Leczenie melasmy jest niezbędne dla poprawnego wyeliminowania zmiany skórnej tego typu, która najczęściej objawia się nieregularnym, jasno- lub ciemnobrązowym przebarwieniem. Za przyczynę powstawania takich plam uznaje się nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, uwarunkowania genetyczne, nadmierną ekspozycję słoneczną czy stosowanie niektórych leków i kosmetyków. Melasma najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym, jednak może dotknąć również inne osoby.

Spis treści:
Kiedy należy je przeprowadzić?
Podłoże problemu
Przebieg terapii
Jak wygląda terapia laserowa?
Możliwości lasera pikosekundowego
Zastosowanie lasera tulowego

Kiedy należy przeprowadzić leczenie melasmy?

Leczenie melasmy należy rozpocząć po prawidłowej diagnostyce tego problemu, którą powinien zająć się lekarz dermatolog. Badaniem takich zmian oraz ich redukcją zajmujemy się w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Głównym celem terapii jest ujednolicenie kolorytu skóry, a także jej wygładzenie oraz przywrócenie naturalnego wyglądu. Do redukcji tego typu zmian służą zaawansowane technologie i systemy, które mogą się sprawdzić również w przypadku innych zmian skórnych. Obecnie bardzo często zastosowanie znajdują urządzenia laserowe o odpowiednich parametrach.

Podłoże problemu

Melasma jest zaliczana do dermatoz, a jej występowanie stanowi bezpośredni skutek nadmiernego gromadzenia się naturalnego barwnika – melaniny. Taka zmiana nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie sprawia większych dolegliwości, jednak pozostaje sporym problemem estetycznym. Nazywana również ostudą, zwykle pojawia się u kobiet o ciemniejszej cerze, jednak może wystąpić także u osób z jasną karnacją. Podłoże takich przebarwień może być dość zróżnicowane, co wpływa na specyfikę terapii. Zmiany te często przybierają postać przewlekłą, przez co utrzymują się nawet przez kilka miesięcy lub lat. Ostuda spowodowana wahaniami hormonów podczas ciąży przeważnie samoistnie ustępuje po porodzie. Może jednak wrócić po pewnym czasie, co wynika ze wzmożonej produkcji melaniny przez melanocyty. Proces melanogenezy pobudza też produkcja estrogenów, progesteronu czy melanotropiny, które podnoszą ilość barwnika w naskórku i warstwie brodawkowej skóry właściwej.

Przebieg terapii

Zmiany tego typu możemy usunąć za pomocą odpowiednich systemów laserowych, których funkcje pozwalają na zredukowanie określonych zmian pigmentacyjnych. Podstawę stanowi jednak sama diagnostyka przebarwień, pozwalająca na dobór właściwej metody. Urządzenia laserowe emitują wiązkę światła o odpowiednich parametrach, które są specjalnie przystosowane do wymagań skóry. Poszczególne systemy różnią się specyfiką działania i funkcjonalnością. W ramach laseroterapii możemy pozbyć się różnych zmian skórnych, pobudzając jednocześnie skórę do naturalnej regeneracji. Zależnie od rodzaju aparatury i potrzeb, zabieg jest wykonywany jednorazowo lub w zaplanowanych seriach. Lasery umożliwiają usuwanie nie tylko melasmy i innych przebarwień, ale też rozstępów, blizn, cellulitu czy zmarszczek.

Jak wygląda leczenie melasmy z użyciem lasera?

Leczenie melasmy rozpoczyna się od doboru właściwej metody laserowej, a także ustalenia zakresu realizowanych działań. Zabieg jest zalecany zwłaszcza w przypadku przebarwień utrzymujących się długi czas, opornych na usuwanie z wykorzystaniem innych rozwiązań terapeutycznych. Ostudzie o podłożu hormonalnym często towarzyszą inne objawy, takie jak stany zapalne, uszkodzenia skóry czy pomniejsze niedoskonałości. Ich usunięcie również jest możliwe, jednak kluczowe znaczenie ma poprawna kwalifikacja pacjenta oraz odpowiednie zaplanowanie całego programu leczenia.

Możliwości lasera pikosekundowego

W redukcji tego typu przebarwień zastosowanie znajduje chociażby laser pikosekundowy. Urządzenie pracujące w tym systemie dysponuje specjalną końcówką frakcyjną, która emituje krótkie impulsy o znacznej mocy i w ten sposób odpowiada za stymulowanie struktur skóry. W tej technologii możemy zastosować wiązki o podwójnej długości fali, a także indywidualnie dobrać tryb pracy lasera. Taki system sprawdza się nawet w przypadku potrzeby docierania do najgłębszych warstw skóry, a tym samym zapewnia odpowiednie wsparcie stymulowanym procesom regeneracyjnym. Laser pikosekundowy podlega ścisłej kontroli na etapie zabiegu, a jego zastosowanie nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Zastosowanie lasera tulowego

Innym urządzeniem stosowanym w usuwaniu melasmy jest laser tulowy. System ten można wykorzystać w redukcji zmian pigmentacyjnych o różnym podłożu, włącznie z tymi spowodowanymi wahaniami w gospodarce hormonalnej. Urządzenie to odznacza się przede wszystkim unikalnym źródłem energii, którym jest najrzadszy na ziemi lantanowiec – tul. Aparatura laserowa tego typu jest przystosowana do pracy w kilku trybach działania, zapewniając emisję fali o długości nawet 1927 nm. System ten może być optymalnie dostosowany pod względem parametrów, co znacząco zwiększa precyzję procedury. Zabieg wymaga też indywidualnego doboru intensywności energii i długości impulsu, co pozostaje nie bez wpływu na właściwą przebudowę skóry oraz wyrównanie jej struktur.