Jak leczyć trądzik różowaty? Takie pytanie zadają sobie osoby dotknięte przewlekłym schorzeniem skórnym, znanym również jako acne rosacea. Z reguły trądzik tego typu występuje na twarzy, a jego cechą charakterystyczną jest stopniowy i postępujący rozwój. Początkowym objawem choroby zwykle okazują się specyficzne rumieńce. Obecnie do najczęściej stosowanych metod redukcji tej odmiany trądziku należą techniki laserowe, które bazują na wykorzystaniu odpowiednio skoncentrowanych wiązek światła.
Spis treści:
Jak przeprowadza się leczenie i kiedy należy to zrobić?
Określenie przyczyn i objawów
Właściwa kwalifikacja
Zastosowanie lasera naczyniowego
Przebieg procedury
Jak leczyć trądzik różowaty u dorosłych i kiedy należy to zrobić?
Zastanawiasz się, jak leczyć trądzik różowaty u dorosłych i kiedy należy to zrobić? Na początek należy przede wszystkim trafnie zdiagnozować objawy tego schorzenia, które często są nadmiernie lekceważone. Tego typu problemami skórnymi zajmują się specjaliści w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Do początkowych symptomów zaliczamy występowanie okresowo nawracających rumieńców, poszerzonych naczyń krwionośnych i zaczerwienienia twarzy. Objawy te stopniowo ulegają przejściu w fazy bardziej zaawansowane, co można rozpoznać po obecności charakterystycznych zgrubień czy nawet przerostu gruczołów łojowych i podskórnej tkanki łącznej.
Określenie przyczyn i objawów
Trądzik różowaty to zapalna i przewlekła choroba, klasyfikowana jako dermatoza. Na jej rozwój najmocniej narażone są osoby ze skłonnością do zmian trądzikowych, których skóra jest bardzo podatna na bodźce zewnętrzne i łatwo ulega zaczerwienieniu – np. pod wpływem nagłej zmiany temperatury otoczenia. Do przyczyn tego schorzenia zalicza się różne czynniki środowiskowe i genetyczne. W przypadku kobiet, zmiany często ulegają zaostrzeniu w wyniku niestabilnej gospodarki hormonalnej. W przebiegu pierwotnym teleangiektazje i rumień najczęściej pojawiają się w środkowej części twarzy. Do objawów pierwszorzędnych zaliczamy rumień przelotny, rumień stały oraz krostki, grudki i teleangiektazje. Objawy drugorzędne to z kolei obrzęki, suchość skóry, zmiany przerostowe oraz charakterystyczne uczucie pieczenia.
Właściwa kwalifikacja
Acne rosacea występuje w czterech podstawowych postaciach: telangiektatyczno-rumieniowej, grudkowo-krostkowej, przerostowej oraz ocznej. Każda z nich charakteryzuje się nieco innymi objawami. W pierwszej wyróżnić można przede wszystkim widoczny rumień, zmiany naczyniowe czy uczucie pieczenia, a w drugiej także przejściowe grudki i krostki. W postaci z dominującymi zmianami przerostowymi skóra staje się zgrubiała oraz charakteryzuje się guzowatymi zmianami w okolicach czoła, brody, policzków, nosa czy uszu, a także nierzadko towarzyszącym zapaleniem mieszków włosowych. W postaci ocznej zaobserwować można nawracające jęczmienie i gradówki oraz przewlekłe stany zapalne brzegów spojówek, obejmujących też często same spojówki i rogówkę. Oprócz tego wyróżniamy ziarniakową odmianę choroby, w której przebiegu pojawiają się twarde guzki i grudki ulegające bliznowaceniu.
Jak skutecznie wyleczyć trądzik różowaty?
Nie wiesz, jak skutecznie wyleczyć trądzik różowaty? Obecnie zalecanym sposobem jest zastosowanie zaawansowanego technologicznie lasera naczyniowego. Pierwszym etapem powinno być jednak odbycie konsultacji, w czasie której lekarz dokładnie ocenia stan skóry i zbiera szczegółowy wywiad. Trądzik tego typu można poddać terapii nie tylko miejscowej, ale też doustnej. Oprócz tego przeprowadza się również pielęgnację skóry za pomocą dedykowanych dermokosmetyków.
Zastosowanie lasera naczyniowego
Laser naczyniowy emituje wiązkę o długości fali 532 nm i 1064 nm. Urządzenie to dysponuje specjalnymi głowicami zabiegowymi, które można stosować zamiennie. Aby zapewnić odpowiednie chłodzenie obszaru poddanego procedurze, niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego okna szafirowego. Sam zabieg laserowy opiera się na leczeniu uszkodzonych i rozszerzonych naczyń krwionośnych. W przypadku trądziku różowatego emitowana wiązka ulega absorpcji przez cząsteczki hemoglobiny obecnej we krwi i przepływającej przez naczynia. Ciepło wytworzone w ten sposób wywołuje fotokoagulację, a następnie jest przenoszone na ścianę naczynia i prowadzi do jego trwałego zamknięcia. W ten sposób ulega ono zabezpieczeniu przed ryzykiem ponownej rekanalizacji.
Przebieg procedury
Przed zabiegiem skóra musi być dokładnie oczyszczona i schłodzona. Lekarz nakłada specjalny żel, a pacjent otrzymuje okulary ochronne. Emisja wiązki światła laserowego odbywa się za pomocą głowicy, co umożliwia zamknięcie uszkodzonych naczyń i trwa około 10-20 minut. W wyniku fotokoagulacji następuje obkurczenie rozszerzonych naczynek, które ulegają zrośnięciu. Po zabiegu może wystąpić rozgrzanie i zaczerwienienie skóry, co wymaga jej schłodzenia zimnym okładem. Z reguły objawy te ustępują po paru godzinach. Oddziaływanie lasera wywołuje też obrzęk, jednak stanowi on naturalną reakcję skóry i po kilku dniach stopniowo zanika. Po zabiegu należy unikać ekspozycji słonecznej, nadmiernych zmian temperatury ciała lub otoczenia, sesji w saunie czy spożywania pikantnych potraw.