Blizny po oparzeniu mogą być bardzo widoczne i trudne do usunięcia. Ich widoczność da się jednak zniwelować, inicjując naturalne procesy regeneracyjne skóry poprzez przeprowadzenie odpowiednich zabiegów. Ślady powstałe w wyniku niefortunnego wypadku stanowią nierzadko przyczynę dużego dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Terapia ukierunkowana na ich usuwanie powinna obejmować specjalistyczną diagnostykę, a także dobór właściwej metody zabiegowej.

Spis treści:
Na czym polega?
Specyfika zmian skórnych
Jak wygląda terapia i od czego zależy jej koszt?
Zabiegi laserowe
Inne formy terapii

Na czym polega leczenie blizn po oparzeniach?

 

Leczenie blizn po oparzeniach może być ukierunkowane zarówno na stosunkowo świeże zmiany, jak i te bardziej dojrzałe. W naszym gabinecie Kaniowscy Clinic wykorzystujemy w tym celu różne rozwiązania i technologie, które zawsze indywidualnie dobieramy do specyfiki problemu oraz stanu skóry pacjenta. Każda zmiana skórna powstała po oparzeniu wymaga szczegółowej oceny i analizy, przede wszystkim pod kątem stopnia jej zaawansowania oraz samego rodzaju. Najtrudniejsze w redukcji są zmiany mocno utrwalone, w przypadku których zalecamy przeprowadzenie terapii łączonej. Leczenie opiera się wówczas zarówno na wykonaniu odpowiednich zabiegów, jak i kontynuowaniu terapii w domu poprzez ich specjalistyczną pielęgnację.

Laserowe usuwanie blizn po oparzeniu we Wrocławiu

Specyfika tego typu zmian skórnych

Oparzenie skóry prowadzi do jej poważnego uszkodzenia, a w konsekwencji powstania rany. W procesie gojenia zmianom ulega jej koloryt oraz struktura. Do najbardziej istotnych etapów należy wytworzenie się włóknistej tkanki łącznej, która umożliwia połączenie się ze sobą brzegów powstałej rany. Zmiany fizjologiczne zachodzące w procesie gojenia po oparzeniu są naturalne, jednak nie zawsze przebiegają w sposób prawidłowy. Blizna może być bardzo widoczna, a w niektórych przypadkach nawet bolesna. Aby rozwiązać ten problem estetyczny, należy przeprowadzić odpowiednią terapię. W tym celu zalecamy wykonanie odpowiednich zabiegów regeneracyjnych, które bazują na różnych technologiach i systemach medycznych.

Jak wygląda laserowe usuwanie blizn po oparzeniu i od czego zależy jego cena?

Laserowe usuwanie blizn po oparzeniu polega na zastosowaniu specjalistycznej aparatury, od której rodzaju w znacznym stopniu zależy cena takiego zabiegu. Na koszty procedury wpływają też inne czynniki, które są powiązane bezpośrednio ze specyfiką zmiany. Kluczowe znaczenie ma powierzchnia zajmowana przez bliznę oraz jej głębokość, a także miejsce występowania na ciele. Na początek konieczna jest precyzyjna ocena stanu skóry. O wyborze odpowiedniej metody decyduje stopień dojrzałości blizny – czyli czas, który faktycznie upłynął od chwili powstania rany. Na podstawie takich informacji możemy prawidłowo ukierunkować terapię.

Zabiegi laserowe

Blizny po oparzeniu można redukować z wykorzystaniem różnych urządzeń laserowych. W zależności od specyfiki wybranego systemu, sposób leczenia wygląda nieco inaczej. Aparatura tego typu zawsze jednak służy do stymulowania różnych procesów zachodzących w skórze, które pobudzają ją do regeneracji. Laseroterapię możemy przeprowadzić m.in. z użyciem lasera, który działa w oparciu o emitowanie krótkich impulsów o bardzo wysokiej mocy. System ten pracuje w kilku trybach, zapewniając docieranie wiązki fal do głębszych warstw skóry oraz inicjując szereg procesów naprawczych. Zabieg może się również odbywać z użyciem lasera, który łączy w sobie działanie wiązki światła i fal radiowych. Jego właściwości stymulują produkcję kolagenu przez komórki, a tym samym ułatwiają stopniową odbudowę skóry po oparzeniu. W redukcji takich zmian zastosowanie znajduje też laser, którego długość impulsu i intensywność energii możemy dopasować do grubości skóry, aby jej struktura uległa wyrównaniu i przebudowaniu. Po oparzeniach sprawdza się ponadto laser emitujący impulsy wywołujące mikrouszodokodzenia skóry, które są otoczone tkanką zdrową i w ten sposób ułatwiają jej regenerację.

Inne formy terapii

Poza laseroterapią, w redukcji tego typu zmian skórnych możemy zastosować także inne metody. Do często stosowanych należy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego pozyskiwanego z krwi pacjenta. Procedura ta polega na iniekcji w obszar blizny preparatu regeneracyjnego. Z uwagi na użycie specjalnych igieł, zabieg poprawia ukrwienie, stymuluje odnowę tkanek i pobudza produkcję kolagenu. Do usuwania zmian pooparzeniowych można zastosować także komórki macierzyste, pobierane z tkanki tłuszczowej pacjenta na drodze liposukcji oraz dostarczane w inny obszar w formie lipotransferu. Zabieg ten uzupełnia ubytki tkankowe i wyrównuje strukturę skóry. Komórki macierzyste pozwalają na skorzystanie z właściwości egzosomów, które pobudzają procesy regeneracyjne, sprzyjają tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych oraz podnoszą syntezę kolagenu. Uzupełnieniem takich terapii może być skorzystanie z lampy LED, która emituje światło przyspieszające metabolizm komórkowy i ułatwia odnowę skóry oparzeniu.