Test Food Detective ma na celu określenie nietolerancji pokarmowej u pacjenta. Jest to bardzo ciekawa propozycja badania dla osób, które podejrzewają u siebie tego typu zaburzenie. Okazuje się, że problem dotyka blisko 20% populacji, naukowcy są zdania, że ilość osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe ciągle wzrasta. Objawy mogą być bardzo dotkliwe. Dzięki przeprowadzeniu szybkiego testu istnieje możliwość wyłapania szkodliwych dla danej osoby składników, a następnie ich eliminacji z diety.
Spis treści
Co to za badanie?
Co to jest nietolerancja pokarmowa?
Objawy nadwrażliwości na pokarm
Kiedy warto wykonać test?
Na czym polega test?
Które pokarmy są badane?
Cena badania
Czym jest Test Food Detective?
Test Food Detective został zaprojektowany dla osób mających objawy nietolerancji pokarmowych. Jest to szybka metoda, pozwalająca określić produkty, na które nasz organizm jest nadwrażliwy. Wynik badania pacjent otrzymuje już po około 40 minutach od oddania próbki krwi (z palca). Symptomy nietolerancji pokarmowych mogą być naprawdę różne, od zwiększania masy ciała mimo sumiennej diety do bólów mięśni. Gdy pacjent dowie się, na co jest nadwrażliwy, będzie mógł wyeliminować dany produkt z diety. Takie „odstawienie” substancji pobudzającej układ immunologiczny na ogół powoduje ustąpienie objawów, tym samym poprawę samopoczucia już po kilku dniach.
Nietolerancje pokarmowe
Jak wcześniej wspomnieliśmy, nietolerancje pokarmowe to nieprawidłowe reakcje organizmu na składniki zawarte w pokarmie. Przyczyn występowania nadwrażliwości dzisiejsza nauka podaje przynajmniej kilka. Uogólniając, najczęściej układ immunologiczny traktuje potencjalnie nietoksyczny związek pokarmowy jak truciznę. Co ciekawe, nietolerancja może być wywoływana nawet najzdrowszym pożywieniem. Komórki odpornościowe próbują zwalczyć rzekomo szkodliwe substancje, przy okazji uwalniając mediatory stanu zapalnego. Reakcje immunologiczne powodują całą masę objawów, między innymi te zupełnie niezwiązane z przewodem pokarmowym.
Pojawiające się symptomy mogą mieć charakter bardziej ostry (na przykład wysypka) lub przewlekły (na przykład uczucie ciągłego zmęczenia). Czas, w jakim pojawiają się objawy po spożyciu nietolerowanego składniku, bywa bardzo różny, od kilku godzin do nawet trzech dni.
Jakie objawy może powodować nietolerancja pokarmowa? Sprawdź przed wykonaniem badania Food Detective
Objawów nietolerancji pokarmowej jest bardzo dużo. Właśnie dlatego w przypadku, gdy nie możemy znaleźć typowej przyczyny wystąpienia symptomu, warto zdecydować się na przeprowadzenie badania Food Detective. Najbardziej typowymi reakcjami na nietolerancję są:
- nudności i wymioty,
- wzdęcia,
- biegunki,
- bolesność jamy brzusznej,
- zaparcia,
- swędzenie okolicy ust,
- swędzenie okolicy odbytu,
- obrzęk okolicy warg.
Wystąpienie tych objawów, może dość mocno uprawdopodabniać diagnozę nietolerancji pokarmowej na jakiś składnik. Niestety, często symptomy w ogóle nie dotyczą przewodu pokarmowego. Uwalniane podczas reakcji immunologicznych mediatory zapalne rozregulowują gospodarkę hormonalną organizmu. Konsekwencją tego może być:
- nadmierna masa ciała,
- spadek masy ciała nieskorelowany ze zwiększoną aktywnością fizyczną,
- centralna dystrybucja tkanki tłuszczowej (odkładanie się tłuszczu na brzuchu, przy odchudzeniu kończyn),
- nadmierny apetyt,
- częste infekcje,
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- konieczność ciągłego wycierania nosa, na skutek nadmiernego wydzielania śluzu.
Nierzadko nietolerancje pokarmowe powodują powstawanie objawów skórnych, czyli tak zwanych wykwitów. Gdy podejrzewamy u siebie nadwrażliwość na jakiś składnik, koniecznie należy zwrócić uwagę na powierzchnię skóry. Możemy na niej zaobserwować:
- wysypki,
- grudki (wykwity wypukłe, które możemy wyczuć dotykiem),
- obrzęki tkanek (klasyczny objaw procesów zapalnych),
- charakterystyczne dla alergików worki pod oczami.
