Komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej to wyprodukowany przez Twoje własne ciało, w 100% naturalny koktajl zdrowia i młodości. Posiadają one niezwykle silne właściwości regeneracyjne, działają przeciwzapalnie, i rekonstruują uszkodzone tkanki. A w dodatku ich pozyskiwanie i wykorzystanie stało się dzięki nowoczesnej technologii całkiem proste i mało inwazyjne. Nie bez powodu pojawienie się tej możliwości zasłużyło sobie na miano rewolucji w medycynie XXI wieku!

Spis treści
Właściwości i pochodzenie
Terapeutyczne zastosowanie
Wykorzystanie w medycynie regeneracyjnej
Czym jest lipofilling?
Leczenie blizn
Co wpływa na koszty?
Przeciwwskazania

Komórki macierzyste – co to jest?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowany, pierwotny typ komórek o ogromnym potencjale. Są one zdolne do niemal nieograniczonej liczby podziałów oraz są mezenchymalne, co oznacza, że mogą przekształcić się w dowolny typ komórek. Dzięki temu inżynieria tkankowa wykorzystuje je do odtwarzania tkanki łącznej, kostnej, chrzęstnej czy mięśniowej, „hodując” z nich potrzebne linie komórek. Komórki macierzyste z uwagi na pochodzenie dzielimy na:

  • embrionalne, znajdujące się w wewnętrznej ścianie blastocysty,
  • płodowe, występujące się w płynie owodniowym i pępowinie,
  • dorosłe (somatyczne), znajdujące w ciałach dojrzałych organizmów, np. w szpiku kostnym, siatkówce oka, mięśniach czy tkance tłuszczowej.

Wśród powyższych na szczególną uwagę zasługuje tkanka tłuszczowa, która z kilku względów jest niezwykle atrakcyjnym źródłem komórek tego typu, określanych skrótem ADSC (adipose-derrived stem cells). Zdecydowało o tym kilka jej właściwości.

Wysoka zdolność do samoróżnicowania się

Komórki pochodzące z tłuszczu nie tylko wykazują wysoką zdolność do namnażania się i regeneracji, ale mogą łatwo różnicować się, tworząc dowolne linie komórkowe.

Powszechność występowania

Tkanka tłuszczowa występuje w organizmie każdego człowieka, często pojawiając w ilościach, które można uznać za „nadprogramowe”. Równocześnie, zawiera ona 100-500 razy więcej komórek tego typu niż szpik kostny.

Łatwa dostępność

Pobranie tkanki tłuszczowej w procesie liposukcji jest daleko mniej ryzykownym, mniej inwazyjnym i bolesnym zabiegiem niż sięganie po komórki macierzyste obecne na przykład w szpiku kostnym czy płynie owodniowym. Pobrany materiał można łatwo wyizolować i bezpośrednio wstrzykiwać do ran, krwiobiegu lub kapsułkować w biomateriałach i wszczepiać w rany.

Materiał autologiczny

Komórki pochodzące z własnego ciała są doskonale tolerowane przez organizm – nie ma ryzyka, że spowodują one reakcję alergiczną, przekształcą się w rodzaj nowotworu czy zostaną zniszczone przez układ immunologiczny, co może stać się w przypadku komórek allogenicznych (od obcego dawcy).

problemy medyczne sposoby na blizny

Leczenie komórkami macierzystymi. Poznaj ich zastosowanie w medycynie XXI wieku

Leczenie komórkami macierzystymi w ciągu ostatnich lat można uznać za znaczący przełom w medycynie i inżynierii tkankowej. Wielość ich zastosowań odkrywa przed współczesną medycyną ogromne możliwości, które cały czas podlegają dalszym badaniom, stając się jedną z bardziej obiecujących gałęzi dzisiejszej nauki. Wiemy już, że ADSC wykazują terapeutyczny wpływ na angiogenezę i gojenie się ran. Wykorzystuje się je w leczeniu chorób układu kostnego, przewodu pokarmowego, serca, chorób skóry, zaburzeń układu nerwowego, chorób autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych oraz cukrzycy. Doskonale sprawdzają się także w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów oraz w medycynie regeneracyjnej i estetycznej.

Zastosowanie w ortopedii

Zastosowanie takich komórek w ortopedii pozwoliło skutecznie leczyć takie dolegliwości, jak zmiany zwyrodnieniowe stawów, uszkodzenia chrząstek stawowych, mięśni, ścięgien, wiązadeł oraz różnorakie kontuzje sportowe. Zabiegi medycyny regeneracyjnej z wykorzystaniem ADSC polegają na wyizolowaniu komórek macierzystych z pobranej od pacjenta tkanki tłuszczowej i aplikacji przygotowanego na ich bazie preparatu bezpośrednio do chorego stawu lub w inne miejsce wymagające leczenia. Wstrzyknięte komórki intensywnie regenerują uszkodzone chrząstki czy mięśnie, działając równocześnie przeciwzapalnie i przywracając funkcjonalność stawu. Jeszcze bardziej spektakularne efekty z zakresie medycyny regeneracyjnej przynoszą również wykonywane zabiegi z zastosowaniem ADSC w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.

Terapia komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej

Terapia komórkami macierzystymi otworzyła także nowe możliwości przed medycyną estetyczną. Bogata w komórki tego typu tkanka tłuszczowa stanowi rodzaj naturalnego „wypełniacza”, który pozwala precyzyjnie uzupełniać ubytki tkanki podskórnej oraz modelować twarz i ciało. Wyjątkowa zdolność ADSC do teoretycznie nieograniczonych podziałów pozwala na leczenie blizn różnego typu oraz rewitalizację, odmłodzenie i ujędrnienie skóry w dowolnie wybranym obszarze ciała.

Zaawansowany lipofilling

Lipofilling to zabieg, który umożliwia wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta do uzupełnienia ubytków tkanki podskórnej. Procedura pobudza też skórę do intensywnej regeneracji. Preparat otrzymany dzięki odessaniu tłuszczu zawiera cenne komórki macierzyste, dzięki czemu świetnie nadaje się do modelowania nosa, policzków i brody, korygowania owalu twarzy czy wypełniania zmarszczek i bruzd. Komórki te można również wykorzystać w procedurach odmładzająco-ujędrniających i uzupełnianiu ubytków tkanek w obszarach, które tego wymagają. ADSC znajdują zastosowanie nie tylko w obszarze twarzy. Idealnie nadają się do subtelnego modelowania i powiększania piersi, a także ich regeneracji po okresie ciąży i karmienia czy do podnoszenia pośladków. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a odsysanie tłuszczu i wyizolowanie komórek odbywa się w ramach jednego zabiegu. Kilka dni po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności, jednak należy unikać basenu, sauny czy intensywnego wysiłku przez okres dwóch tygodni.

Leczenie blizn

Blizny to nie tylko problem medyczny – często stają się one przyczyną psychicznego cierpienia, powodując zaniżoną samoocenę i kompleksy. Pojawiają się nie tylko wskutek poważnych urazów, ale także jako pozostałość po trądziku, na który cierpi spory procent populacji. Tutaj również z pomocą przychodzą komórki macierzyste i ich ogromna zdolność regeneracji uszkodzonych tkanek. Zabieg ma charakter małoinwazyjnej mezoterapii igłowej – niewielkie nakłucia pozwalają wprowadzić preparat z ADSC w głąb skóry, gdzie rozpoczyna się proces jej regeneracji. Odbudowie ulegają również włókna kolagenu i elastyny, powierzchnia skóry zostaje wygładzona, a blizna stopniowa ulega zmniejszeniu. Zabieg powoduje niewielki dyskomfort, skóra po nim bywa zaczerwieniona, ale nie wymaga rekonwalescencji.

Z czego wynika cena za leczenie komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej?

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej są obecnie wykorzystywane coraz powszechniej, przez co wielu pacjentów interesuje cena takich zabiegów. Kwestia ta zależy tak naprawdę od różnych czynników, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę na wstępnych etapach. Koszty procedury powinny być ustalane indywidualnie z lekarzem specjalistą, dlatego niezbędna jest szczegółowa konsultacja. Na cenę w największym stopniu wpływa przede wszystkim wybrany obszar zabiegowy, a także zakres wykonywanych działań. Zabieg będzie tańszy w przypadku jego częściowej realizacji na twarzy, np. tylko w okolicy oczu lub ust. Koszty są najwyższe przy procedurach obejmujących duże obszary ciała.

Przeciwwskazania do zabiegów

Procedury z użyciem komórek macierzystych mogą być realizowane u większości pacjentów, jednak istnieją do nich pewne przeciwwskazania. Zabieg nie jest przede wszystkim wykonywany u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie należy go przeprowadzać u osób, które mają problemy z krzepliwością krwi i nadciśnieniem. Przeciwwskazaniem jest też stosowanie leków rozrzedzających krew, takich jak np. aspiryna. Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów z aktywnymi chorobami nowotworowymi, niekontrolowaną cukrzycą czy chorobami tarczycy. Do przeciwwskazań należą ponadto wszelkie infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe.