Opadająca powieka stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale też może być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną problemów zdrowotnych w postaci zawężenia pola widzenia. Podstawowym czynnikiem wywołującym tę dolegliwość jest proces starzenia się skóry, ale istnieje także szereg innych powodów jego występowania. Sprawdźcie, jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą być skuteczne w przypadku opisywanego problemu.

Spis treści
Przyczyny
Jak zlikwidować problem?
Zabieg Thermage
Plasma IQ – bezinwazyjną korekta powiek
Zabieg blefaroplastyki
Przebieg

Czym jest opadająca powieka i jakie są przyczyny tej przypadłości?

Opadanie powiek (ptoza) nie jest wcale rzadką przypadłością i nie należy jej postrzegać wyłącznie w kategoriach niedoskonałości natury estetycznej, choć jej efektem jest zmiana wyrazu twarzy, która może się wydawać starsza, smutna czy zmęczona. O występowaniu tej przypadłości mówi się wówczas, gdy płat powieki górnej staje się dłuższy od dolnej, co początkowo zawęża pole widzenia, a czasem może nawet całkowicie uniemożliwić widzenie. Schorzenie określane jest także jako zwężenie szpary powiekowej, której naturalna szerokość powinna wynosić około 9 mm. Może ono dotyczyć jednego oka lub obu (w 25% przypadków). W przypadku około 10% osób, u których występuje, jest to przypadłość dziedziczna, możliwa do zaobserwowania niedługo po narodzinach. Wyróżniamy dwie odmiany opadającej powieki – ptozę i ptozę rzekomą. Pierwsza z nich to opadanie górnej powieki w wyniku osłabienia jej mięśnia (dźwigacza) lub uszkodzenia nerwu. Ptoza rzekoma wiąże się z nadmiarem skóry powiek, spowodowanym zbyt rozbudowanym mięśniem okrężnym oka.

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn opadania powiek jest starzenie się skóry, w której już od 25 roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe. Traci ona jędrność i sprężystość, a brak elastyczności jest najbardziej widoczny w miejscach, w których jest ona najcieńsza, a więc na przykład na powiekach. Połączone jest to często z pojawieniem się nieestetycznych poduszeczek tłuszczowych. Jeżeli dochodzi do tego osłabienia mięśni wokół oczu, powieki mogą zacząć opadać. Innymi czynnikami, mogącymi wywołać ten problem są:

  • nadmiar skóry na powiece,
  • osłabienie mięśnia dźwigacza powieki,
  • uszkodzenie nerwu okoruchowego (często opadaniu powieki towarzyszy podwójne widzenie),
  • uszkodzenie jądra nerwu okoruchowego w mózgu,
  • praca przy nieprawidłowym oświetleniu,
  • zły dobór soczewek kontaktowych,
  • zmiany nowotworowe,
  • inne choroby, w tym często cukrzyca,
  • może być efektem choroby Kornera (uszkodzeniem układu współczulnego w obrębie rdzenia kręgowego).

Jak zlikwidować problem opadającej powieki? Poznaj zabiegi, które pozwalają na korektę

Osobom, które w początkowej fazie ptozy, zastanawiają się, jak zlikwidować problem opadającej powieki, poleca się kremy liftingujące oraz masaże i ćwiczenia wspomagające. Jednak kiedy choroba się rozwija, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich zabiegów korygujących. Krótkotrwały efekt może przynieść tak zwana mezoterapia igłowa, czyli ostrzykiwanie skóry odpowiednimi preparatami o efekcie ujędrniającym. Niestety nie są to sposób, który moglibyśmy polecić na dłuższą metę. Opadanie będzie powiem powoli postępowało i w pewnym momencie nie da się go już ukryć. Zdecydowanie lepiej będzie stosunkowo wcześnie zadbać o bardziej skuteczne rozwiązanie, korzystając z porady specjalistów i odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej. Jakie zabiegi warto wziąć pod uwagę?

Korekcja opadających powiek

Zabieg Thermage

Jeden z zabiegów wykonywany jest za pomocą urządzenia Thermage. Jest to tzw. lifting bez skalpela, wykorzystujący energię fal radiowych. Urządzenie Thermage, korzystając ze zjawiska radiofrekwencji, nieinwazyjnie ujędrnia, napina i kontruje skórę oraz tkankę podskórną, dając widoczny efekt odmłodzenia. Specjalistyczne głowice aparatu dostosowane są do precyzyjnego manewrowania w okolicach dekoltu, szyi, twarzy i właśnie oczu, ogrzewając kolagen, co prowadzi do skrócenia jego włókien i odnowy struktury skóry. Zabieg ten polecamy jako uzupełnienie innych terapii.

Plasma IQ – bezinwazyjna korekta powiek

Drugim polecanym przez nas zabiegiem dla osób, które chcą się pozbyć problemu opadających powiek bez zabiegu chirurgicznego, jest zastosowanie Plasmy IQ. Bezpieczne i proste urządzenie pozwala na lifting powiek, wykorzystując mikrowiązki plazmy i działając jedynie w obrębie naskórka. Przeprowadzony punktowo zabieg daje efekty już po pierwszym zastosowaniu. Stanowi doskonałe wyjście dla osób z rozrusznikiem serca lub tych, dla których istnieją inne przeciwwskazania do stosowania urządzeń podłączonych do prądu.

Zabieg blefaroplastyki

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek jest zabiegiem, w trakcie którego usuwa się nadmiar skóry w obrębie górnej powieki. Istnieją dwie metody jego przeprowadzenia, z których pierwszą wykonuje się z użyciem skalpela, a drugą za pomocą lasera – nazywamy ją blefaroplastyką laserową. Przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu mogą dotyczyć osób, u których występują:

  • cukrzyca,
  • choroba serca lub nadciśnienie,
  • nadczynność tarczycy,
  • niewydolność gruczołów łzowych,
  • ciąża lub karmienie piersią,
  • aktywne infekcje,
  • zaburzenia w gojeniu się ran,
  • inne ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Przebieg blefaroplastyki laserowej


Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja z chirurgiem. Ponadto należy przeprowadzić badanie okulistyczne wraz z oceną drożności kanalika łzowego. Chirurg informuje o wszelkich zaleceniach przedoperacyjnych, przebiegu operacji i wskazaniach do realizacji po jej przeprowadzeniu. Bezpośrednie przygotowanie do blefaroplastyki polega na podaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg trwa od 45 minut do godziny i polega na nacięciu górnej powieki wzdłuż jej naturalnego załamania, usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry, a w wyjątkowych przypadkach korekcji mięśnia. Możliwe jest pojawienie się obrzęku i zasinienia obszaru poddanego zabiegowi, które to objawy ustępują po około 2-4 tygodniach. Pożądane efekty blefaroplastyki laserowej utrzymują się od kilku do nawet kilkunastu lat, a krótki czas gojenia, mniejszy niż przy zabiegu chirurgicznym dyskomfort i krótki okres rekonwalescencji powodują, że to właśnie ten zabieg staje się najbardziej popularny przy leczeniu opadających powiek.

Jeżeli masz problem z opadaniem powiek i dotychczasowe próby jego rozwiązania nie przyniosły rezultatów, zapraszamy na wizytę konsultacyjną lub do kontaktu poprzez stronę internetową. Odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości, pozwalając wybrać najlepszą metodę korekty powiek, dostosowaną do stanu zdrowia, skóry i indywidualnych preferencji osoby zainteresowanej. Pamiętaj, że opadanie powiek to nie tylko problem estetyczny, którego usunięcie pozwoli Ci wyglądać i czuć się młodziej, ale także zagrożenie dla stanu wzroku.