Wykwitom pojawiającym się na powierzchni skóry, czasami może towarzyszyć świąd. Pozostałe symptomy mogące sugerować nietolerancje to:
- bóle głowy,
- bóle mięśni i stawów,
- nadmierna senność w ciągu dnia,
- problemy z zasypianiem,
- nagłe zmiany nastroju.
Kiedy warto zdecydować się na wykonanie testu?
Test Food Detective należy wykonywać przede wszystkim, w celu ujawnienia przyczyny wyżej wymienionych objawów. Szczególnie wtedy, gdy zauważyliśmy, że symptomy nasilają się po spożyciu jakiegoś pokarmu. Jest to podstawowe badanie wykonywane w przypadku podejrzenia nietolerancji pokarmowej. Test bada 59 produktów żywnościowych. Jest to naprawdę szeroka gama pokarmów zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Pozycje sprawdzane podczas badania to składniki, które statystycznie najczęściej powodują reakcję nadwrażliwości. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że nietolerancje i alergie powodowane jedzeniem dotykają ponad 20% społeczeństwa. Nie jest to sprawa marginalna, skoro dotyczy jednego na pięciu Polaków.
Na czym polega Test Food Detective i jakie pokarmy są badane?
Food Detective określa, czy w krwi pacjenta są przeciwciała typu IgG skierowane przeciwko badanym antygenom (w tym przypadku składnikom pokarmowym). Badanie do identyfikacji przeciwciał wykorzystuje czułą oraz swoistą metodę ELISA, od wielu lat stosowaną powszechnie w medycynie. Test wymaga pobrania krwi kapilarnej, inaczej włośniczkowej. Żeby ułatwić pobranie próbki, pacjent powinien dobrze nawodnić organizm przed badaniem. Pobranie krwi odbywa się poprzez delikatne ukłucie palca specjalnym nakłuwaczem. Po otrzymaniu wyników będziesz wiedzieć, czy Twój organizm jest nadwrażliwy na któryś z 59 sprawdzanych produktów. Otrzymane informacje będą nieocenione, przy układaniu zdrowej diety. Badania nie można przeprowadzać u osób z zaburzeniami krzepnięcia.
Które pokarmy są badane?
Test bada bardzo szeroką grupę pokarmów zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. Badanie zostało tak zaprojektowane, żeby sprawdzało najczęstsze składniki wywołujące reakcje nietolerancji. Test bada całą grupę zbóż:
- kukurydzę,
- pszenicę,
- gluten,
- ryż,
- żyto,
- owies.
Badanie określa również obecność przeciwciał skierowanych przeciwko białkom zawartych w owocach i warzywach, między innymi takich jak:
- jabłka,
- porzeczki,
- różne cytrusy,
- melon,
- truskawka,
- oliwki,
- brokuły,
- marchew,
- ziemniak,
- papryka.
Test sprawdza również całą grupę roślin strączkowych oraz orzechów (migdały, nerkowce, włoskie itp.). Z produktów pochodzenia zwierzęcego sprawdzanych testem, możemy wymienić jajka, mleko, wołowinę, mięso kurczaka, wieprzowinę, ryby (słodkowodne i słonowodne) oraz skorupiaki. To oczywiście tylko przykłady badanych pokarmów, w spektrum badania znajduje się również herbata, czosnek, imbir i wiele więcej.
Poznaj cenę Food Detective
Cena testu Food Detective to 450 złotych. Po uzyskaniu wyników zalecamy konsultację dietetyczną. Dzięki poradom doświadczonego specjalisty łatwo będzie można zastąpić dotychczas używane produkty na inne. Ułożenie zdrowej, sycącej i smacznej diety nie jest prostym zadaniem. Z pomocą wykwalifikowanego dietetyka z pewnością łatwiej przyjdzie zmiana nawyków żywieniowych. Cena takiej konsultacji dietetycznej wynosi 150 złotych.
Nadwrażliwość na niektóre pokarmy to częste zjawisko, które znacznie obniża jakość życia. Dzięki badaniu Food Detective mamy możliwość prostej i czułej weryfikacji naszej diety. Wyniki testu są bardzo pomocne w ustalaniu zdrowej i smacznej diety. Nie od dzisiaj wiadomo, że dobre odżywianie, przekłada się na dłuższe życie w znacznie lepszym zdrowiu.