Laser pikosekundowy na przebarwienia jest obecnie stosowany coraz częściej, co w dużej mierze wynika z dużych możliwości tego systemu pod kątem redukcji zmian skórnych. Zabieg wykonany za pomocą tego urządzenia pozwala także na redukcję blizn, zmarszczek czy innych niedoskonałości. Zastosowanie lasera tego typu intensywnie liftinguje skórę, dzięki czemu przyczynia się do poprawy jej ujędrnienia, zagęszczenia i napięcia oraz sprzyja głębokiej przebudowie jej struktur.

Spis treści:
Jak działa?
Specyfika pracy urządzenia
Główne przeciwwskazania
Jak zastosować?
Etap przygotowawczy i procedura
Wskazania pozabiegowe

Jak działa laser pikosekundowy na przebarwienia?

 

Laser pikosekundowy na przebarwienia to jedno z urządzeń, które wykorzystują specjaliści naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. System ten bazuje na technologii umożliwiającej indywidualny dobór długości fali emitowanego światła, co znacząco podnosi precyzję penetracji. Laser ten można też skonfigurować pod względem najważniejszych parametrów, włącznie z głębokością działania czy temperaturą. Jego praca w dużej mierze polega na wywołaniu odpowiedniego bodźca cieplnego, który ma szczególne znaczenie w przypadku redukowania przebarwień skórnych różnego typu.

Specyfika pracy lasera

Zabieg z wykorzystaniem lasera pikosekundowego najczęściej wykonywany jest w odpowiednio zaplanowanych seriach. Jego parametry zależą przede wszystkim od rodzaju występujących zmian. Odpowiednio skonfigurowane urządzenie emituje światło, które następnie jest absorbowane przez obecny w tkance docelowej pigment. Strumień ciepła wytwarzany w tym procesie wywołuje pożądane zmiany w strukturach włóknistych skóry, dzięki czemu finalnie doprowadza do rozpadu barwnika. Laser tego typu emituje energię, która jednocześnie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. W ten sposób zabieg angażuje do pracy fibroblasty, co w konsekwencji dodatkowo poprawia wygląd skóry. System wykorzystywany w tym celu pozwala na zredukowanie przebarwień na różnych obszarach ciała.

Główne przeciwwskazania

Z uwagi na stosunkowo dużą intensywność zabiegu, do przeprowadzenia go występuje kilka przeciwwskazań. W znacznej mierze wynika to zarówno ze specyficznej długości fali, krótkiego czasu trwania impulsów, jak i bardzo głębokiego oddziaływania energii. Zabieg nie jest przeznaczony dla osób, które wykazują tendencję do rozwoju blizn keloidowych i przerostowych. Laseroterapia w takiej formie nie sprawdzi się również w przypadku współwystępujących chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, egzema czy łuszczyca. Przeciwwskazaniem są także zmiany skórne powstałe wskutek zakażenia opryszczką zwykłą, infekcje oraz aktywne stany zapalne. Zabiegu nie powinno się ponadto wykonywać u osób ze świeżą opalenizną oraz przyjmujących zioła czy leki światłouczulające.

Jak stosować laser pikosekundowy na przebarwienia?

Laser pikosekundowy na przebarwienia zawsze powinien być stosowany na podstawie szczegółowej konsultacji ze specjalistą. Podstawę wykonania zabiegu stanowi tym samym właściwa kwalifikacja, która umożliwi optymalne dopasowanie przebiegu procedury. Laser pikosekundowy jest stosowany zarówno pod kątem redukowania zmian, jak i przebudowy skóry oraz jej liftingowania. Procedura z jego wykorzystaniem może być wykonywana na różnych obszarach twarzy i ciała, włącznie z delikatnymi okolicami oczu, szyi czy dekoltu.

Etap przygotowawczy i procedura

Kwalifikacja do zabiegu polega na szczegółowej analizie stanu skóry pod kątem indywidualnych potrzeb. Na tej podstawie specjalista decyduje, czy jej typ oraz kondycja są odpowiednie do przeprowadzenia procedury z wykorzystaniem lasera pikosekundowego. Po konsultacji możliwy jest też optymalny dobór parametrów systemu, przede wszystkim częstotliwości, intensywności i czasu trwania emitowanych impulsów. Zabieg z wykorzystaniem tej technologii z reguły zajmuje około 40-60 minut, przy czym zależy to od wybranego obszaru ciała. Procedura może być rozłożona na określoną liczbę sesji, na co wpływa indywidualne zapotrzebowanie. Proces gojenia w każdym przypadku nieco się różni, w zależności od stopnia nasilenia redukowanych przebarwień. Rekonwalescencja z reguły jest dość szybka, dzięki czemu pacjent nie ma problemów ze sprawnym powrotem do codziennej aktywności.

Wskazania pozabiegowe

Skóra poddana procedurze z wykorzystaniem lasera może być opuchnięta i zaczerwieniona przez pewien czas, jednak z reguły takie objawy mijają po około tygodniu. Jeżeli przebarwienia nie zostały dostatecznie zredukowane, na wykonanie kolejnego zabiegu można się zdecydować po upływie miesiąca. Po laseroterapii w takiej formie należy stosować się do konkretnych zaleceń specjalisty, włącznie z unikaniem nadmiernej ekspozycji słonecznej czy korzystania z intensywnie działających kosmetyków. Lekarz z reguły zleca pacjentowi odpowiednią pielęgnację, która przyspiesza regenerację skóry i potęguje efekty zabiegu. Po użyciu lasera należy również pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i nawilżaniu skóry.