Laser na trądzik różowaty pozwala na podjęcie leczenia tego schorzenia skórnego, które ma przewlekły charakter i cechuje się stopniowym rozwojem. Z reguły acne rosacea występuje w obszarze twarzy, a początkowo towarzyszy mu tzw. rumieniec. Z czasem choroba objawia się kolejnymi symptomami, których redukcja coraz częściej odbywa się właśnie za pomocą specjalnych laserów o odpowiednio skoncentrowanych wiązkach światła.

Spis treści:
Kiedy należy go zastosować?
Przyczyny i objawy
Prawidłowe rozpoznanie
Od czego zależy cena zabiegu?
Wykorzystanie lasera naczyniowego
Przebieg zabiegu

Kiedy należy zastosować laser na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, czyli Rosacea. Poznaj skuteczne metody leczenia we Wrocławiu

Laser na trądzik różowaty powinien być stosowany dopiero po specjalistycznej konsultacji oraz prawidłowej kwalifikacji pacjenta, którą można przeprowadzić w naszym gabinecie Kaniowscy Clinic. Podstawę stanowi diagnostyka objawów. Symptomy trądziku różowatego często nie wzbudzają czujności, a przez to są lekceważone. Schorzenie początkowo objawia się okresowo nawracającymi rumieńcami, zaczerwienieniem twarzy i poszerzeniem naczyń krwionośnych. Oznaki te z czasem przechodzą w fazę zaawansowaną, której towarzyszą specyficzne zgrubienia czy nawet przerost podskórnej tkanki łącznej i gruczołów łojowych.

Przyczyny i objawy

Trądzik różowaty zalicza się do przewlekłych chorób skóry o przebiegu zapalnym i jest klasyfikowany jako jedna z dermatoz. Ryzyko jej rozwoju podnosi skłonność do zmian trądzikowych, a także podatność na zewnętrzne bodźce. Skóra może łatwo ulegać zaczerwienieniu, np. w wyniku nagłej zmiany temperatury w otoczeniu. Trądzik tego typu jest też zależny od czynników genetycznych i środowiskowych. U kobiet często charakteryzuje się ostrzejszym przebiegiem, czego przyczyna leży w destabilizacji gospodarki hormonalnej. W pierwotnym przebiegu niepożądane zmiany zwykle występują w środkowej części twarzy. Objawy pierwszorzędne to rumień przelotny i stały, a także grudki, krostki i teleangiektazje. Do objawów drugorzędnych zaliczamy z kolei zmiany przerostowe, uczucie pieczenia, suchość skóry czy obrzęki.

Prawidłowe rozpoznanie

Schorzenie to jest klasyfikowane w czterech głównych postaciach, z których każda przebiega z nieco innymi objawami. Pierwsza z nich to odmiana telangiektatyczno-rumieniowata, charakteryzująca się widocznym rumieniem, uczuciem pieczenia i zmianami naczyniowymi. Postaci grudkowo-krostkowej dodatkowo towarzyszą przejściowe grudki i krostki. Schorzenie występuje też w odmianie z dominującymi zmianami przerostowymi, co objawia się zgrubieniem skóry oraz występowaniem zmian guzowatych na czole, policzkach, nosie, brodzie czy uszach. Postaci tej często towarzyszy zapalenie mieszków włosowych. Choroba może też obejmować okolice oczu. W takiej odmianie występują nawracające gradówki i jęczmienie, a także przewlekłe stany zapalne spojówek czy rogówki. Trądzik tego typu występuje ponadto w postaci ziarniakowej, która charakteryzuje się obecnością ulegających bliznowaceniu grudek i guzków.

Jak działa laser na trądzik różowaty i od czego zależy cena zabiegu?

Laser na trądzik różowaty pozwala na wykonanie zabiegu z wykorzystaniem zaawansowanej technologicznie aparatury, a od jej rodzaju oraz zakresu podejmowanych działań w dużym stopniu zależy cena procedury. Podstawę do zastosowania lasera stanowi specjalistyczna konsultacja, pozwalająca na zebranie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz dokonanie dokładnej oceny stanu skóry. Do zabiegu wykorzystywany jest specjalny laser naczyniowy. Sam trądzik może być natomiast poddany terapii miejscowej i doustnej, a także dodatkowo uzupełniony pielęgnacją z użyciem dopasowanych dermokosmetyków.

Wykorzystanie urządzenia

Wiązka emitowana przez laser naczyniowy cechuje się długością fali 532 nm i 1064 nm. System wyposażony jest w specjalne głowice, które mogą być wykorzystywane zamiennie i dopasowane pod względem parametrów. Okno szafirowe pozwala dodatkowo na utrzymanie właściwego chłodzenia skóry. Sama procedura laserowa bazuje przede wszystkim na leczeniu rozszerzonych, uszkodzonych naczyń krwionośnych. Wiązka emitowana przez laser ulega absorpcji przez zawarte w krwi cząsteczki hemoglobiny, która przepływa przez naczynia. Podczas zabiegu dochodzi do wytworzenia ciepła, które wywołuje proces fotokoagulacji oraz jest przenoszone na ścianę naczynia, trwale je zamykając. Takie działanie pozwala na zabezpieczenie przed ponowną rekanalizacją.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem należy dokładnie oczyścić skórę. Pacjent otrzymuje odpowiednie okulary ochronne, a specjalista nakłada specjalny żel na obszar zabiegowy. Wiązka światła laserowego jest emitowana za pomocą dedykowanej głowicy, która umożliwia zamknięcie uszkodzonych naczyń. Fotokoagulacja wywołuje obkurczenie rozszerzonych naczynek, doprowadzając do ich zrośnięcia. Po zakończeniu zabiegu może wystąpić przejściowe zaczerwienienie i rozgrzanie skóry, dlatego trzeba ją schłodzić zimnym okładem. Objawy z reguły mijają po kilku godzinach. Laser może też doprowadzić do obrzęku, który jednak stanowi naturalną reakcję organizmu i stopniowo zanika po paru dniach. Po zastosowaniu urządzenia zalecamy unikać ekspozycji na słońce, sesji w saunie, nagłych zmian temperatury ciała lub otoczenia oraz spożywania pikantnych potraw.