Okres ciąży to czas, kiedy skóra ulega silnemu rozciągnięciu, a ciało dynamicznie się zmienia. Takie zmiany w stopniu napięcia skóry mogą skutkować powstaniem rozstępów. Rozstępy to kolorowe linie lub smugi, które pojawiają się na skórze w wyniku przyrostu masy ciała lub wzrostu. Rozstępy często zaczynają się od czerwonych lub fioletowych smug i z czasem powoli blakną, stając się białe lub srebrne. Różnica w kolorze pozwala odróżnić ich wiek, czerwone są świeżymi rozstępami, a biało-srebrzyste rozstępami starymi. Chociaż mogą nigdy nie zniknąć całkowicie, profesjonalne zabiegi mogą zmniejszyć ich rozmiar oraz widoczność.
Ciąża to czas dynamicznych zmian, ciało kobiety zmienia się każdego dnia, skóra brzucha silnie napina się i ulega rozciągnięciu. W wyniku tych procesów dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych, w następstwie czego powstają rozstępy. Na początku rozstępy mogą być lekko uniesione i swędzące. Z czasem zmieniają kolor od czerwonych lub różowych przez fioletowo-niebieskie do blado-srebrzystych, bardziej przypominających blizny. Te świeże, zaczerwienione rozstępy są bardziej podatne na leczenie, dlatego wszelkie zabiegi będą zdecydowanie skuteczniejsze. W początkowej – zapalnej fazie – rozstępy są czerwone, ponieważ pod skórą obecne są naczynia krwionośne. Obecność funkcjonujących naczyń krwionośnych sprawia, że czerwone rozstępy lepiej reagują na leczenie. W późniejszej fazie naczynia te zanikają, stąd wynika mniejsza skuteczność zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej.
Inne przyczyny powstawania rozstępów
Rozstępy to rodzaj blizny, która pojawia się, gdy nasza skóra szybko się rozciąga lub kurczy. Nagła zmiana powoduje pęknięcie kolagenu i elastyny, które wspierają naszą skórę. Nie u każdego pojawiają się wąskie prążki na skórze. Wydaje się, że rolę w powstawaniu rozstępów odgrywają głównie wahania poziomu hormonów i czynniki genetyczne. Rozstępy najczęściej pojawiają się w przypadku:
- Szybkiego wzrostu, który ma miejsce w okresie dojrzewania
- Ciąży
- Szybkiej utraty lub przyrostu masy ciała
- Treningu siłowego, gdy masz szybki przyrost masy mięśniowej.
Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może również powodować powstawanie rozstępów.
Czy możemy zahamować powstawanie rozstępów?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i prosta. W pewnym stopniu możemy przeciwdziałać powstaniu rozstępów, poprzez regularne nawilżanie skóry i poprawę mikrokrążenia krwi stosując produkty z dedykowanymi substancjami aktywnymi już od początku ciąży lub nawet przed planowaną ciążą. Niestety przy zaburzeniach hormonalnych i przy dużych wahaniach masy ciała takie środki zapobiegawcze mogą być niewystarczające. Stosowanie kremów, balsamów i koncentratów na powstałe już rozstępy, niestety nie jest w stanie przynieść satysfakcjonujących efektów. W zminimalizowaniu rozstępów pomocne są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i regeneracyjnej. Ich skuteczność zwiększa się, gdy wykonamy je w zaleconych seriach zabiegowych. Często dla osiągnięcia najlepszej skuteczności w Kaniowscy Clinic łączymy ze sobą różne procedury zabiegowe.
Skuteczne zabiegi na rozstępy
W Kaniowscy Clinic dysponujemy urządzeniami, za pomocą których możemy znacząco zmniejszyć rozmiar i widoczność rozstępów. Wszystkie te zabiegi mają na celu uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych, stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny oraz poprawę mikrokrążenia krwi. Do najskuteczniejszych zabiegów w terapii rozstępów możemy zaliczyć: naświetlanie lampą LED, zabiegi laserem CO2, laserem Discovery Pico, laserem Mosaic, Dermapen 4, karboksyterapię oraz mezoterapię igłową.
Laseroterapia
Laserowe usuwanie rozstępów polega na odnawianiu powierzchni skóry i na pobudzaniu jej do procesów regeneracyjnych. Podczas zabiegu, skoncentrowana wiązka światła stymuluje produkcję ważnych białek. Laseroterapia może pomóc wygładzić rozstępy i zmniejszyć ich widoczność.
Do zabiegu resurfacingu skóry stosowane są dwa rodzaje laserów : ablacyjne i nieablacyjne. Lasery ablacyjne (laser CO2, laser tulowy Lavieen) niszczą górne warstwy skóry, pobudzając ją do procesu samonaprawy. Nowo powstałe tkanki skóry będą miały ujednoliconą teksturę i koloryt. Lasery nieablacyjne (laser Mosaic, Smartxide Touch 2) powodują powstanie mikokanalików uszkodzeń termicznych, wokół nich znajdują się „wysepki” zdrowej skóry, dzięki temu okres rekonwalescencji jest znacznie skrócony.
Terapia medycznym dwutlenkiem węgla
Karboksyterapia stanowi połączenie nakłuwania skóry i podania medycznego dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla poprawia mikrokrążenie krwi w skórze i poprawia dotlenienie i odżywienie tkanek. Pobudza intensywnie produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego zwiększając jędrność i elastyczność skóry.
Darmapen 4
Zabieg Dermapen 4 to najnowszej generacji urządzenie do mikronakłuwania frakcyjnego, podczas jednej sekundy zostaje wytworzonych około 1700 mikrokolumienek w skórze, co pobudza ją do procesów regeneracyjnych. Zostaje ujednolicona tekstura i koloryt skóry, tym samy widoczność rozstępów zmniejsza się.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na śródskórnym podaniu dedykowanych substancji aktywnych, które będą poprawiały mikrocyrkulację krwi oraz jędrność i elastyczność skóry. Samo nakłuwanie skóry pobudza jej fizjologiczne procesy naprawcze, a koktajle bogate w substancje aktywne lub osocze bogatopłytkowe, potęgują końcowy efekt zabiegowy.
Terapia LED
Terapia światłem LED przyspiesza proces gojenia się ran, dodatkowo stymuluje procesy regeneracyjne naszej skóry. W naszych gabinetach stosujemy naświetlanie lampą LED po wszystkich zabiegach dla przyspieszenia procesu regeneracji. Zalecamy rozpoczęcie terapią lampą już podczas karmienia, kiedy jeszcze inne zabiegi nie są wskazane.
Rozstępy to bardzo częsty problem u młodych mam. Dynamicznie zmieniające się ciało w okresie ciąży może indukować powstanie rozstępów. Istnieją jednak dostępne opcje zmniejszania widoczności rozstępów, takie jak laseroterapia czy mikronakłuwanie skóry. Synergiczne połączenie profesjonalnych zabiegów może znacząco poprawić wygląd rozstępów.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące terapii rozstępów w naszych gabinetach, umów się na wizytę do naszych specjalistów, którzy ustalą indywidualny plan leczenia.