Leczenie trądziku młodzieńczego to długotrwały i wymagający proces, który wymaga umiejętnej diagnostyki oraz bardzo systematycznej terapii. W znacznym stopniu wynika to z przewlekłego charakteru schorzenia, a także jego zróżnicowanego podłoża. Głównym celem leczenia jest zmniejszenie objawów trądziku i skrócenie jego przebiegu. Nie bez znaczenia pozostaje zapobieganie nieestetycznym i trudnym do późniejszego usunięcia powikłaniom, takim jak blizny i przebarwienia.

Spis treści:
Kiedy konieczna jest terapia?
Objawy
Przebieg schorzenia
Jak przeprowadzić terapię?
Zalecane terapie
Uzupełnienie leczenia

Kiedy jest konieczne leczenie trądziku młodzieńczego?

Leczenie trądziku młodzieńczego wymaga odpowiedniej współpracy ze specjalistą, a także stosowania się do wszystkich zaleceń. Specjalistyczne terapie tego typu prowadzimy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Trądzik młodzieńczy występuje u nawet 80% osób w wieku dojrzewania. Do jego głównych przyczyn zalicza się zwiększoną produkcję łoju blokującego pory włosowo-łojowe. W rezultacie następuje nagromadzenie się bakterii Cutibacterium acnes, które poprzez rozłożenie łoju i wydzielenie kwasów tłuszczowych wywołują reakcje zapalne i immunologiczne. Nadprodukcja łoju często wynika też z aktywności androgenów, predyspozycji genetycznych czy niewłaściwej higieny.

Objawy

Zmiany trądzikowe zwykle ujawniają się w okolicach łojotokowych jako guzki, krosty, grudki i ropne torbiele. Z reguły występują na twarzy w okolicach czoła, policzków, brody i nosa, jednak mogą się pojawić także na plecach, ramionach, dekolcie czy pośladkach. W przypadku ciężkich form trądziku, na skórze nierzadko pozostają widoczne blizny. Aby zmniejszyć ryzyko ich występowania, zalecamy jak najszybszą konsultację z dermatologiem i podjęcie leczenia. Trądzik młodzieńczy zwykle początkowo objawia się pojedynczymi zaskórnikami, które mogą być otwarte lub zamknięte. Te pierwsze cechują się ciemnym zabarwieniem u szczytu, a także wydobyciem łojowo-rogowej wydzieliny. Zaskórniki zamknięte są niewielkie i białe, a ich obecność wynika z nagromadzenia korneocytów u ujścia gruczołów łojowych.

Przebieg schorzenia

Trądzik jest chorobą przewlekłą, która często wykazuje łagodniejszy przebieg lub ulega remisji w okresie letnim. Na zaostrzenie objawów wpływają różne czynniki, takie jak sposób odżywiania, stres czy nadmierna potliwość. U dziewcząt w okresie dorastania, zmiany trądzikowe często nasilają się na kilka dni przed menstruacją. Zależnie od rodzaju zmian skórnych, wyróżnić można odmianę choroby grudkową, guzkową, krostkową oraz torbielowatą. W młodym wieku najczęściej występują grudki o stałej konsystencji i średnicy do 1 cm, które są bolesne i zaczerwienione. Krosty charakteryzują się obecnością ropnej wydzieliny, a ich pojawienie się zwykle poprzedza dyskomfort i zaczerwienienie skóry. W poważniejszych postaciach trądziku występują torbiele i guzki często powiązane z zaburzeniami hormonalnymi. Takie wykwity wykazują największą tendencję do pozostawiania trwałych śladów na skórze.

Jak przeprowadzić skuteczne leczenie trądziku młodzieńczego?

Skuteczne leczenie trądziku młodzieńczego zazwyczaj rozpoczyna się od zastosowania odpowiednio zaplanowanej terapii zewnętrznej. W tym celu można wykorzystać miejscowe leki antybakteryjne, przeciwłojotokowe, przeciwzapalne i keratolityczne, a także antybiotyki. Do środków o właściwościach przeciwtrądzikowych należą też preparaty z kwasem salicylowym, kwasem migdałowym oraz cynkiem. Aby zapobiegać powstawaniu nowych zmian, zastosować można również peelingi chemiczne. W leczeniu wykorzystuje się ponadto laseroterapię, nierzadko połączoną z zabiegami domowymi przy użyciu odpowiednich preparatów.

Zalecane terapie

U niektórych osób konieczna jest nie tylko terapia zewnętrzna, ale też leczenie ogólne w gabinecie dermatologicznym. W takim przypadku można zastosować środki hamujące aktywność lipolityczną bakterii, w tym doksycyklinę, erytromycynę, minocyklinę czy leki z grupy tetracyklin. Z reguły antybiotykoterapia przebiega długotrwale z większymi dawkami na początku, a po uzyskaniu poprawy następuje ich zmniejszenie. W leczeniu stosuje się również wspomagająco witaminy z grupy B, witaminę C czy witaminę PP. Czas trwania kuracji zależy od stopnia zaawansowania trądziku, jednak zwykle trwa minimum 6 miesięcy. Szanse całkowitego wyleczenia wzrastają w przypadku odpowiednio wczesnego dobrania właściwej terapii.

Uzupełnienie leczenia

Pacjent przez cały okres leczenia powinien też dbać o właściwą pielęgnację skóry, włącznie ze stosowaniem specjalnych kosmetyków o działaniu złuszczającym i przeciwłojotokowym oraz łagodzącym i nawilżającym. Jako uzupełnienie terapii można też zastosować naświetlanie lampą LED, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Zabieg ten sprawdza się również w połączeniu z innymi procedurami. Leczenie trądziku zawsze powinno być przeprowadzone kompleksowo, jednak kluczowe znaczenie ma prawidłowa diagnoza dermatologiczna oraz zastosowanie właściwych metod.