Laser na rumień to coraz częściej polecany sposób na wyeliminowanie zmiany skórnej tego typu. W takim zabiegu znajduje zastosowanie specjalistyczna aparatura, która może być indywidualnie dostosowana do potrzeb skóry pacjenta. Rumień najczęściej pojawia się na twarzy, jednak laseroterapię można z powodzeniem wykonać także na innych obszarach ciała. Zmiany o pochodzeniu naczyniowym powinny być usuwane laserem emitującym wiązkę o właściwych parametrach.
Spis treści:
Kiedy należy przeprowadzić terapię?
Przyczyny powstawania zmian
Niepokojące objawy
Jaką technologię wybrać i z czego wynika koszt procedury?
Parametry urządzenia
Przebieg procedury
Kiedy należy zastosować laser na rumień na twarzy?
Laser na rumień na twarzy jest wykorzystywany w procedurach realizowanych przez specjalistów z gabinetu Kaniowscy Clinic. Z reguły zmiany tego typu mają postać drobnych, przylegających do siebie naczynek krwionośnych. W takiej formie rumień tworzy przebarwienie, które objawia się przede wszystkim wyraźnym zaczerwienieniem skóry twarzy. Zmiany te mogą być trwałe lub z czasem ustępować, a ich dalszy rozwój zależy od stopnia zagęszczenia sieci naczyń włosowatych. Przed zastosowaniem laseroterapii konieczna jest właściwa diagnostyka rumienia oraz specjalistyczna konsultacja.
Przyczyny powstawania zmian
Rumień może mieć zróżnicowane podłoże. Do powstawania takich zmian dochodzi w wyniku oddziaływania szeregu czynników środowiskowych, genetycznych i cywilizacyjnych, które często występują wspólnie, zwiększając intensywność i szybkość rozwoju objawów. Szczególną tendencję do występowania tego schorzenia wykazują osoby o wrażliwej cerze i jasnej karnacji. Zmiany te mogą pojawić się niezależnie od płci i wieku, ale z reguły dotykają stosunkowo młodych pacjentów. Rumień często okazuje się również objawem innych problemów zdrowotnych. Najbardziej narażone na pojawienie się przebarwień są policzki oraz strefa dekoltu. Rumień często ujawnia się wskutek ekspozycji na skrajne temperatury, wzburzenia emocjonalne lub wzrost ciśnienia tętniczego.
Niepokojące objawy
Rumień objawia się przede wszystkim widocznym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co często wiąże się ze zwiększoną wrażliwością na różne kosmetyki pielęgnacyjne. Zmiany mogą nasilać się pod wpływem oddziaływania różnych czynników zewnętrznych, po czym często zanikają, by nawracać po pewnym czasie i ponownej ekspozycji. Schorzenie tego typu wymaga podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych, ponieważ wiąże się z ryzykiem trwałego uszkodzenia struktur naczyń krwionośnych, zwiększenia widoczności zaczerwienienia oraz rozszerzenia przebarwień na większy obszar skóry. Brak odpowiednich zabiegów podnosi również prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku różowatego. Aby prawidłowo sklasyfikować to schorzenie, należy odbyć specjalistyczną konsultację i zaplanować właściwą terapię laserową.
Jaki laser na rumień wybrać i z czego wynika cena zabiegu?
Laser na rumień to zabieg, którego cena jest ściśle powiązana z koniecznością zastosowania specjalistycznej aparatury. Nie bez wpływu na koszty pozostaje również obszar skóry poddawany terapii. Podstawę do wykonania procedury stanowi kompleksowy wywiad z pacjentem, w ramach którego następuje precyzyjna ocena stanu skóry przez specjalistę. Sam zabieg odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego lasera naczyniowego, pozwalającego na redukcję również innych niedoskonałości. Warto pamiętać, że laseroterapia może być wzbogacona o dodatkową pielęgnację z zastosowaniem odpowiednio dobranych dermokosmetyków.
Parametry urządzenia
Długość fali wiązki emitowanej przez laser naczyniowy może być indywidualnie dobrana do potrzeb skóry, podobnie jak system dwóch stosowanych zamiennie głowic. Na szczególną uwagę zasługuje również odpowiednie okno laserowe – z jego pomocą możemy utrzymać optymalne chłodzenie skóry, co nie pozostaje bez wpływu na komfort pacjenta. Procedura laserowa ma na celu oddziaływanie na rozszerzone, uszkodzone naczynia krwionośne. Wiązka emitowana przez laser naczyniowy jest absorbowana przez zawarte w krwi cząsteczki hemoglobiny, które przepływają przez naczynia. Podczas zabiegu następuje emisja ciepła, co prowadzi do wywołania fotokoagulacji w ścianach naczyń oraz ich trwałego zamknięcia. Takie działania zabezpieczają przed ryzykiem wystąpienia ponownej rekanalizacji.
Przebieg procedury
Przed laseroterapią należy dokładnie oczyścić i schłodzić skórę, po czym pacjent otrzymuje odpowiednie okulary ochronne. Na obszar pokryty rumieniem aplikowany jest również żel zabezpieczający, a następnie specjalista za pomocą głowicy nakierowuje wiązkę lasera w miejsca rozszerzonych i popękanych naczyń. Fotokoagulacja prowadzi do obkurczenia i zrośnięcia rozszerzonych naczynek. Po zabiegu może wystąpić przejściowe zaczerwienienie skóry, które najlepiej schładzać zimnymi okładami. Obrzęk stanowi naturalną reakcję i z reguły zanika po kilku dniach. Po laseroterapii należy przez pewien czas zrezygnować z nadmiernej ekspozycji słonecznej, solarium czy nagłych zmian temperatury ciała, a także unikać pikantnych potraw.