Ginekomastia gruczołowa to kłopotliwa dolegliwość, z którą zmaga się wielu mężczyzn. Na szczęście dostępne są metody pozwalające na jej skuteczne usunięcie. Nadmierny, niekontrolowany rozrost gruczołu piersiowego często powoduje znaczny dyskomfort psychiczny. Choroba ta bywa również związana z zaburzeniami hormonalnymi, co utrudnia normalne funkcjonowanie osobom dotkniętym tym problemem.
Spis treści:
Czym jest spowodowana dolegliwość?
Główne przyczyny
Przebieg schorzenia
Jak poradzić sobie z problemem?
Zabieg chirurgiczny
Redukcja tkanki gruczołowej i tkanki tłuszczowej
Czym jest spowodowana ginekomastia gruczołowa?
Ginekomastia gruczołowa to problem, z którym można zwrócić się do specjalistów naszego gabinetu Kaniowscy Clinic we Wrocławiu. Wskazaniem do konsultacji są specyficzne objawy towarzyszące tej dolegliwości. Do głównych symptomów należy zauważalne, nienaturalne powiększenie się gruczołu sutkowego u mężczyzny. Warto pamiętać, że schorzenie to może mieć dość zróżnicowane podłoże. Diagnostyka jest więc konieczna, aby prawidłowo ocenić przyczyny rozrostu tkanki gruczołowej.
Główne przyczyny
Choroba bardzo często spowodowana jest zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, jednak nie w każdym przypadku. Problem nierzadko wynika też z określonych zmian endokrynologicznych, postępujących w wyniku upośledzenia funkcji jąder, nadnerczy, tarczycy lub przysadki. Do rozrostu sutków u mężczyzn dochodzi również w wyniku niewydolności nerek lub wątroby, nadmiernej otyłości, stosowania niektórych leków czy rozwoju zmian nowotworowych. Jeżeli dolegliwości tej towarzyszy jednostronne i bolesne powiększenie piersi, przyczyną może być również rak piersi.
Przebieg schorzenia
Choroba ta może się pojawić u mężczyzn praktycznie w każdym wieku. Przypadłość ta jest dość powszechna u nastolatków w okresie dojrzewania, z uwagi na nadmierną produkcję wolnego estradiolu w stosunku do testosteronu. W takiej postaci ginekomastia jest zwykle przejściowa, dzięki czemu ustępuje samoistnie po kilku miesiącach. Nierzadko jednak schorzenie utrwala się, stanowiąc problem również w wieku dojrzałym. U mężczyzn często występuje też lipomastia, która daje podobne objawy. W tym przypadku powiększenie piersi nie wynika jednak z rozrostu gruczołu sutkowego, tylko nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w obszarze klatki piersiowej. Lipomastia również może występować u mężczyzn w każdym wieku, którzy zmagają się z nadwagą lub otyłością.
Jak ginekomastia gruczołowa może zostać usunięta?
Ginekomastia gruczołowa zawsze powinna być leczona odpowiednią metodą, dopasowaną do specyfiki schorzenia. Na etapie diagnostyki kluczowe znaczenie ma prawidłowa identyfikacja problemu. Badania polegają na ocenie sprężystości tkanki, a także stopnia jej ruchomości. W diagnostyce przydaje się ponadto badanie stanu zewnętrznych narządów płciowych oraz obwodowych węzłów chłonnych. Istotne mogą być również objawy wskazujące na niewłaściwe stężenie testosteronu i inne zaburzenia hormonalne, które nierzadko towarzyszą poważnym chorobom ogólnoustrojowym.
Zabieg chirurgiczny
Schorzenie leczy się przede wszystkim poprzez zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu przerośniętego gruczołu. W przebiegu procedury wykonuje się nieduże nacięcie w obszarze otoczki sutkowej. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może tego samego dnia wrócić do domu, a do zdjęcia szwów dochodzi po ok. tygodniu. Z wykonaniem zabiegu nie wiąże się pozostawienie widocznych blizn. Wskazaniem do operacji jest brak zaniku problemu po okresie dorastania, a także nasilenie się zmian. Zabieg wykonuje się też w przypadku nierozpoznanej etiologii schorzenia oraz przy występowaniu zespołów genetycznych w jego przebiegu. Postępowanie wygląda nieco inaczej przy ginekomastii tłuszczowej. Lipomastia wynika z nadmiernego rozrostu jedynie tkanki tłuszczowej, która podczas zabiegu ulega odessaniu podczas zabiegu liposukcji.
Redukcja tkanki gruczołowej i tkanki tłuszczowej
U pacjenta może występować równoczesny rozrost tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Ginekomastia gruczołowo-tłuszczowa wynika zarówno z zaburzeń hormonalnych, jak i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta u pacjentów zmagających się z otyłością, ponieważ taki stan wywołuje tendencję do zwiększonej produkcji żeńskich hormonów płciowych względem testosteronu. Lipomastia jest jednak bardziej bezpośrednio powiązana z nadwagą czy predyspozycjami genetycznymi, w związku z czym czynniki hormonalne nie odgrywają tak istotnej roli. Sposobem na redukcję ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej jest przeprowadzenie zabiegu łączonego, co wynika z odmiennej struktury tkanki gruczołowej i tłuszczowej. W takim przypadku wykonuje się najczęściej kombinację dwóch procedur, czyli operacji chirurgicznej oraz liposukcji. O metodzie leczenia zawsze decyduje lekarz specjalista na etapie wstępnej konsultacji z pacjentem. Na tym etapie wyklucza się także występowanie przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.