Blefaroplastyka powiek dolnych jest powszechnie stosowaną procedurą, która pozwala na zredukowanie zwiotczałej skóry w tym obszarze. Zabieg ma na celu wyeliminowanie zmian spowodowanych utratą elastyny i kolagenu. Skóra dolnych powiek jest bardzo delikatna, wrażliwa i cienka, a jej nadmierna wiotkość i „opadanie” może negatywnie wpływać na ogólny wygląd oczu, które sprawiają wrażenie ospałych i zmęczonych. Zabieg tego typu wykonywany jest jednak nie tylko ze względów estetycznych.

Spis treści:
Kiedy przeprowadza się zabieg?
Kwalifikacja do zabiegu
Przygotowanie i przebieg procedury
Od czego zależy koszt procedury?
Wskazania po zabiegu

Kiedy przeprowadza się blefaroplastykę powiek dolnych?

Blefaroplastyka powiek dolnych to jedna z procedur realizowanych w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic we Wrocławiu. Obecnie zabieg ten wykonywany jest specjalną techniką laserową. Do przeprowadzenia procedury istnieją pewne wskazania, które często mają także podłoże zdrowotne. Zabieg ten umożliwia poprawę wyrazistości spojrzenia i korzystnie wpływa na wygląd całej twarzy, a także znajduje zastosowanie w usuwaniu wielu problemów spowodowanych opadaniem powiek. Blefaroplastyka może pomóc również w przypadku, gdy mamy do czynienia z dolegliwościami wynikającymi z opadania powieki górnej, takimi jak zbyt ograniczone pole widzenia czy podwójne widzenie. W takiej sytuacji zabieg obniża ryzyko rozwoju zeza czy astygmatyzmu.

Kwalifikacja do zabiegu

Podstawę kwalifikacji do zabiegu stanowi identyfikacja objawów, które są powiązane z widocznym opadaniem dolnych powiek u pacjenta. Procedura ma na celu poprawę napięcia tkanek, co przyczynia się do eliminacji nieestetycznych zwiotczeń. W przypadku opadania powiek górnych, blefaroplastyka jest wykonywana także pod kątem redukcji objawów ptozy, które występują pod wpływem spadku siły mięśni czy uszkodzeń nerwów. Wskazaniem do procedury bywa też postać rzekoma tego schorzenia, spowodowana z kolei zbyt dużym rozbudowaniem mięśnia. Za pomocą zabiegu na powiece dolnej można natomiast skorygować kształt i kontur powiek.

Przygotowanie i przebieg procedury

Do procedury w obszarze powiek dolnych trzeba się odpowiednio przygotować. Pacjent, w porozumieniu z lekarzem, powinien zrezygnować na określony czas przed zabiegiem ze stosowania środków zawierających kwas salicylowy, co dotyczy np. aspiryny i polopiryny czy środków przeciwbólowych. Wynika to z faktu, że takie środki przedłużają czas krzepnięcia krwi i podnoszą ryzyko krwawienia. Wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu są przedstawiane na etapie konsultacji. Lekarz specjalista może też zlecić wykonanie badań laboratoryjnych. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania to około 60-90 minut. Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu cięcia laserowego, co ma na celu usunięcie zwiotczałej skóry. W trakcie zabiegu można też zredukować wypukliny tłuszczowe i obkurczyć odsłonięty mięsień. Na koniec następuje warstwowe zamknięcie rany za pomocą odpowiednio cienkich szwów, co zapewnia możliwość ulokowania blizny w naturalnym fałdzie powieki i zminimalizowanie jej widoczności po zagojeniu.

Od czego zależy cena blefaroplastyki powiek dolnych?

Blefaroplastyka powiek dolnych to specyficzny zabieg, którego cena jest podyktowana różnymi czynnikami. Procedura ta może być przede wszystkim wykonywana w określonym zakresie, co znacząco wpływa na finalne koszty. W przypadku jednoczesnej plastyki powiek górnych, zabieg jest bardziej skomplikowany i dłuższy. Cena wzrasta także przy wykonaniu dodatkowej regeneracji skóry. Sam zabieg blefaroplastyki przeprowadza się jednorazowo i zazwyczaj nie wymaga on powtórzeń. Technologia laserowa znacząco usprawnia przebieg procedury, wpływa na skrócenie czasu rekonwalescencji, a także pozwala na uzyskanie znacznej poprawy wyglądu powiek.

Wskazania po zabiegu

Po zabiegu konieczne jest stosowanie się do określonych zaleceń, które dotyczą przede wszystkim pielęgnacji i ochrony skóry. Powieki dolne należy dobrze zabezpieczyć przed różnymi infekcjami. Specjaliści zalecają też korzystanie z preparatów, które przyspieszają etap gojenia. W niektórych przypadkach wskazana może być tymczasowa ochrona oka opatrunkiem. Na etapie rekonwalescencji sprawdzają się też chłodne kompresy, które mają na celu redukcję obrzęku i zasinienia przez pierwsze dni. Z reguły nieprzyjemne objawy mijają po 2-4 tygodniach od zakończenia zabiegu. Po zabiegu mogą też pojawić się inne przejściowe symptomy, takie jak pieczenie, swędzenie i łzawienie oraz nadmierna wrażliwość na światło. Aby zneutralizować te dolegliwości, zaleca się stosowanie kropli do oczu. Dyskomfort spowodowany wykonaniem zabiegu ustępuje po 1-2 dobach, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania środków łagodzących przez długi czas. Po około 7-10 dniach – zgodnie z rekomendacją lekarza – możliwe jest zdjęcie szwów. Na etapie rekonwalescencji trzeba też unikać solarium, ekspozycji na słońce oraz nadmiernego wysiłku.