Badanie znamion we Wrocławiu zyskuje coraz większą popularność, co wynika ze znacznego wzrostu świadomości wśród mieszkańców tego miasta i okolic. Zmiany na skórze mogą wyglądać niepozornie, jednak wiele z nich stanowi przyczynę poważnych problemów zdrowotnych. Do największych zagrożeń należy złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniak. Regularne badanie u dermatologa zwiększa szanse wczesnego rozpoznania niepokojących cech znamienia, a tym samym szybkiego podjęcia niezbędnych działań i udanego leczenia.

Spis treści:
Dlaczego należy skorzystać z pomocy specjalisty?
Niepokojące zmiany skórne
Dalsze działania
Na czym polega?
Zastosowanie dermatoskopii cyfrowej

Dlaczego należy wykonać badanie dermatologiczne znamion i gdzie to zrobić we Wrocławiu?

Badanie dermatologiczne znamion powinien przeprowadzić doświadczony specjalista, a we Wrocławiu takie testy wykonują eksperci z naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Kontrola tego typu standardowo zalecana jest raz na dwa lata. Istnieją jednak osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli pacjenci z wieloma atypowymi znamionami oraz posiadający fototyp skóry I i II. W takim przypadku zalecane jest minimum jedno badanie w roku, a najlepiej dwa – w okresie przedwakacyjnym oraz jesienią. Czerniak częściej występuje u osób z jasną cerą i włosami, licznymi piegami czy skłonnością do oparzeń słonecznych. Wskazaniem do bardziej regularnych badań są również predyspozycje genetyczne i nadmierna ekspozycja słoneczna.

Niepokojące zmiany skórne

Dermatolog prywatnie we Wrocławiu

Znamiona skórne mogą posiadać pewne cechy, które ułatwiają wykrywalność czerniaka. Parametry te są dla ułatwienia ułożone alfabetycznie, co pozwala na ich sprawne zapamiętanie. Do pierwszej grupy A (asymmetric) należą zmiany niesymetryczne, które powinny wzbudzić większą czujność. B (border) to znamiona o nierównej granicy, objawiające się postrzępieniem z jednej strony. Parametr C (color) określa kolorystykę znamienia. Niejednolite zabarwienie zmiany powinno wzbudzać niepokój, podobnie jak wszelkie przejaśnienia czy przyciemnienia. Ostatnim wskaźnikiem jest D (diameter), który odnosi się do średnicy. Za niepokojące uznawane są znamiona powyżej 5 mm. Cechy te znacząco ułatwiają odróżnianie zmian łagodnych od tych potencjalnie złośliwych. Do odbycia badania dermatologicznego powinny skłaniać wszelkie zmiany wielkości lub koloru znamienia, a także pieczenie, swędzenie czy krwawienie z ich obszaru.

Dalsze działania

Podstawowym wskazaniem do usunięcia znamienia jest wynik badania, który może wskazywać na podejrzany charakter zmiany. Zabieg może być zalecany także z uwagi na jej specyficzną lokalizację. Nawet jeżeli zmiana jest łagodna, wciąż bywa narażona na ciągłe pocieranie, podrażnienia czy nadmierną ekspozycję słoneczną. Takie znamiona również są kwalifikowane do wycięcia. Innym wskazaniem są względy estetyczne. Po wycięciu fragmentu skóry, rana zabezpieczana jest szwami. Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a pobrany materiał tkankowy można poddać badaniu histopatologicznemu. Metoda ta stanowi podstawę diagnostyki czerniaka. Po odpowiednim przetworzeniu specjalista ocenia charakter wyciętego znamienia pod mikroskopem. Jeżeli zmiana jest złośliwa, zebranie informacji o jej grubości, wielkości, głębokości czy innych parametrach pomaga w wyznaczeniu dalszego przebiegu leczenia. Wynik badania histopatologicznego jest zwykle dostępny po około 4 tygodniach od zabiegu.

Na czym polega dermatoskopowe badanie znamion i od czego zależy cena takiego zabiegu we Wrocławiu?

Dermatoskopowe badanie znamion to procedura, której cena we Wrocławiu zależy przede wszystkim od rodzaju użytych technologii. Rozwiązanie to sprawdza się jako metoda obserwacji struktur naskórka, granicy skórno-naskórkowej oraz powierzchni skóry właściwej. Do przeprowadzenia badania służy specjalny dermatoskop, czyli mikroskop przystosowany do powiększenia wybranego obszaru skóry. Zadaniem dermatologa jest określenie specyficznych cech znamienia, co ma na celu ocenę symetryczności, kolorystyki i struktury granicznej. Specjalista może też ustalić obecność dodatkowych zmian skórnych, takich jak wszelkie kropki, wałeczki czy smugi. Kompletne dane znacząco zwiększają szanse poprawnej identyfikacji wszelkich niedoskonałości.

Zastosowanie dermatoskopii cyfrowej

Badanie takie można przeprowadzić za pomocą dermatoskopu zarówno ręcznego, jak i komputerowego. Procedura wykonana w systemie cyfrowym umożliwia obserwację mikroskopową i makroskopową, co znacząco podnosi precyzję oceny zmian barwnikowych. Istotnym rozwiązaniem jest specjalna analiza znamienia, która ma kluczowe znaczenie w prewencji czerniaka skóry. Oprogramowanie komputerowe sugeruje charakter zmiany jako prawdopodobnie łagodny, atypowy lub złośliwy. O ostatecznej diagnozie i dalszym postępowaniu decyduje specjalista. Dermatoskopia cyfrowa pozwala dermatologowi na konfrontację własnych obserwacji z oceną komputerową, a także umożliwia archiwizację obrazów wideo oraz porównywanie ich w czasie pod kątem rozrostu czy zmiany barwy znamienia.