Korekta nosa nićmi stanowi obecnie doskonałą alternatywę dla zabiegu chirurgicznego. Wraz z upływem lat skóra, tak jak inne narządy, ulega procesom starzenia, traci nawilżenie i elastyczność oraz staje się coraz cieńsza. Z powodu utraty tkanki podskórnej, przemieszczania się poduszeczek tłuszczowych i słabnących mięśni a także zmian w obrębie kości, następuje utrata owalu twarzy, jej tkanki poddają się sile grawitacji i opadają. To samo dotyczy tkanki nosa. Rezultatem jest zazwyczaj wydłużenie nosa i opadanie jego koniuszka. Do niedawna, aby poprawić kształt tego narządu jedynym rozwiązaniem było jego zoperowanie.
W przypadku wielu pacjentów użycie skalpela nie jest jednak konieczne i bardzo dobre efekty estetyczne zapewnić może zabieg korekcji nosa z użyciem specjalistycznych nici. Skalpel zastąpiony jest igłą, a zamiast cięcia wykonuje się jedno wkłucie w czubek nosa.

 

Spis treści:
Wskazania do zabiegu
Zasada działania
Rodzaje wykorzystywanych produktów
Przygotowanie do zabiegu
Przebieg procedury
Po zabiegu
Efekty
Powtarzalność procedury
Przeciwwskazania

WSKAZANIA DO KOREKTY NOSA NIĆMI

Zastosowanie nici do korekty nosa jest zalecane wtedy, gdy nie ma konieczności przeprowadzania złożonego zabiegu chirurgicznego. Nos jest centralną częścią twarzy i wpływa na postrzeganie jej wyglądu, dlatego często staje się dla wielu osób źródłem dyskomfortu. Operacja, która ma za zadanie poprawę jego wyglądu, wiąże się z szeregiem niedogodności. Bywają przypadki, w których na nos trzeba nałożyć gips. Zabieg ponadto wiąże się z bólem, krwawieniem, obrzękiem i kilkutygodniową rekonwalescencją. Procedura

wymaga znieczulenia ogólnego lub dożylnej sedacji, zdarza się, że zabieg korekcji trzeba powtórzyć i przechodzić przez kolejny proces gojenia i regeneracji delikatnych tkanek. Zastosowanie nici, zamiast przeprowadzania operacji chirurgicznej, stosowane jest głównie w przypadku potrzeby wykonania subtelnej korekty nosa, którego czubek jest obniżony lub zbyt mocno skierowany w dół. Innym wskazaniem do użycia tych produktów może być nisko osadzona kość nosowa, czyli widoczne obniżenie nasady w górnej jego części. Użycie ich służy w tym przypadku do wypełnienia i podniesienia tkanek oraz ich wzmocnienia. Procedurę tę przeprowadzamy w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic

również w razie potrzeby skorygowania kąta pomiędzy górną wargą a koniuszkiem nosa, który może być zbyt szeroki lub nieznacznie skierowany bardziej w prawo lub lewo. Nici wykorzystywane są ponadto do niwelowania garbka na nosie czy zwężania jego skrzydełek. Metoda ta pozwala też na skorygowanie asymetrycznych nozdrzy czy zwężenie konturu nosa.

ZASADA DZIAŁANIA

Zabieg

nićmi w odpowiedni sposób wykorzystuje ich specjalnie opracowaną budowę. Na całej długości posiadają one mikrowypusty, które mocują się w tkankach skóry, celem ich uniesienia lub utrzymania w wymaganej pozycji. Po wprowadzeniu w skórę grupują one bowiem tkanki i naprowadzają je na właściwe i oczekiwane położenie. Utworzona wokół nici tkanka włóknista tworzy specjalne rusztowanie, które zapewnia dodatkowe wzmocnienie i stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych. Produkt opracowany został z myślą o korekcie różnych niedoskonałości estetycznych

w różnych obszarach twarzy i ciała

. Zabiegi z jego wykorzystaniem muszą być optymalnie dobrane do potrzeb pacjenta.

