Laserowe usuwanie naczynek na nogach jest zabiegiem, na który decyduje się coraz więcej osób. Procedura ta pozwala na pozbycie się charakterystycznych, poszerzonych siatek naczyniowych z obszaru kończyn dolnych. Teleangiektazje, kapilary i naczyniaki to nieestetyczne i uciążliwe zmiany, jednak da się je zlikwidować z wykorzystaniem specjalistycznych procedur laserowych. Zabiegi te pozwalają na precyzyjne zamknięcie widocznych żyłek, tętniczek czy naczyń włosowatych.
Spis treści:
Kiedy jest zalecane?
Zmiany naczyniowe
Metody terapeutyczne
Jak wygląda i od czego zależy cena?
Przebieg zabiegu
Kiedy zalecane jest laserowe usuwanie naczynek na nogach?
Laserowe usuwanie naczynek na nogach jest jedną z procedur realizowanych przez specjalistów naszego gabinetu Kaniowscy Clinic. Zabieg ten może być stosowany w przypadku zmian naczyniowych o różnym rozmiarze czy morfologii. W większości przypadków przeprowadzany jest przy widocznym poszerzeniu naczynek, które tworzą widoczne teleangiektazje, siatki lub pojedyncze nici. Lokalizacja takich zmian na nogach również może być dość zróżnicowana, jednak najczęściej pojawiają się one w okolicach łydek. Kapilary, tętniczki i żyłki uwidoczniają się też na innych obszarach ciała, w tym na twarzy, korpusie czy kończynach górnych.
Zmiany naczyniowe
Przyczyny powstawania nieestetycznych zmian naczyniowych są bardzo zróżnicowane. Do najczęściej występujących czynników możemy zaliczyć predyspozycje genetyczne, a więc tendencję do dziedziczenia mocno uwidocznionych naczynek. W niektórych przypadkach, poszerzone i popękane kapilary są symptomem współwystępujących schorzeń. Wiele dolegliwości dermatologicznych, internistycznych czy endokrynologicznych objawia się pojawieniem pajączków, dlatego zawsze wymagają one konsultacji ze specjalistą i dokładnego przebadania. U wielu osób teleangiektazje występują w wyniku stresującego trybu życia oraz zaburzeń hormonalnych. Istotny wpływ na rozwój takich zmian mają też niestandardowe stany fizjologiczne, włącznie z ciążą. Podczas jej trwania w funkcjonowaniu układu dokrewnego zachodzą liczne zmiany, co również podnosi ryzyko występowania zmian naczyniowych. Przyczyną powstawania pajączków może być ponadto przyjmowanie niektórych leków, takich jak glikokortykosteroidy.
Metody terapeutyczne
Laserowa redukcja pajączków opiera się na działaniu procesu fototermolizy. Podczas zabiegu następuje wzrost temperatury wewnątrz naruszonych kapilar, co w konsekwencji prowadzi do zamknięcia przepływu krwi dzięki uszkodzeniom struktur ściany naczynia. Kapilary krwionośne ulegają udrożnieniu przez fizjologiczne makrofagi w ciągu kilku dni. Zabieg nie prowadzi jednocześnie do zamknięcia zdrowych naczynek, dzięki czemu procedura nie stanowi dla nich zagrożenia. Aparatura laserowa wykorzystywana podczas takich procedur emituje wiązkę precyzyjnie penetrującą niepożądane zmiany, a ich energia nie dociera do głębszych warstw skóry. Procedura nie wywołuje tym samym ryzyka zamknięcia dużych naczyń krwionośnych. Zastosowanie odpowiednich wiązek impulsowych i zmniejszenie ilości energii cieplnej oddziałującej na tkanki eliminuje natomiast ryzyko poparzenia skóry. Urządzenia laserowe są dodatkowo wyposażone w układ chłodzący.
Jak wygląda laserowe usuwanie naczynek na nogach i od czego zależy jego cena?
Laserowe usuwanie naczynek na nogach jest zabiegiem, którego cena zależy od kilku czynników. Podstawowym czynnikiem decydującym o kosztach będzie przede wszystkim ilość i zakres występujących zmian, a także rodzaj aparatury wykorzystywanej podczas procedury. Nie bez znaczenia pozostaje również liczba sesji, które trzeba wykonać dla osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu. Z reguły zamknięcie naczynek jest możliwe już po kilku pierwszych zabiegach, kiedy to następuje najbardziej sukcesywna redukcja widoczności nieestetycznych zmian. Zastosowanie laseroterapii pozwala na uzyskanie zadbanej i jednolitej skóry nóg, pozbawionej widocznych pajączków, niteczek i innych form poszerzonych naczyń, a tym samym wyzbycie się uciążliwych kompleksów.
Przebieg zabiegu laserowego
Urządzenia używane do redukcji zmian naczyniowych w obszarze kończyn dolnych bazują na emisji specjalnie dobranych wiązek impulsowych, co znacząco niweluje ryzyko dostarczenia tkankom zbyt dużych ilości ciepła. Ze względu na zastosowanie odpowiedniego okna szafirowego, skóra jest chłodzona bezpośrednio podczas zabiegu. Przed procedurą niezbędne będzie odbycie konsultacji, w ramach której specjalista dokładnie zbada zmiany naczyniowe i szczegółowo pozna stan pacjenta. Zabieg może być wykonany po wykluczeniu przeciwwskazań. W dniu procedury należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią czystość skóry, która nie powinna być pokryta żadnymi preparatami kosmetycznymi. Sam zabieg laserowy trwa średnio 10-20 minut i polega na przykładaniu do zmian naczyniowych specjalnej głowicy po uprzednim nałożeniu na skórę żelu. Procedura ta wymaga zwykle kilkukrotnego powtórzenia. Z reguły wykonuje się około 3-4 sesji realizowanych w odstępach od 4 do 6 tygodni.