Korekta ust to stale aktualny temat w medycynie estetycznej. I nic dziwnego – usta stanowią integralny element mimiki i mają ogromny wpływ na wyraz Twojej twarzy. Od ich wyglądu zależy, czy będziesz postrzegana jako osoba szczęśliwa i pogodna, czy smutna. Za doskonałe rozwiązanie na atrakcyjny kształt ust uznaje się uśmiech. Potwierdzamy, że warto uśmiechać się jak najczęściej. Jednak, gdy czujesz, że wyraz Twoich ust nie współgra z Twoim radosnym wnętrzem, proponujemy kilka prostych i mało inwazyjnych zabiegów, które pomogą to zmienić.

Spis treści
Kiedy wykonywany jest zabieg?
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Jak wygląda zabieg?
Skutki uboczne
Efekty
Kiedy zabieg jest rekomendowany?
Zabiegi odmładzające w okolicach ust
Wykorzystywane substancje

Kiedy wykonywana jest korekta ust?

Korekta ust wykonywana jest z różnych przyczyn – może mieć na celu zmianę ich kształtu i wielkości, rewitalizację tkanek albo też wynikać ze wskazań rekonstrukcyjnych, mieć na celu usunięcie asymetrii czy blizn. Zanim zdecydujesz się na zabieg, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich efektów po nim oczekujesz. Pełniejsze i jędrne usta uważane są za atrakcyjniejsze niż blade i wąskie. Jednak bezkrytyczne podążanie za trendami nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem. Pomimo ogromnych możliwości medycyny estetycznej w tym zakresie stoimy na stanowisku, że o udanym zabiegu nie decyduje w tym przypadku wielkość ust, ale ich ogólna harmonia z proporcjami twarzy. Dlatego też ideałem, do jakiego dążymy, są naturalnie wyglądające, jędrne i nawilżone usta. Wykonujemy także zabiegi pozwalające delikatnie skorygować kształt warg oraz wyeliminować wrodzoną lub nabytą asymetrię. Powiększanie czy korektę kształtu ust mogą wykonywać pacjenci w każdym wieku. Z kolei dla dojrzałej skóry wokół ust, która traci jędrność, powodując niekorzystne zmiany w ich konturze, polecamy zabiegi ujędrniające i rewitalizujące.

Korekta kształtu ust kwasem hialuronowym

Korekta kształtu ust za pomocą kwasu hialuronowego stosowana jest w medycynie estetycznej już od wielu lat. Popularność tej metody wynika z zalet samego kwasu hialuronowego w porównaniu z alternatywnymi wypełniaczami, jak na przykład kolagen czy implanty, jak i ze względnie nieinwazyjnej formy jego aplikacji.

Bezpieczny „wypełniacz”

Wypełniacz hialuronowy jest sterylnym, biodegradowalnym, przezroczystym implantem żelowym. Jego formuła zbliżona jest do związków naturalnie występujących w ludzkim ciele. Zabiegi z jego wykorzystaniem mogą poprawić wygląd Twoich ust, wpływając na ich kształt, strukturę i objętość. Jego popularność w medycynie estetycznej wynika z następujących przyczyn:

  • umożliwia lekarzowi precyzyjną kontrolę ilości podawanego preparatu,
  • może być dodawany stopniowo, aż do uzyskania pożądanego kształtu,
  • jego rezultaty są względnie długotrwałe, ale nie nieodwracalne,
  • jest preparatem o wysokim bezpieczeństwie alergologicznym.

Konsultacja przed zabiegiem

Konsultacja przed zabiegiem ma na celu przede wszystkim ustalenie Twoich oczekiwań odnośnie spodziewanych efektów. Dzięki wnikliwemu wywiadowi specjalista określi Twój stan zdrowia, co pozwoli wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Warto pamiętać, ze należą do nich m.in. aktywna infekcja w okolicy ust (np. opryszczka), cukrzyca, ciąża, niektóre choroby autoimmunologiczne oraz problemy z krzepnięciem krwi.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym (maść znieczulająca). Aplikacja preparatu z kwasem hialuronowym wykonywana jest przez lekarza najczęściej za pomocą kaniuli. Na końcu specjalista wykonuje delikatny masaż, w celu równomiernego rozprowadzenia wypełnienia. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, ograniczyć mimikę, jeść płynne i miękkie pokarmy oraz zrezygnować z używania szminki. Wskazane jest także unikanie przegrzewania – usta można natomiast schładzać, aby przyspieszyć proces gojenia. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 6-12 miesięcy.

Skutki uboczne

Efekty uboczne zabiegu mają charakter przejściowy – najczęściej jest to tkliwość, zaczerwienienia, niewielki obrzęk czy zasinienie, które utrzymują się przez kilka dni. Czasami może też dojść do aktywacji wirusa opryszczki, jeśli uprzednio przechodziłaś tę infekcję. Powikłania w rodzaju alergii czy infekcji zdarzają się sporadycznie, a wykonanie zabiegu w profesjonalnym gabinecie, po szczegółowym wywiadzie lekarskim, minimalizuje ich ryzyko.

Efekty

Preparaty z kwasem hialuronowym pozwalają nie tylko wymodelować usta, ale także odmłodzić twarz. Dzięki ich zastosowaniu można zwiększyć objętość ust, skorygować ich kształt i ewentualne asymetrie, wypełnić drobne zmarszczki oraz ujędrnić i nawilżyć delikatny naskórek pokrywający wargi.

Kiedy korekta asymetrii ust jest rekomendowana?

Korekta asymetrii ust jest rekomendowana w przypadku wszelkich objawów, które świadczą o braku ich proporcjonalności. Z reguły wada dotyczy różnic w wyglądzie po prawej lub lewej stronie ust bądź też kształcie górnej lub dolnej wargi. Niesymetryczność może być statyczna, czyli widoczna przy neutralnym wyrazie twarzy. Jeżeli jest dynamiczna, uwidocznia się podczas uśmiechania, mówienia czy innych ruchów mimicznych. Z reguły ten drugi rodzaj asymetrii jest trudniejszy do szybkiego rozpoznania i wychwycenia.

Przyczyny braku symetryczności

Niesymetryczność ust może być zarówno nabyta, jak i wrodzona. W tym drugim przypadku, za najczęstsze przyczyny uznaje się wady zgryzu czy występowanie tzw. zajęczej wargi. Ostatnia wada objawia się charakterystycznym rozszczepem, spowodowanym brakiem połączenia struktur budujących wargę jeszcze w trakcie rozwoju płodowego. Do przyczyn nabytych należą natomiast np. blizny powypadkowe i blizny po opryszczkach, a także zaburzenia pracy mięśni i nieprawidłowo wykonane zabiegi plastyczne.

Zabiegi odmładzające i rewitalizujące pozwalające na korektę ust

Korekta ust nie zawsze ogranicza się do obszaru czerwieni wargowej, a wraz z upływem czasu powinna mieć bardziej kompleksowy charakter. Utrata jędrności skóry zmarszczki statyczne i mimiczne, stan uzębienia – te wszystkie czynniki mają wpływ na wygląd Twoich ust. Usta i ich okolica są bardzo aktywnym obszarem, każdego dnia intensywnie „pracują” podczas oddychania, jedzenia, mówienia, pocałunków czy w ramach ekspresji mimicznej. Wskutek tego wraz z upływem czasu problemem stają się coraz węższe i bledsze wargi, opadające kąciki ust, tzw. zmarszczki palacza, „marionetki” czy bruzdy nosowo-wargowe, które nadają twarzy smutny, zmęczony wyraz. Istnieje wiele zabiegów, które mogą tutaj pomóc – polecamy szczególnie dwa z nich, z wykorzystaniem niezawodnego kwasu hialuronowego.

Wykorzystywane substancje

Korekta warg może się odbywać przy użyciu różnych technik i preparatów, które wymagają doboru właściwego stężenia kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej czy aminokwasów. Substancje te są aplikowane podskórnie, co ma na celu poprawę napięcia, nawilżenia i wygładzenia skóry w obszarze warg. Rezultaty widoczne są niemal od razu po wykonaniu zabiegów, a w ciągu kolejnych dni dodatkowo zyskują na wyrazistości. Używane preparaty rewitalizują skórę w obszarze ust i niwelują charakterystyczne niedoskonałości, takie jak bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki czy zmarszczki palacza.

Charakterystyka preparatów i zabiegów

Preparaty korygujące usta pozwalają na bardzo długie utrzymanie właściwego nawodnienia, przez co są szczególnie rekomendowane osobom dojrzałym. Wynika to z faktu, że z wiekiem następuje znaczące spowolnienie procesów metabolicznych. W zabiegach mogą być używane środki bazujące na mocno usieciowanym kwasie hialuronowym, co dodatkowo zapewnia aktywną współpracę z mimiką pacjenta i nie powoduje efektu maski. Preparaty wypełniające bruzdy i zmarszczki działają nie tylko wypełniająco, ale też ujędrniająco, rewitalizująco i rozświetlająco. Aplikacja poprzez iniekcję nie wywołuje dużego dyskomfortu, ponieważ w składzie znajduje się lidokaina o właściwościach znieczulających.