RODZAJE WYKORZYSTYWANYCH PRODUKTÓW

W zależności od rodzaju problemu estetycznego i celu zabiegu

można użyć nici rozpuszczalnych bądź nierozpuszczalnych. Oba rodzaje produktów są bezpieczne i nie wywołują alergii. Te pierwsze produkowane są z materiałów bioaspirowalnych (np. kwas polimlekowy, kaprolakton, kwas hialuronowy), które powoli rozkładają się do prostych cząsteczek wchłanianych przez organizm. Są to nici tzw. biologicznie czynne, które mają dwukierunkowe działanie – unoszą tkanki, ale także je regenerują. Stymulują one produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, co powoduje wzmocnienie tkanek poprzez stworzenie czegoś w rodzaju tkankowego rusztowania. Nici nierozpuszczalne produkowane są głównie z polipropylenu, czyli substancji, z której wytwarza się nierozpuszczalne szwy chirurgiczne. Przynoszą one efekt podciągnięcia i liftingu na trochę dłużej niż produkty rozpuszczalne, ale nie regenerują i nie odmładzają naszych tkanek.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU KOREKTY NOSA NIĆMI

Podstawę do wykonania zabiegu korekty nosa z wykorzystaniem nici stanowi odpowiednia kwalifikacja pacjenta przez lekarza

. Podczas wizyty dokładnie analizuje on problem estetyczny, wyklucza ewentualne przeciwwskazania i omawia planowaną metodę zabiegową.

ZABIEG

Przed rozpoczęciem implantacji konieczne jest zdezynfekowanie nosa, jak i całej twarzy, gdyż zabieg musi odbyć się w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki. Pole zabiegowe obłożone zostaje także specjalnymi chustami. Następnie lekarz zaznacza na nosie pacjenta miejsca, w które wprowadzone mają być nici oraz podaje miejscowe znieczulenie z użyciem cienkiej igły – to jedyny lekki dyskomfort, jaki może odczuwać pacjent. Po podaniu znieczulenia odbywa się właściwy zabieg wykonywany z użyciem kaniuli lub igły. Lekarz wykonuje ukłucie na czubku nosa nieco grubszą igłą i przez nie implantuje odpowiednią nić za pomocą specjalnej kaniuli. W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, lekarz wybiera technikę zabiegową, prowadząc nić lub nici w odpowiednich kierunkach i odpowiednio je zakotwiczając. Czas trwania właściwej procedury w obszarze nosa trwa ok. 15 minut. Cały zabieg, wraz z przygotowaniem, ok. 1,5 godziny. Pacjent z reguły powraca do normalnych aktywności zaraz po zabiegu, a uzyskane efekty utrzymują się średnio od 2 do 5 lat.

PO ZABIEGU

Po zabiegu może pojawić się nieduży obrzęk i zasinienie skóry. Z reguły nieprzyjemne odczucia ustępują samoistnie w ciągu dwóch tygodni. Przez pierwsze kilka dni należy unikać nadmiernej mimiki i długotrwałego mówienia, a także zrezygnować z masaży twarzy, peelingów, sauny czy opalania się. Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest konieczne, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ryzyko przemieszczenia się nici przed ich całkowitym ustabilizowaniem.

EFEKTY KOREKTY NOSA NIĆMI

Efekty korekty nosa nićmi liftingującymi są spektakularne. Rezultaty widać od razu, bezpośrednio po zabiegu. Nos zyskuje ładny kształt, jego czubek zostaje podniesiony, zniwelowaniu ulega garb oraz asymetria nozdrzy. Efekty utrzymują się kilka lat, rezultat będzie natomiast delikatnie zmieniał się w czasie, wraz z naturalnym procesem zmiany w tkankach. W przypadku produktów rozpuszczalnych, po dwóch latach ulegają one wchłonięciu, natomiast powstała w tym czasie naturalna „nić” z włókien kolagenowych, będzie stanowiła swoiste rusztowanie dla tkanek nosa.

POWTARZALNOSĆ ZABIEGU

Po upływie kilku lat zabieg można powtórzyć. Jeżeli procedura pierwszorazowa wykonana została produktami rozpuszczalnymi, zabieg można wykonać bez wcześniejszego przygotowania. Jeżeli natomiast zabieg wykonano nićmi nierozpuszczalnymi, należy je wyjąć i powtórną procedurę wykonać po upływie ok. 2 miesięcy, kiedy tkanki, podrażnione nieco w wyniku wyjmowania nici, zagoją się.

PRZECIWSKAZANIADO ZABIEGU

Mimo że zabieg nićmi wykonywany przez doświadczonego lekarza należy do bezpiecznych procedur, korekta z ich wykorzystaniem nie jest wskazana w niektórych przypadkach. Nici liftingujące nie mogą być stosowane u pacjentów, którzy zmagają się z aktywnymi chorobami nowotworowymi, zaburzeniami krzepnięcia krwi, aktywnymi infekcjami na skórze, schorzeniami autoimmunologicznymi czy poważnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.