Treść
Share Post

BBL laser to technologia, która znajduje coraz szersze zastosowanie w odmładzaniu skóry, poprawie jej kondycji i redukcji różnych niedoskonałości. Procedura z jej wykorzystaniem pozwala też na opóźnienie procesów starzenia. Laser taki korzysta ze światła szerokopasmowego, a jego wpływ na skórę zachodzi na poziomie komórkowym. BroadBand Light przyczynia się dzięki temu do zmiany ekspresji genów, które odpowiadają za naturalne procesy regeneracyjne.

Spis treści:
Jak zabieg wpływa na niedoskonałości?
Specyfika systemu
Zasada działania
Jak wygląda fototerapia i od czego zależy cena?
Przebieg procedury

Jak laser BBL wpływa na naczynka, zmarszczki, przebarwienia, blizny i inne niedoskonałości?

BBL to laser, który pozwala na zredukowanie wielu niedoskonałości – takich jak np. popękane naczynka krwionośne, zmarszczki, blizny czy rumień. Procedura z jego użyciem sprawdza się też w niwelowaniu hiperpigmentacji, plam starczych i melazmy, a także trądziku i trądziku różowatego. Technologia może ponadto posłużyć do ujędrniania skóry i ograniczenia skutków jej fotostarzenia się. Zabieg z wykorzystaniem systemu BroadBand Light przeprowadzają lekarze naszego gabinetu Kaniowscy Clinic.

Specyfika systemu

BroadBand Light to technologia światła szerokopasmowego, która wykorzystuje energię o różnych długościach fal. Jej zastosowanie umożliwia dotarcie do głębokich warstw skóry, natomiast nie wywołuje żadnych uszkodzeń powierzchni naskórka. Zabieg taki polega na użyciu urządzenia wyposażonego w specjalne filtry, które gwarantują dużą precyzję doboru intensywności i zakresu światła do indywidualnych wymagań skóry. Ze względu na dostęp do różnych długości fal, laser może oddziaływać na konkretne struktury skóry – np. melaninę, kolagen czy naczynia krwionośne. Wpływ BBL na skórę został potwierdzony badaniami, które na Wydziale Dermatologii Uniwersytetu Stanforda przeprowadził dr Patrick Bitter Jr. Dermatolog ten przetestował oddziaływanie światła pulsacyjnego na procesy zachodzące w skórze i wykazał, że BBL stymuluje produkcję kluczowych białek oraz zwiększa ich żywotność. Technologia hamuje jednocześnie ekspresję genów, które mają związek ze starzeniem się skóry.

Zasada działania

Z wiekiem następuje spadek aktywności genów, które odpowiadają za intensywną regenerację skóry oraz utrzymanie młodzieńczego wyglądu. Zastosowanie światła szerokopasmowego ma na celu ich swego rodzaju reaktywację. Urządzenie wykorzystywane podczas zabiegu czerpie ze zjawiska selektywnej fototermolizy, czyli zdolności barwników i chromatoforów obecnych w tkankach do pochłaniania energii laserowej. W procesie fototerapii kluczowe znaczenie mają pod tym względem woda, hemoglobina i melanina. BBL emituje szerokopasmowe światło o spektrum 400–1200 nm. Jego wiązka dostarcza do skóry energię fototermalną, po czym jest ona absorbowana przez pigment i naczynia krwionośne. W ten sposób można zredukować wiele problemów naczyniowych, takich jak rumień czy tzw. pajączki oraz przebarwienia. Energia cieplna pobudza też naturalną regenerację i odnowę skóry właściwej, co aktywuje fibroblasty do syntezy kolagenu.

Jak wygląda fototerapia laserem BBL i od czego zależy cena zabiegu?

Laser BBL pozwala na przeprowadzenie zabiegu, którego cena zależy od kilku podstawowych czynników. Technologia ta umożliwia realizację terapii spersonalizowanych i łączonych z innymi procedurami, dlatego wiele zależy od indywidualnych ustaleń. Do działań dodatkowych zaliczyć można naświetlanie LED czy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP). Cena zależy też od zakresu zabiegu, ponieważ można go wykonać na różnych obszarach ciała – np. twarzy, szyi i dekolcie, a także dłoniach czy ramionach. Na koszty wpływa ponadto liczba realizowanych sesji. Z reguły rekomenduje się wykonanie 3–5 zabiegów w 4-tygodniowych odstępach. Po zakończeniu terapii można przeprowadzić tzw. sesje przypominające, które mają na celu przedłużenie rezultatów użycia lasera.

Przebieg procedury

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadza wywiad medyczny i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do użycia lasera. Po zakwalifikowaniu pacjenta indywidualnie dobieramy filtry i parametry systemu. Przed fototerapią niezbędne jest oczyszczenie skóry, a także jej zabezpieczenie żelem chłodzącym. Pacjent otrzymuje też okulary ochronne. W trakcie zabiegu głowica urządzenia oddziałuje na skórę, czemu może towarzyszyć odczucie ciepła i delikatnego kłucia. Czas trwania sesji wynosi średnio 30 minut, zależnie od wybranego obszaru ciała. Impulsy świetlne penetrują skórę w kilku etapach, aby dotrzeć do głębokich warstw. Po zabiegu może się pojawić obrzęk i nieduże zaczerwienienie, jednak ustępują one po paru godzinach. W przypadku terapii ukierunkowanej na problemy naczyniowe objawy mogą utrzymywać się do kilku dni. Przebarwienia natomiast ciemnieją i stopniowo ulegają złuszczeniu, co trwa średnio 7–10 dni. Dla utrzymania optymalnych rezultatów zabiegu zaleca się korzystanie z delikatnych kosmetyków, a także unikanie ekspozycji słonecznej oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF.