fbpx
Kaniowscy Clinic Blog Komórki macierzyste. Co warto wiedzieć?
Komórki macierzyste pochodzą z tkanki tłuszczowej
Komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej to wyprodukowany przez Twoje własne ciało, w 100% naturalny koktajl zdrowia i młodości. Posiadają one niezwykle silne właściwości regeneracyjne, działają przeciwzapalnie, ujędrniają i rekonstruują uszkodzone tkanki. A w dodatku ich pozyskiwanie i wykorzystanie stało się dzięki nowoczesnej technologii całkiem proste i mało inwazyjne. Nie bez powodu pojawienie się tej możliwości zasłużyło sobie na miano rewolucji w medycynie XXI wieku!

Spis treści
Właściwości i pochodzenie
Terapeutyczne zastosowanie
Wykorzystanie w medycynie regeneracyjnej
Czym jest lipofilling?
Leczenie blizn komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste – co to jest?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowany, pierwotny typ komórek o ogromnym potencjale. Są one zdolne do niemal nieograniczonej liczby podziałów oraz są mezenchymalne, co oznacza, że mogą przekształcić się w dowolny typ komórek. Dzięki temu inżynieria tkankowa wykorzystuje je do odtwarzania tkanki łącznej, kostnej, chrzęstnej czy mięśniowej, „hodując” z nich potrzebne linie komórek. Komórki macierzyste z uwagi na pochodzenie dzielimy na:

  • embrionalne, znajdujące się w wewnętrznej ścianie blastocysty,
  • płodowe, występujące się w płynie owodniowym i pępowinie,
  • dorosłe (somatyczne), znajdujące w ciałach dojrzałych organizmów, np. w szpiku kostnym, siatkówce oka, mięśniach czy tkance tłuszczowej.

Wśród powyższych na szczególną uwagę zasługuje tkanka tłuszczowa, która z kilku względów jest niezwykle atrakcyjnym źródłem komórek macierzystych, określanych skrótem ADSC (adipose-derrived stem cells). Zdecydowało o tym kilka jej właściwości.

Wysoka zdolność do samoróżnicowania się

Komórki macierzyste pochodzące z tłuszczu nie tylko wykazują wysoką zdolność do namnażania się i regeneracji, ale mogą łatwo różnicować się, tworząc dowolne linie komórkowe.

Powszechność występowania

Tkanka tłuszczowa występuje w organizmie każdego człowieka, często pojawiając w ilościach, które można uznać za „nadprogramowe”. Równocześnie, zawiera ona 100-500 razy więcej komórek macierzystych niż szpik kostny.

Łatwa dostępność

Pobranie tkanki tłuszczowej w procesie liposukcji jest daleko mniej ryzykownym, mniej inwazyjnym i bolesnym zabiegiem niż sięganie po komórki macierzyste obecne na przykład w szpiku kostnym czy płynie owodniowym. Pobrany materiał można łatwo wyizolować i bezpośrednio wstrzykiwać do ran, krwiobiegu lub kapsułkować w biomateriałach i wszczepiać w rany.

Materiał autologiczny

Komórki pochodzące z własnego ciała są doskonale tolerowane przez organizm – nie ma ryzyka, że spowodują one reakcję alergiczną, przekształcą się w rodzaj nowotworu czy zostaną zniszczone przez układ immunologiczny, co może stać się w przypadku komórek allogenicznych (od obcego dawcy).

Leczenie komórkami macierzystymi. Poznaj ich zastosowanie w medycynie XXI wieku

Leczenie komórkami macierzystymi w ciągu ostatnich lat można uznać za znaczący przełom w medycynie i inżynierii tkankowej. Wielość ich zastosowań odkrywa przed współczesną medycyną ogromne możliwości, które cały czas podlegają dalszym badaniom, stając się jedną z bardziej obiecujących gałęzi dzisiejszej nauki. Wiemy już, że ADSC wykazują terapeutyczny wpływ na angiogenezę i gojenie się ran. Wykorzystuje się je w leczeniu chorób układu kostnego, przewodu pokarmowego, serca, chorób skóry, zaburzeń układu nerwowego, chorób autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych oraz cukrzycy. Doskonale sprawdzają się także w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów oraz w medycynie regeneracyjnej i estetycznej.

Zastosowanie w ortopedii

Zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii pozwoliło skutecznie leczyć takie dolegliwości jak zmiany zwyrodnieniowe stawów, uszkodzenia chrząstek stawowych, mięśni, ścięgien, wiązadeł oraz różnorakie kontuzje sportowe. Zabiegi medycyny regeneracyjnej z wykorzystaniem ADSC polegają na wyizolowaniu komórek macierzystych z pobranej od pacjenta tkanki tłuszczowej i aplikacji przygotowanego na ich bazie preparatu bezpośrednio do chorego stawu lub w inne miejsce wymagające leczenia. Wstrzyknięte komórki macierzyste intensywnie regenerują uszkodzone chrząstki czy mięśnie, działając równocześnie przeciwzapalnie i przywracając funkcjonalność stawu. Jeszcze bardziej spektakularne efekty z zakresie medycyny regeneracyjnej przynoszą również wykonywane zabiegi z zastosowaniem ADSC w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.

Terapia komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej

Terapia komórkami macierzystymi otworzyła także nowe możliwości przed medycyną estetyczną. Bogata w komórki macierzyste tkanka tłuszczowa stanowi rodzaj naturalnego „wypełniacza”, który pozwala precyzyjnie uzupełniać ubytki tkanki łącznej oraz modelować twarz i ciało. Wyjątkowa zdolność ADSC do teoretycznie nieograniczonych podziałów pozwala na leczenie blizn różnego typu oraz rewitalizację, odmłodzenie i ujędrnienie skóry w dowolnie wybranym obszarze ciała.

Lipofilling Adivive

Podczas lipofillingu Adivive wykorzystujemy bogaty w komórki macierzyste preparat, pochodzący z tkanki tłuszczowej, pozyskanej podczas laserowego zabiegu LipoLife3G. Pozwala on na wypełnienie ubytków tkanki podskórnej oraz pobudzenie jej do intensywnej regeneracji. Dzięki tej innowacyjnej technologii jesteśmy w stanie wykonać modelowanie policzków, nosa i brody, wypełnić zmarszczki i bruzdy oraz skorygować owal twarzy. Komórki macierzyste mogą być również stosowane do zabiegów odmładzająco-ujędrniających oraz uzupełniania ubytków tkanek wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. ADSC wykorzystujemy nie tylko w obszarze twarzy – zabieg Adivive pozwala także na subtelne powiększenie i wymodelowanie piersi, zregenerowanie ich po okresie ciąży i karmienia oraz „podniesienie” pośladków. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, odessanie tkanki tłuszczowej, wyizolowanie ADSC i uzupełnienie nimi ubytków ma miejsce podczas jednego zabiegu. Po kilku dniach po lipofillingu można wrócić do normalnego trybu życia, unikając intensywnego wysiłku, sauny czy basenu przez kolejne dwa tygodnie.

Leczenie blizn

problemy medyczne sposoby na blizny

Blizny to nie tylko problem medyczny – często stają się one przyczyną psychicznego cierpienia, powodując zaniżoną samoocenę i kompleksy. Pojawiają się nie tylko wskutek poważnych urazów, ale także jako pozostałość po trądziku, na który cierpi spory procent populacji. Tutaj również z pomocą przychodzą komórki macierzyste i ich ogromna zdolność regeneracji uszkodzonych tkanek. Zabieg ma charakter małoinwazyjnej mezoterapii igłowej – niewielkie nakłucia pozwalają wprowadzić preparat z ADSC w głąb skóry, gdzie rozpoczyna się proces jej regeneracji. Odbudowie ulegają również włókna kolagenu i elastyny, powierzchnia skóry zostaje wygładzona, a blizna stopniowa ulega zmniejszeniu. Zabieg powoduje niewielki dyskomfort, skóra po nim bywa zaczerwieniona, ale nie wymaga rekonwalescencji.

Dowiedz się więcej o możliwościach medycyny regeneracyjnej z wykorzystaniem komórek macierzystych. A jeśli Twoja skóra wymaga intensywnej regeneracji lub uzupełnienia – umów się na wizytę z naszym dermatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas +48713226909 Zadzwoń do nas