Mona Lisa Touch.

Ginekologia estetyczna

Narzędzia ginekologii estetycznej u młodych mam

Blizna po cesarskim cięciu

Nie zawsze możliwy jest poród siłami natury, w niektórych sytuacjach niezbędne jest cesarskie cięcie. Jest to zabieg chirurgiczny, w wyniku którego może powstać blizna. Blizny po cesarskim cięciu są zwykle małe i znajdują się poniżej linii bikini. Gdy rana po cięciu się zagoi, możesz mieć tylko wyblakłą linię, która jest ledwo zauważalna. Niestety blizny nie zawsze są małe i estetyczne, czasami by zmniejszyć ich widoczność są niezbędne zabiegi medycyny regeneracyjnej i estetycznej. Sposób leczenia blizn jest różny, a rozmiar blizny może się różnić. Ważne, aby jak najszybciej po porodzie mobilizować bliznę, już po wygojeniu się rany należy podjąć działania by poprawić wygląd blizny po cesarskim cięciu. Bardzo ważne w terapii blizny po cesarskim cięciu jest masaż blizn. Regularne masowanie blizny po zagojeniu może również zmniejszyć jej wygląd. Masowanie stymuluje skórę i pobudza przepływ krwi, co sprzyja wzrostowi komórkowemu. Masuj bliznę okrężnymi ruchami palcem wskazującym i środkowym przez 5 do 10 minut dziennie. Po zagojeniu rany, skutecznym narzędziem, który zmniejszy widoczność blizny będzie terapia laserowa.  Laseroterapia może zmiękczyć i poprawić wygląd blizn, a także usunąć wypukłą bliznę. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, niezbędna jest seria zabiegowa. Natomiast niezwykle skuteczną metodą w zmniejszaniu widoczności blizny jest naświetlanie blizny lampą LED. Terapię tą można rozpocząć już od pierwszego dnia po porodzie. Światłoterapia LED intensywnie pobudza skórę do procesów regeneracyjnych, pobudza metabolizm komórkowy i przyspiesza proces gojenia się rany i proces samonaprawy. Szybko rozpoczęta terapia naświetlania LEDem spowoduje, że blizna będzie minimalna, lub w ogóle zaniknie. By blizna była mało widoczna i estetyczna, należy ją mobilizować tak szybko jak jest to możliwe. Czasami mimo intensywnych starań, blizna nie wygląda tak jakbyśmy sobie tego życzyli, z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej, które skutecznie zmniejszą widoczność blizny i przywrócą prawidłowe funkcjonowanie skóry wokół blizny.

Blizna po cesarskim cięciu

Jak zmniejszyć widoczność blizny?

Ciąża i narodziny to niezwykły czas w życiu kobiety. Ciało kobiety intensywnie się zmienia, dynamika tych zmian może prowadzić do wielu następstw. Duże wahania masy ciała przyczyniają się do silnego rozciągnięcia skóry, co z kolei może prowadzić do rozstępów, czyli czerwonych lub białawo-srebrzystych pasm na skórze. Młode mamy często obserwują również spadek elastyczności skóry brzucha oraz nagromadzenie tkanki tłuszczowej zwłaszcza w okolicy ud, ramion i brzucha. Pewnym zmianom jesteśmy w stanie przeciwdziałać, stosując celowaną profilaktykę. Z pewnymi następstwami okresu ciąży, takimi jak rozstępy i blizna po cesarskim cięciu, skutecznie radzą sobie narzędzia medycyny regeneracyjnej i estetycznej. Celowana pielęgnacja domowa i gabinetowa może poradzić sobie z widocznymi przebarwieniami, z którymi często walczą młode mamy. Natomiast lasery wykorzystywane w ginekologii estetycznej mogą niwelować następstwa porodu siłami natury, np. rozciągnięcie pochwy.

Zabiegi z zakresu laserorterapii, medycyny estetycznej i kosmetologii mogą pomóc w powrocie młodym mamom do formy. Przyspieszają regenerację, pozwalają usunąć nieestetyczne zmiany i działają długofalowo. W Kaniowscy Clinic posiadamy wszelkie niezbędne narzędzie, by przyspieszyć powrót młodych mam do formy sprzed ciąży. Najważniejsza dla odpowiedniego dobrania procedury leczniczej jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegów, dlatego serdecznie zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy specjalistów dermatologów.