LED – Paleta leczniczych barw
PALETA LECZNICZYCH BARW
Podczas naświetlania z wykorzystaniem technologii LED, światło przenika w głąb skóry i uruchamia szereg reakcji w komórce. W ten sposób uruchomione zostają mechanizmy naprawcze pożądane w procesie leczenia.
Poszczególne kolory światła posiadają inną długość fali i odpowiadają za wywołanie innej reakcji w komórce, co z kolei stymuluje określony proces zachodzący w skórze. W zależności od tego, jakie efekty terapeutyczne chcemy osiągnąć, takim kolorem światła musimy zadziałać.
Każda długość fali wpływa inaczej na funkcjonowanie komórek – wszystko bowiem w naturze, w tym komórki tkanki, bakterii, wirusów etc. reagują na unikalną częstotliwość. Tak więc, aby naświetlenia były skuteczne, należy dopasować parametry terapii do danego problemu czy schorzenia.
Leczenie światłem LED opiera się na łączeniu wielu kolorów światła. Liczne badania kliniczne doprowadziły do opracowania odpowiednich programów terapeutycznych – ustalono gotowe schematy naświetleń, biorące pod uwagę optymalną kombinację świateł i długość naświetlania dedykowaną danej „jednostce chorobowej”.
Dr Ewa Kaniowska i dr Michał Kaniowski wraz z dr Michelle Pelletier – dermatolog, wybitną ekspert w dziedzinie naświetleń z wykorzystaniem technologii LED, prezes międzynarodowej organizacji Led Academy.
Z dr Pelletier pozostajemy w kontakcie, w celu wymiany doświadczeń oraz udoskonalania prowadzonych terapii LED.
W naszej Klinice naświetlania wykonujemy nowoczesnym sprzętem. Do dyspozycji pacjenta są – lampa Led Triwings oraz najnowocześniejsze łóżko LED MOST LEDS – które posiadamy jako pierwsi w Polsce! Główną zaletą łóżka jest możliwość naświetlania całego ciała. Jest to bardzo pożądane przy schorzeniach rozległych, obejmujących znaczny obszar skóry.
Kolory świateł – zakres działania poszczególnych długości fal
Światło fioletowe
Działa antybakteryjnie, zwiększa uwalnianie melaniny i aktywuje melanocyty oraz wpływa na pigmentację. Wykorzystywane jest w leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych. Światło niebieskie
Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne – hamuje rozwój stanów zapalnych u pacjentów z trądzikiem pospolitym i trądzikiem różowatym. Światło to jest w stanie niszczyć bakterie nie naruszając tkanek skóry, a przy tym zminimalizować trądzik i leczyć go w okresie zapalnym w stosunkowo krótkim czasie. Światło żółte
Dostarcza energii komórkom skóry i wspomaga proces przemian komórkowych. Wykorzystywane jest w leczeniu rumienia, leczenie naczyniaków, zmian naczyniowych, plam wątrobowych, piegów, przebarwień, wpływa na poprawę kolorytu skóry. Światło żółte zwiększa syntezę kolagenu, elastyny i fibronektyny, minimalizuje pierwsze oznaki starzenia. W związku ze swoimi regeneracyjnymi możliwościami stosuje się je także do redukcji blizn pooperacyjnych oraz rozstępów. Światło czerwone
Wzmaga aktywność komórek, przyspiesza metabolizm komórkowy, przyspiesza krążenie krwi, zmniejsza i łagodzi podrażnienia pozabiegowe ( w tym zaczerwienienia i stany zapalne), przyspiesza gojenie ran. Poza tym pobudza fibroblasty do intensywnej pracy, co stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Światło to wpływa na poprawę elastyczności i sprężystości skóry, przynosi bardzo dobre efekty w zakresie opóźnienia procesów starzenia, redukcji zmarszczek oraz przebarwień. Światło pomarańczowe
Działanie synergiczne koloru żółtego i czerwonego. Stymuluje energię komórek skóry, przyspiesza jej metabolizm. Światło zielone
Ma działanie neutralizujące, balansujące i kojące, może łagodzić napięcie, stymulować gruczoł limfatyczny. Światło to jest skuteczne w likwidowaniu obrzęków. Poza tym wpływa na poprawę sprężystości skóry. Światło podczerwone
Jego główne działanie polega na pobudzaniu i zwiększaniu komórkowej przemiany materii. Wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych – krew szybciej krąży, co wpływa m.in. na wymianę substancji odżywczych i wspomaganie usuwania toksyn. Światło to jest skuteczne w leczeniu stanów zapalnych, ran, urazów oraz w przypadku znoszenie bólu.
W światłoterapii bardzo ważne jest holistyczne działanie. Synergia kolorów i długości fal pozwala na spotęgowanie efektów terapii oraz możliwość budowania programów, które pozwalają na leczenie szeregu schorzeń. Odpowiednie kombinacje kolorów otwierają także nowe możliwości terapeutyczne.
Wskazania do naświetleń LED:
- świeże rany – przyśpieszenie procesów gojenia – możliwość naświetlania tuż po operacji i inwazyjnych zabiegach
- rozstępy stare i nowe, białe i czerwone
- blizny
- oparzenia
- anti-aging (odmładzanie i ujędrnianie skóry, redukcja zmarszczek)
- profilaktyka przeciwstarzeniowa
- wypadanie włosów i wspomaganie ich odrastania
- opryszczka, bielactwo, łuszczyca
- trądzik zwykły, trądzik różowaty
- zapalenie skóry, eczema
- cellulit – leczenie miejscowe skórki pomarańczowej
- zmiany pigmentacyjne i naczyniowe
- działanie przeciwbólowe np. rwa kulszowa, bóle reumatyczne i pourazowe
- relaksacja
- PDT – terapia fotodynamiczna
- przeciwdepresyjne działanie światła LED
Zalety terapii LED:
- procedura nieinwazyjna, nie wymaga okresu rekonwalescencji
- naświetlanie trwa krótko
- terapia jest bezbolesna i komfortowa dla pacjenta
- terapia jest bezpieczna, nie ma ograniczeń wiekowych
- naświetlenia można wykonywać niezależnie od pory roku
Kolejna część LEDukacji już wkrótce. Zaprezentujemy w niej efekty leczenia światłem LED. Zachęcamy do śledzenia naszej strony www i oczywiście zapraszamy na zabiegi.